Uzyskaj dofinansowanie na szkolenie!
Obniż koszt szkolenia nawet do 0%!
Programy wsparcia z BUR i KFS oferują dofinansowania do szkoleń, a my pomożemy Ci je uzyskać!
Przeczytaj o tych programach, lub zostaw numer – zadzwonimy i opowiemy Ci wszystko. A Ty zdecydujesz, czy chcesz skorzystać ze wsparcia.
Szkolenie Trudne Rozmowy z Pracownikami – Szkolenie dla Specjalistów ds. Kadr i HR
Na co dzień zajmujesz się obszarem HR w Twojej organizacji i jednocześnie nie raz czeka Cię trudna rozmowa z pracownikiem? Chcesz dowiedzieć się jak prowadzić trudne rozmowy? Czy coraz większym wyzwaniem są dla Ciebie rozmowy z pracownikami, którzy:
- przychodzą z pretensjami, zastrzeżeniami, narzekaniem
- przerzucają na Ciebie swoje emocje, oczekują od Ciebie odpowiedzi na trudne pytania
- przychodzą do Ciebie „na skargę” – np. na szefa, firmę, konflikt w zespole?
Jak rozmawiać z pracownikami i jak reagować, gdy z jednej strony jesteś ambasadorem pracowników a z drugiej – dbasz o interesy organizacji? Jeśli pytania te brzmią Ci znajomo, to jesteś w dobrym miejscu!
Nasz trening umiejętności dla Kadr i HR z zakresu prowadzenia rozmów, dostarcza wiedzy na temat tego jak ważna jest informacja zwrotna oraz jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami takimi jak zwolnienie pracownika.
lub przejdź do sekcji
Efekty szkolenia Trudne rozmowy z pracownikami
Na naszym szkoleniu z trudnych rozmów nauczysz się:
- Jak prowadzić trudne rozmowy z pracownikami, np.:
- dyscyplinujące lub związane z odmową,
- związane ze zmianą warunków zatrudnienia, degradacją, zmianą zachowania, postawy
- których tematem jest zakończenie współpracy pomiędzy pracownikiem a organizacją.
- Jak z szacunkiem, partnersko reagować na zastrzeżenia, pretensje, skargi?
- Jak reagować i rozmawiać z pracownikiem, który zgłasza konflikt lub inną trudną sytuację w jego zespole lub w relacji z szefem?
- Jak prowadzić po partnersku rozmowę dyscyplinującą z pracownikiem, który naruszył regulamin pracy lub inne wewnętrzne zasady pracy i współpracy?
- Jak mądrze reagować, gdy pracownik przychodzi do Działu HR na skargę?
- Jak rozmawiać z pracownikami, by nie wchodzić w rolę „Ratownika”, nie wzmacniać w nich poczucia bezradności i postaw „Ofiary”, a w zamian za to – wzmacniać w nich poczucie odpowiedzialności i proaktywność.
- Jak komunikować trudne dla pracowników decyzje (zmiana warunków zatrudnienia, zakończenie współpracy)?
- Jak krok po kroku prowadzić rozmowę "rozstaniową"?
- Jak utrzymać wizerunek eksperta i partnera dla pracowników w czasie zmian, kryzysu, w trudnych rozmowach?
Jeśli masz tzw. „twardą” wiedzę HR-ową i jednocześnie te bardziej „miękkie” aspekty w komunikacji są dla Ciebie wyzwaniem, nasze know-how i praktyczne doświadczenie w tym zakresie mogą być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!
Dowiedz się jakie są standardy zachowania na trudnej rozmowie. Naucz się jak znajomość sposobów na radzenie sobie ze stresem i emocjami pomaga budować przyjazną atmosferę w pracy oraz w trudnych sytuacjach.
Szkolenia prowadziliśmy dla:
Przeczytaj program lub sprawdź inne warianty szkolenia
Przeczytaj program lub sprawdź inne warianty szkolenia
Program dwudniowego szkolenia: Trudne Rozmowy z Pracownikami
1. Jak utrzymać partnerską relację w trudnych sytuacjach
- Magia słów – budowanie relacji poprzez stosowanie odpowiednich zwrotów.
- Prezentacja własnych intencji oraz odkrywanie intencji naszego rozmówcy – czyli jak poprzez język wyrażać troskę i dbałość o drugą osobę oraz budować własny autorytet.
