4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 Mo-Fri 08:00-17:00 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

Jak zwiększyć inteligencję emocjonalną?

tylko ja - poznaj siebie - szkolenie inteligencja emocjonalnaKiedyś od razu wybuchałeś gniewem, gdy coś szło nie tak. A może zawsze wydawało Ci się, że świetnie umiesz wczuć się w czyjąś sytuację, ale dopiero teraz widzisz, że jednak się myliłeś. Gdy dochodziło do nieporozumień, trudnych rozmów wycofywałeś lub obrażałeś się. Dziś jest inaczej. Dlaczego? Dzieje się tak ponieważ cały czas rozwijasz inteligencję emocjonalną. Rób to świadomie!

 

Iloraz inteligencji, talent, pasja, predyspozycje, wykształcenie, motywacja, klimat rodzinny, warunki na rynku pracy, specyfika branży… Nie można jednoznacznie stwierdzić, co decyduje o sukcesie w karierze. Wiele z tych czynników oddziałuje również na nasze samopoczucie, jakość życia i relacje. Do tej listy należy dodać jeszcze jeden bardzo ważny element  - inteligencję emocjonalną – od jej współczynnika zależy więcej, niż nam się wydaje. Składa się na nią m.in. umiejętność kontrolowania własnych emocji, empatia, wytrwałość i nasze zachowania społeczne.

 

IQ czy EQ – co ważniejsze?

Wydawałoby się, że ludziom z wysokim poziomem IQ łatwiej osiągnąć sukces. Jednak nie zawsze im się to udaje– rąbka tajemnicy uchyla Daniel Goleman. W swojej książce „Inteligencja emocjonalna”  pisze: „Inteligencja emocjonalna góruje nad IQ głównie w tych „miękkich” dziedzinach, w których intelekt jest relatywnie mniej ważny dla osiągnięcia sukcesu, gdzie, na przykład, samoregulacja emocjonalna i empatia mogą być bardziej istotnymi umiejętnościami niż zdolności czysto poznawcze. Tak się składa, że niektóre z tych „miękkich” dziedzin odgrywają pierwszoplanową rolę w naszym życiu”. Czyli pracując nad swoją inteligencją emocjonalną zwiększamy szanse osiągnięcia sukcesu.–Faktem jest, że każdy człowiek odznacza się inteligencją emocjonalną – różnica może dotyczyć poziomu. Co jest bardzo istotne, można nad nim pracować i stale go zwiększać Istnieje  co najmniej kilka sposobów, aby zwiększyć poziom swojej inteligencji emocjonalnej, ale najlepiej zacząć od początku, czyli żeby wiedzieć w jakim punkcie jesteśmy obecnie warto przeprowadzić najpierw test inteligencji emocjonalnej.

Inteligencja emocjonalna test

Udzielenie odpowiedzi na testowe pytania to prosty i wygodny sposób, by poznać swoje zasoby, zrobić dokładną analizę i wyznaczyć obszary do rozwoju. Wynik testu może być wyjaśnieniem różnych sytuacji, postaw, reakcji. Czy jesteśmy otwarci na zmiany i odważnie podejmujemy decyzje? Czy potrafimy wczuć się w emocje innych ludzi? Wyróżnia nas asertywność? A może odczuwamy duży poziom lęku lub nie potrafimy zapanować nad frustracją i wybuchami złości, gdy doświadczamy stresu? Wskaźnik inteligencji emocjonalnej powie nam wiele o naszym wewnętrznym świecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „inteligencja emocjonalna test”, by znaleźć informacje o testach na EQ. Darmowy test z inteligencji emocjonalnej to dobre rozwiązanie gdy jeszcze nie jesteście pewni czy chcecie w tym obszarze ponosić koszty. Jeden znajdziecie tutaj: Inteligencja emocjonalna test - po wypełnieniu którego otrzymacie od razu wynik i określicie w jakim punkcie jesteście, i co można jeszcze poprawić. To dobry moment, by odkryć swój kompas emocji i zacząć działać w większej harmonii z samym sobą.

