Zarządzanie zespołem szkolenie Warszawa

Zapoznaj się ze szkoleniem z tego tematu oraz opiniami na jego temat:

Co najlepiej motywuje zespół do pracy?

Szkolenie Zarządzanie zespołem

 

Widzisz to oczami wyobraźni? Otwierasz drzwi do firmy, a tam ludzie, od których bije pozytywna energia. Już sam ten widok nakręca Cię do działania. Czujesz z ich strony wdzięczność, docenienie i szacunek. Obserwujesz jak się wzajemnie wspierają - są jak drużyna, która gra do wspólnej bramki. Wiesz, że możesz im ufać. Jak podtrzymać ten stan i wzmacniać swoich ludzi w zespołowej skuteczności?  

Dostosuj zadania  

Zespół to grupa barwnych osobowości. Każda z nich ma swoje słabe i mocne strony. Mają różne priorytety, motywują ich różne rzeczy. Zbadanie ich wartości, wierzeń i upodobań pozwala wydobyć z nich to, co najlepsze. Ukierunkuj ich na te zadania, w których potrafią być najbardziej efektywni. Kiedy pracownik pracuje z pasją i większym zaangażowaniem - czuje mniejsze zmęczenie. Potrafi przewidywać zagrożenia i skutecznie im zapobiegać. Myśli bardziej kreatywnie i perspektywicznie, przynosząc tym więcej wartości dla całego zespołu.  

Informuj i inspiruj  

Bądź w kontakcie ze swoimi podopiecznymi. Wyjaśniaj dokąd zmierzacie, do jakich procesów potrzebna jest praca każdej osoby. Jaki końcowy rezultat zamierzyłeś? Komunikuj jasno swoją wizję. Eliminuj możliwość odmiennej interpretacji swoich celów poprzez rozmowę. Pytaj pracowników o zdanie. Wsłuchuj się w ich opinie i potrzeby. Odnoś się do zgłaszanych przez nich pomysłów. Roztaczaj atmosferę twórczej pasji, opowiadaj o ciekawych, atrakcyjnych rezultatach wspólnej pracy. Staraj się inspirować. Odwołuj się do wspólnych w Twojej grupie wartości.  

Doceniaj postępy  

Słynne powiedzenie: „Nawet świnka chwalona - potrafi wejść na drzewo” kryje w sobie życiową moc. Realizowanie kolejnych zadań w grupie doceniających, szanujących się wzajemnie osób sprawia, że zamiast tracić czas na wojny z wewnętrznym krytykiem - pracownicy skupiają się na pozytywach i szybciej osiągają zamierzone efekty. Zamiast nacisków, wywieraniu presji propaguj więc kulturę dawania komplementów i ich asertywnego przyjmowania. Świętuj z zespołem drobne sukcesy. Atmosfera wdzięczności, praca w zgodzie ze swoimi wartościami pozwoli osiągać coraz bardziej oczekiwane rezultaty.

Nie ograniczaj  

Choć swoboda działania kojarzy się z chaosem, badania wskazują, że przynosi ona więcej korzyści niż praca w atmosferze ciągłej kontroli. Spróbuj więc zaufać - wskaż podstawowe zasady i pozwól podopiecznym realizować zadania w wybrany przez nich sposób. Im lepsza atmosfera w zespole, tym większa jest wewnętrzna motywacja pracowników. Czując odpowiedzialność, napędza ich także chęć rozwoju lub perspektywa awansu. Dodatkowo, pracowników z większym stażem pracy warto nagradzać, dając większą elastyczność np. w godzinach pracy. W ten sposób pozostałe osoby z zespołu mają klarowną sytuację i wiedzą w jaki sposób mogą osiągnąć większą wolność.  