- Kto pyta, ten rządzi – sztuka zadawania pytań, dzięki którym:
- Utrzymasz kontrolę nad rozmową
- Nie dasz się „zmanipulować”
- Zatroszczysz się o rozmówcę
- Zapewnisz sobie asertywne odroczenie.
2. Trudne rozmowy: pracownik ma pretensje, zastrzeżenia, przerzuca na Ciebie odpowiedzialność
- Techniki zarządzania obiekcjami, skargami, pretensjami:
- Autorska technika EGO™.
- Bumerang.
- Kompensacja.
- Sprostowania pośrednie i bezpośrednie.
- Czerwona płachta na byka - najczęściej popełniane przez nas błędy w kontakcie z niezadowolonym pracownikiem oraz Rama Rozwiązania zamiast Ramy Problemu - kojące sformułowania wzmacniające pozytywne tzw. "employee experience".
- Jak powiedzieć NIE - sztuka konstruktywnego odmawiania z szacunkiem.
- Jak rozpoznać mobbing? Gdzie jest granica między mobbingiem a konstruktywnym egzekwowaniem? Jak reagować gdy pracownik zgłasza konflikt lub mobbing?
- Trójkąt Dramatyczny (wg. Karpana) oraz Analiza Tranzakcyjna (wg Berna) – jak uniknąć świadomej i nieświadomej manipulacji stosowanej przez pracowników?
- Jak rozmawiać z niezadowolonym pracownikiem, by pogodzić interesy wszystkich stron i znaleźć win-win?
3. Trudne rozmowy: Ty przekazujesz pracownikowi niekorzystne lub trudne dla niego informacje
- Scenariusz prowadzenia rozmowy informującej o podjętych decyzjach (niekorzystnych dla pracownika – np. degradacja, zmiany w organizacji) – tak, by zmniejszyć opór przed zmianą i zwiększyć szansę na akceptację.
- Scenariusz prowadzenia rozmowy dyscyplinującej – tak, by zmniejszyć ryzyko oporu i zwiększyć szansę na poprawę po stronie pracownika.
- Scenariusz rozmowy kończącej współpracę – najlepsze praktyki prowadzenia tych najtrudniejszych rozmów zebrane w jednym scenariuszu.
Szkolenie realizowane będzie w formie warsztatowej, która zakłada trening, ćwiczenia indywidualne i symulacje trudnej rozmowy.
Zastanawiasz się jak sobie poradzisz po szkoleniu? Możesz być spokojny(a) - dostaniesz od nas „gotowce” – narzędzia w edytowalnych plikach Word stanowiące gotowe do zastosowania scenariusze rozmów!
Benefity - co dostaniesz oprócz szkolenia?
Trener zapyta o Twoje potrzeby i zaproponuje optymalny
program
Trener zaopiekuje się Tobą na EKSTRA treningu
indywidualnym
Trener wspiera Cię telefonicznie bez limitu godzin
Twoje szkolenie odbędzie się na 100%
Treningi grupowe po szkoleniu
Przekonaj się osobiście, jak miły i efektywny może być rozwój!
Trenerzy prowadzący szkolenie o trudnej rozmowie z pracownikami
Jeśli masz preferencje co do trenera – skontaktuj się z nami i wskaż wybranego trenera, a podamy Ci termin, w którym prowadzi szkolenie.
Sabina Dąbrowska-Olbryś
Menedżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze Human Resources. Psycholog, trener, mediator i coach certyfikowany przez International Coaching Community (ICC). Posiada bogate doświadczenie zarówno w obszarze zarządzania zespołami, jak i projektami oraz komunikacją wewnętrzną i kulturą organizacyjną.