Życiowe sprawdziany

Test z inteligencji emocjonalnej to baza, punkt wyjścia, a kolejnych zadań, ćwiczeń i lekcji dostarczy nam codzienność. Od nas zależy, co z nimi zrobimy – czy zaczniemy uczyć się nazywania emocji, czy będziemy chcieli obserwować samych siebie. Jest mnóstwo okazji, by testować w praktyce umiejętność słuchania, poznawania i rozumienia punktu widzenia innych, współodczuwania, panowania nad trudnymi emocjami, przejmowania kontroli nad stresem. Sytuacje w biurze,  rozmowy z klientami, nowe wyzwania zawodowe, relacje w rodzinie, kontakty z sąsiadami, domowa i firmowa rzeczywistość, mniejsze i większe decyzje oraz wybory – w tym wszystkim są nasze emocje i uczucia. Jeśli chcemy faktycznie rozwijać inteligencję emocjonalną, powinniśmy otworzyć się przede wszystkim na … samych siebie.

Treningi i techniki

Dodatkowo możemy skorzystać z pomocy innych. Szkolenie z inteligencji emocjonalnej to nie tylko duża dawka wiedzy psychologicznej, ale też scenki odzwierciedlające realne sytuacje, wchodzenie w różne role, przyjmowanie różnych perspektyw oraz poznawanie samego siebie poprzez działanie. A wszystko pod okiem fachowca, który w każdym momencie jest gotów udzielić nam odpowiedzi na nasze pytania, jak i dać nam feedback - co powinniśmy poprawić. Na szkoleniu dowiemy się  między innymi jak powstaje stres, gdzie swoje źródło mają emocje, jak konstruktywnie wykorzystać smutek czy złość, ale przede wszystkim przećwiczymy wszystko w praktyce. Zaskoczy Cię to, że możesz regulować swój nastrój i to, co odczuwasz. Odkryjesz, że możesz rozwijać swój optymizm i radzić sobie z różnymi mechanizmami obronnymi, które wcześniej utrudniały Ci funkcjonowanie.

 

Im wyższy poziom inteligencji emocjonalnej, tym lepsza jakość relacji. Zapisz się na szkolenie inteligencja emocjonalna lub przeprowadź test EQ  jeśli chcesz zrozumieć swoje emocje i lepiej radzić sobie ze stresem.

 

Wprowadzenie

Kiedyś od razu wybuchałeś gniewem, gdy coś szło nie tak. A może zawsze wydawało Ci się, że świetnie umiesz wczuć się w czyjąś sytuację, ale dopiero teraz widzisz, że jednak się myliłeś. Gdy dochodziło do nieporozumień, trudnych rozmów wycofywałeś lub obrażałeś się. Dziś jest inaczej. Dlaczego? Dzieje się tak ponieważ cały czas rozwijasz inteligencję emocjonalną. Rób to świadomie!

Pokaż na liście
Wyłączony

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Inteligencja emocjonalna – po co biznesmenom?

Szkolenie Zarządzanie stresem

 

Dlaczego firmy na równi z twardymi umiejętnościami doceniają pracowników z inteligencją emocjonalną? Ponieważ emocje mają ogromny wpływ na nasze zachowanie, a odpowiednie zachowanie potrzebne jest do efektywnego realizowania zadań w pracy. Zatem świadomość własnych emocji oraz umiejętność ich zmiany w taki sposób, aby wzmacniały naszą skuteczność, jest wręcz niezbędne w świecie biznesu. Wysoki poziom inteligencji emocjonalnej pozwala wyeliminować negatywne skutki stresu, konstruktywnie rozwiązywać problemy w zespole oraz budować satysfakcjonujące relacje biznesowe.

Relacje z otoczeniem     

W biznesie coraz większą rolę odgrywa budowanie zaufania, które docelowo ma przełożyć się na zawarcie transakcji. O skuteczności tych zabiegów decyduje trafna ocena oczekiwanych efektów. Otwartość na drugiego człowieka przydaje się jednak już na etapie przygotowywania projektów ze współpracownikami. Umiejętność odpowiedniego interpretowania zachowań i emocji osób w grupie pozwala uniknąć niepotrzebnych sporów lub łagodzić rodzące się konflikty. Współpraca przebiega płynnie i pozwala realizować kolejne założenia etapowe. To także umiejętność zarządzania własnymi emocjami. Osoba z rozwiniętą inteligencją emocjonalną  potrafi wcześnie reagować na pierwsze symptomy stresu np. stosując odpowiednie techniki relaksacji.