Nowoczesne metody motywowania pracowników polskim właścicielom firm kojarzą się czasem z niepewnym w skutkach eksperymentem. Tymczasem jest to program, który łatwo mogą wdrożyć zarówno wielkie, jak i mniejsze organizacje.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak budować motywację w zespole krok po kroku - zapraszamy na szkolenie. Zarządzanie zespołem to sztuka którą warto posiąść jeszcze w pierwszych fazach rozwoju firmy. Przygotuj się na dawkę solidnej wiedzy, autorskich metod, ćwiczeń i praktycznych wskazówek!  

Szkolenie Zarządzanie zespołem

Kategoria wpisu

Jak skutecznie motywować pracowników?

Szkolenie Zarządzanie Zespołem

 

 

Dlaczego właściciele dużych firm angażują się w rozwijanie dojrzałego przywództwa i angażującego środowiska pracy? Ponieważ badania i praktyka wskazują, że ludzie są bardziej efektywni, kiedy są motywowani nie „kijem i marchewką”, lecz w sposób mądry i dopasowany do ich świata wewnętrznego. Jak zatem skutecznie motywować pracowników? Jak sprawić, by praca była dla nich ciągłym źródłem satysfakcji?

Zróżnicowany zespół – jak nim zarządzać?

Wypracowanie odpowiedniej komunikacji w zespole jest zadaniem wieloetapowym, ale wartym zaangażowania. To właśnie na tym polu powstaje najwięcej błędów, które w późniejszych procesach obniżają jakość i efektywność pracy. Stosowanie konstruktywnej krytyki, umiejętne diagnozowanie potrzeb i motywacji pozwala na bieżąco monitorować indywidualne różnice i dostosowywać styl zarządzania do pracowników.

Model Kena Blancharda może być pomocny w dopasowaniu stylu zarządzania do aktualnych potrzeb pracowników:   

4 – etapowa ścieżka rozwoju pracownika obrazuje stan kompetencji w konkretnej sytuacji względem motywacji pracownika do realizowania zadania

  • Debiutant – osoba pełna zapału, ale z niskimi kompetencjami, wymaga dużego wsparcia.

 

  • Adept – pracownik o większych kompetencjach, który widzi jak wiele jeszcze musi się nauczyć. Z tego powodu ma również mniejszą motywację do pracy.

 

  • Praktyk – kompetentny i doświadczony pracownik, którego dotyka jednak rutyna. Nie czuje satysfakcji ze swojej pracy.

 

  • Ekspert - w pełni samodzielny pracownik, dobrze odnajdujący się w swojej roli, czerpie przyjemność ze swobody, jaką dają mu nabyte kompetencje i doświadczenie.

 

Wiedza o tym, na jakim etapie rozwoju są Twoi pracownicy pozwala świadomie koncentrować się na określonych funkcjach menadżerskich i odpowiednio motywować.

Motywacja pracownika – wykorzystaj psychologię

Dla wielu pracowników znacznie ważniejsze od pieniędzy staje się np. poczucie sensu wykonywanej pracy. Dlaczego tak się dzieje? Pracownicy coraz bardziej szanują swój czas. Chcą dokonywać istotnych rzeczy, które zapisują się na kartach ich historii. Zadają sobie inne pytania. W większym stopniu dbają o to, w jakiej atmosferze i z jakimi ludźmi spędzają czas w pracy. Jaką wartość wnosi każdy dzień w firmie do ich codziennego życia. Coraz częściej doceniają dodatkowy dzień wolny, elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej.

Wiedza z zakresu psychologii motywacji pozwala skutecznie kierować pracownikami tak, by angażowali się w swoje zadania i starali się podnosić jakość swojej pracy. Jeśli chcesz poznać więcej tajników budowania zaangażowanego zespołu, zapraszamy Cię na najbliższe szkolenie z zarządzania zespołem w 4GROW! Zdobądź praktyczne narzędzia oraz wzmocnij energię i efektywność Twojego zespołu!

 

Sprawdź Szkolenie Zarządzanie zespołem

Kategoria wpisu