Przez prawie 10 lat odpowiadała za kapitał ludzki w Grupie Pracuj (właściciel m.in. Pracuj.pl, eRecruiter, emplo, Rabota.ua), gdzie pełniła funkcje HR Business Partnera, Learning and Development Managera oraz HR Managera. Zarządzała strategią oraz wszystkimi procesami w ramach wewnętrznego HR-u Grupy Pracuj – zarówno „miękkiego”, jak i „twardego”. Odpowiadała za 16-to osobowy dział, raportując bezpośrednio do Prezesa firmy i współpracując blisko z zarządem grupy kapitałowej. Zarządzała zespołami ds. onboardingu, szkoleń i rozwoju pracowników, rekrutacji, employer brandingu, komunikacji wewnętrznej oraz budowania angażującego środowiska pracy, wynagrodzeń, benefitów i administracji personalnej. Stworzyła strategię angażującego środowiska pracy, której ważnym elementem była komunikacja wewnętrzna, wzmocnienie kultury organizacyjnej, angażujący przywódcy i efektywny rozwój pracowników. Grupa Pracuj, przy jej wsparciu, co roku otrzymywała tytuł Najlepszego Pracodawcy w rankingu firmy Aon Hewitt. Kilkukrotnie wybrana przez pracowników jako zwycięzca wewnętrznego konkursu na Superbohatera wartości firmowych. Odpowiadała za wdrożenie w organizacji procedury antymobbingowej, koordynowała wieloetapowy proces szkolenia managerów z tego zakresu i wspólnego z nimi wypracowania najlepszych praktyk związanych z szacunkiem w miejscu pracy. Przez managerów wybrana na mediatora, wspierała organizację w zarządzaniu konfliktami i trudnymi sytuacjami, zmianami i komunikacją w zmianach. Wielokrotnie prowadziła najtrudniejsze rozmowy, w tym kończące współpracę z pracownikami. Wspierała i szkoliła także menadżerów w obszarze zarządzania konfliktami, zmianami, egzekwowania oraz prowadzenia rozmów rozstaniowych – z poszanowaniem pracownika i w zgodzie z wartościami firmowymi.
Posiada wieloletnie doświadczenie w roli mediatora, coacha, trenera i prelegenta. Wielokrotnie dzieliła się swoją ekspercką wiedzą w mediach. W ramach współpracy z 4GROW specjalizuje się w projektach doradczych dla kadry menedżerskiej, zarządów, działów HR; w szkoleniach m.in. z obszarów HR, zarządzania, komunikacji, inteligencji emocjonalnej, asertywności, wywierania wpływu i innych kompetencji tzw. „miękkich” w biznesie. Prowadzi dodatkowo warsztaty rozwojowe, sesje coachingu indywidualnego i zespołowego, mentoring, mediacje i konsultacje.
Piotr Drozdowski
Ponad 18 lat doświadczenia w projektowaniu i prowadzeniu szkoleń indywidualnych i grupowych. Trener trenerów, ekspert w dziedzinie edukacji dorosłych – prowadził szkolenia z teorii i praktyki efektywnego nauczania dla trenerów, nauczycieli oraz mentorów. Autor kilkudziesięciu szkoleń o tematyce sprzedażowej i HR.
Wykładowca na podyplomowych studiach Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Współpracował z międzynarodowymi firmami doradczo-szkoleniowymi w zakresie przygotowywania i wdrażania projektów edukacyjnych dla wszystkich poziomów organizacji dla firm z branży IT, medycznej, produkcyjnej, finansowej, telekomunikacyjnej, FMCG, energetycznej a także jednostek budżetowych Skarbu Państwa.
Prowadził szkolenia dla pracowników takich firm, jak: Auchan Retail Polska, TVN, PGE Polska Grupa Energetyczna, Enea, Nokia Poland, Orlen Gaz, Ceramika Tubądzin, Bank BPH, Nordea Bank, Sanitec Koło, Grupa Pracuj, Fresenius Medical Care, EGB Investments i wielu innych.
Metodyka szkolenia Trudne rozmowy z pracownikami
W naszych szkoleniach dostajesz właśnie w takich proporcjach:
Techniki i narzędzia konkretne strategie działania adekwatne do sytuacji i optymalne narzędzia (np. formularze, scenariusze rozmów, matryce, ściągi) – gotowce, które wiesz jak wykorzystać na co dzień
Warsztat dzięki ćwiczeniom grupowym, grom, pracy w parach, na gorącym krześle, prowokacjom, wdrażasz nowe techniki i narzędzia, doświadczasz omawianych mechanizmów na sobie także w zaskakujących eksperymentach
Wiedza niezbędne informacje, teorie przełamujące schematy i mity, badania i odkrycia z różnych dziedzin: psychologii, neurobiologii, coachingu, NLP
- Szkolenie z trudnych rozmów jest w formie warsztatów - uczestnicy ćwiczą poznawane techniki i narzędzia do wykorzystania w czasie prowadzenia trudnych rozmów w bardzo zróżnicowany sposób (tu przeczytasz więcej).