Większa satysfakcja z pracy

Elastyczność w podejściu do biznesowych decyzji – dlaczego to takie ważne? Odczuwanie względności powodów czyichś zachowań pozwala uniknąć gwałtownych reakcji i przygnębienia. Sytuacje trudne łatwiej jest wtedy rozwiązywać poprzez negocjacje, kierując sprawy w stronę rozwiązania. Osoba inteligentna emocjonalnie traktuje problemy jako szansę zmiany na lepsze, wyciąga wnioski i wdraża nowe rozwiązania. Dzięki tego rodzaju działaniom ciągle stawia się w obliczu ciekawych wyzwań. Nie dotyka jej rutyna i częściej odczuwa satysfakcję w pracy.

Rozumienie emocji

Wysoka świadomość wszystkich emocjonalnych procesów niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli wiesz,  że doświadczasz właśnie permanentnego smutku - kluczem będzie odpowiednie jego nazwanie i dostosowanie swoich zadań do obecnego stanu. Pozostań chwilę w ciszy i spróbuj ocenić skąd wzięła się w Tobie dana emocja. Jeśli nie stać Cię dziś na wylewny entuzjazm, zostań w biurze i przejmij zadania wymagające uwagi i skupienia.  Rozpoznając w sobie konkretny stan emocjonalny łatwiej jest go zmienić, np. smutek na radość. To właśnie w ten sposób ludzie biznesu osiągają największe sukcesy.

Chciałbyś rozwijać w sobie inteligencję emocjonalną? Przyjdź na „Zarządzanie stresem” – szkolenie, które pozwoli Ci skutecznie radzić sobie ze stresem, zrozumieć swoje otoczenie i samego siebie!

Szkolenie Zarządzanie stresem

 

 

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Jak wykorzystać stres?

Szkolenie Zarządzanie stresem

 

 

Choć trudno wyeliminować stres całkowicie ze swojego życia, z całą pewnością można nauczyć się nim odpowiednio zarządzać. Likwidować w zalążku, a kiedy już przybrał konkretną formę – przekuwać na siłę napędową do konstruktywnych działań. Warto też zwyczajnie szanować swój organizm. Nie wdawać się w jałowe rozmowy. Unikać głośnych, zatłoczonych miejsc. Dbać o regenerację, odpoczynek i dobry nastrój.  

1. Poczuj siłę bezwładności 

Bądź jak trzcina na wietrze... Jeśli nie możesz powstrzymać się od działania skup się na tym, na co masz wpływ. Powtarzaj słówka, słuchaj audiobooka. Obserwuj swoje ciało, poczuj jego miękkość, staraj się stopniowo rozluźniać napięte mięśnie. Skieruj myśli na pozytywne doświadczenia.  Aby odczuć napięcie nagromadzone w ciele i pomóc mu się od niego uwolnić, możesz też wykonać krótki trening Jacobsona. 

 

 

Trening Jacobsona 

  • Zmarszcz czoło na 5 sek. Zwróć uwagę na napięcie czoła i okolicy oczu i rozluźnij się.
  • Zaciśnij powieki na 5 sek. Odczuj napięcie i rozluźnij mięśnie z lekko przymkniętymi oczami.
  • Zaciśnij obie pięści. Zauważ  napięcie dłoni i przedramion, po 5 sek. i rozluźnij się.
  • Weź głęboki oddech i zatrzymaj powietrze na 5 sek. Poczuj napięcie klatki piersiowej i pleców po czym zrób wydech.
  • Napnij mięśnie brzucha na 5 sek. i zwróć uwagę na naprężone miejsca, po czym wypuść powietrze. 

2. Wyrzuć to z siebie 

Poszukaj sposobu na fizyczne rozładowanie emocji. To dobry moment na mecz z kolegami, jogging, koszenie trawy, a w sprzyjających warunkach rąbanie drzewa... Takie oczyszczanie emocji służy zadawaniu sobie pytań: „Skąd wzięła się w nas złość” ? Odpowiedź pozwala z większym zrozumieniem podchodzić do frustracji przeżywanej przez kogoś z otoczenia. Im bardziej jesteś świadomy swojego sprzeciwu, tym łatwiej nad nim zapanować i znaleźć skuteczne rozwiązanie.   

3. Napisz list 

Raz wypowiedziane słowa w stresie, czy przypływie niekontrolowanego gniewu trudno cofnąć, a zamiast ulgi przynoszą moralnego kaca. Dużo prościej jest wylać z siebie wszystkie emocje na papier. Nie ma ograniczeń. Pisz wszystko, co Ci przyjdzie do głowy, łącznie z niecenzuralnymi epitetami - uwolnij swój strumień świadomości. Dopiero po jakimś czasie można zaobserwować siłę zdań, zastanowić się jakimi innymi słowami można  opisać daną sytuację. Na koniec pożegnaj się ze swoją złością i zniszcz list :) 

4. Aromaterapia 

O tym, że zapachy podświadomie sterują naszymi zachowaniami wiedzą wszyscy specjaliści od sprzedaży. Popularne narzędzie pachnących manipulacji może być także wsparciem dla Twojego układu nerwowego. Buteleczka olejku lawendowego, bazyliowego, jaśminowego czy geraniowego to tajna broń w momentach emocjonalnego rozchwiania. Kilka kropel rozpylonych w powietrzu koi nerwy i uspokaja myśli. Idealnym rozwiązaniem są także kąpiele z olejkiem. Warto pamiętać, by nie mieszać ich z płynem do mycia ciała. 

5. Automasaż 

Aby odczuć napięcie nagromadzone w ciele i poczuć kontakt ze swoim ciałem zrób najprostszy masaż, bez użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Kolistymi ruchami masuj barki, szyję, delikatnie ugniatając ścięgna i mięśnie wokół kręgosłupa, stopniowo przechodząc do czaszki. Jeśli czujesz napięcie żuchwy, naciskaj na mięśnie pod kościami policzkowymi od żuchwy do brody, jednocześnie otwierając i zamykając usta. Delikatnie opuszkami palców rozmasuj okolice wokół ust. Ten kilkuminutowy masaż nie tylko zdejmie z  nas stres, ale też pogłębi oddech, poprawi wzrok i wygląd twarzy.  

Twój stres utrzymuje się dłużej, regularnie odczuwasz złość, smutek i zwątpienie? A może po prostu chcesz być bardziej świadomy siebie i rozwinąć swoją inteligencję emocjonalną? Szkolenie Zarządzanie stresem i emocjami pomoże Ci trzymać w ryzach swoje reakcje i konstruktywnie podchodzić do problemów. Rozpocznij zmianę, miej stres pod kontrolą!  

Szkolenie Zarządzanie stresem

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Świetne szkolenie! Podejście prowadzącego, profesjonalizm, cała intensywność oraz niezwykle ciekawy sposób prowadzenia zajęć sprawił, że bardzo zainteresowałem się tematyką inteligencji emocjonalnej.

"Dobra atmosfera, ciekawe ćwiczenia i trener bardzo dobrze przygotowany. Jestem osobą uczącą się przez praktykę, więc duża liczba technik i narzędzi, jak najbardziej na plus, zwłaszcza dlatego, że był czas na ich wykonanie."

"Szkolenie świetnie pobudza do refleksji i do pracy nad swoimi emocjami i zarządzania stresem. Szkolenie pozwoliło mi na szersze spojrzenie na sytuacje stresowe, z którymi zmagam się na co dzień i ich realną ocenę, podejście do nich na chłodno i ze spokojem" 

Bardzo dobre szkolenie, które uświadamia o skali problemu z jakim się borykamy na co dzień. Bardzo dobra osoba prowadząca szkolenia ułatwiła nam otworzenie się i prowadzenie otwartej dyskusji.

Zaskakujące było to, jak większość uczestników zrelaksowała się podczas szkolenia z zarządzania stresem i to jak szybko zauważyli efekty takiej relaksacji.

The trainer presented the issues of dealing with stress and emotions in a very interesting and convincing way, both professionally and in the private sphere. Initially, I wasn't too convinced about the whole concept (2 days about emotions? - why and about what), but it turned out that the training: Emotional Intelligence  was an interesting combination of theory and practice. And the second day... exceeded our wildest expectations! This was probably the first time I encountered such an emotional swing... and probably the last... but it was an amazing experience, and with such baggage it will be easier to understand certain reactions of friends, employees and even family. Together, using the acquired knowledge and with the support of the Trainer, we learned in practice how to deal with even the most difficult situations.

After the training, I feel eager to implement the presented methods, which is the best proof that such a difficult topic was taught to me in an understandable and complete way. My questions were quickly answered and after the training I feel that I found the answers myself thanks to the wonderful moderation and atmosphere. I recommend it to everyone, especially those skeptical about soft topics. This really brings positive results.