- Każdy otrzymuje materiały szkoleniowe oraz ćwiczenia i narzędzia skuteczne w prowadzeniu trudnych rozmów (formularze, ściągi, planery, itp).
- Po szkoleniu z prowadzenia trudnych rozmów uczestnik otrzymuje dostęp do platformy szkoleniowej 4GROW, na której:
- są osadzone wszystkie materiały szkoleniowe jak przekazywać trudne informacje oraz
- jest forum do komunikacji pisemnej z trenerem i uczestnikami szkoleń z tematu trudnych rozmów, umożliwiające zadawanie pytań oraz wymianę doświadczeń uczestników szkolenia o prowadzeniu rozmów w sytuacjach trudnych.
- Uczestnicy szkolenia online łączą się za pomocą platformy video-szkoleniowej z trenerem (i uczestnikami na sali jeśli takowi się zapisali w ramach formy Mix).
Uczestnicy polecają nasze szkolenia live online
A może bliższa Ci klasyczna, stacjonarna forma szkolenia?
Zadbaliśmy o wszelkie środki bezpieczeństwa wobec COVID-19, a także:
i max 10 osób na sali szkoleniowej
Za co uczestnicy cenią sobie nasze szkolenie ułatwiające prowadzenie trudnych rozmów?
Terminy szkoleń
TERMINY | WARIANT SZKOLENIA | LOKALIZACJA | |||
---|---|---|---|---|---|
2024-11-28 - 2024-11-29 |
|
Warszawa
|
Zarezerwuj |
Szkolenie trudne rozmowy z pracownikami
Rozmowa z pracownikami, również ta trudna, to obowiązek każdego przełożonego. Obowiązek, który przy odpowiednich umiejętnościach wpływa na budowanie autorytetu i wizerunku lidera, a przede wszystkim buduje zgrany i efektywny zespół, który ma ustalone jasne cele i zasady.
Trudna rozmowa wynika przede wszystkim z tematu, czego rozmowy dotyczą. Trudność rozmów czasami wynika z tego jak się komunikujemy, a czasem to tematy i sytuacje sprawiają, że prowadzenie rozmów staje się trudne. Choć trudna rozmowa jest naszym udziałem niezależnie od tego na jakim stanowisku pracujemy, to jednak najczęściej menadżerowie stają przed wyzwaniem przeprowadzania trudnej rozmowy, która dotyczy egzekwowania wyników pracy, jasnego przedstawienia jakiegoś punktu spornego czy też przyczyny problemu lub jeśli jest to przekazywanie niepopularnych decyzji, i należy zrobić to w taki sposób żeby nie ucierpiały stosunki z pracownikami. Jasna i otwarta komunikacja ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu zespołem. Pomaga wydobyć potencjał zespołu i wpływa na pozytywne budowanie relacji w codziennej pracy.
Jak rozmawiać z pracownikami ?- na to pytanie wciąż wielu właścicieli firm szuka odpowiedzi.
Trening umiejętności z trudnej rozmowy z pracownikami pomaga znaleźć właściwą ścieżkę i pokazuje jak przekazywanie niepopularnych decyzji jest kluczowe w pracy. Aby skutecznie prowadzić takie rozmowy nie wystarczą jedynie chęci. Aby umieć prowadzić rozmowy w sposób komfortowy dla każdej ze stron, trzeba rozumieć nie tylko drugą stronę, ale przede wszystkim siebie – swoje emocje, motywacje, przekonania, zachowania, sposoby reakcji oraz znać własne ograniczenia i silne strony. Radzenie sobie z emocjami i skuteczne rozwiązywanie konfliktów jest kluczowe w codziennej pracy w zespole.
Trudne sytuacje związane z udzielaniem informacji zwrotnej to codzienna część pracy przełożonego. Szkolenie z prowadzenia trudnych rozmów to nabywanie umiejętności radzenia sobie z oporem pracownika, udzielania informacji zwrotnej i przeprowadzania rozmów w trudnych sytuacjach poprzez praktyczne ćwiczenia i zachowania z wykorzystaniem zdobytej wiedzy. Warsztaty zapewniają uczestnikom szkolenia trening umiejętności jak przekazywać trudne informacje oraz zachować dobre relacje z pracownikami.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o rezerwacji Naszego szkolenia oraz finansowaniu usługi szkoleniowej ze środków publicznych? Napisz do Nas!