Program szkolenia z rekrutacji

Szkolenie jest prowadzone w dwóch wariantach:

 • wariant 2 - dniowy
 • wariant 3 - dniowy rozbudowany o zaawansowane techniki i narzędzia (patrz *)

Czego wiele osób o rekrutacji nie wie, a co ma duże znaczenie

 • To przecież oczywiste, czym jest proces rekrutacji i selekcji kandydatów, prawda? A jednak, wyobrażenie wielu osób ( w tym również Twoich przełożonych / współdecydentów / klientów), nie zawsze jest prawdziwe. Warto zadbać o jasność i spójność oczekiwań,  od samego początku!
 • Myślisz, że decyzja o zatrudnieniu to sukces rekrutacji? To dopiero prawdziwy test dla trafności procesu naboru. Dowiesz się, ile naprawdę może kosztować błąd rekrutacyjny.

Żeby znaleźć, musisz wiedzieć, kogo szukać – narzędzia skutecznej rekrutacji

Profil Rekrutacyjny Kandydata – czyli jak przelać na papier oczekiwania względem poszukiwanego kandydata

 • Nauczysz się, skąd najlepiej czerpać  informacje do stworzenia Profilu Rekrutacyjnego Kandydata oraz jak zdefiniować wszystkie kryteria niezbędne do znalezienia pracownika dopasowanego do stanowiska.
 • Wspólnie opracujemy model profilu rekrutacyjnego - otrzymasz narzędzie, dzięki któremu Twoja praca będzie łatwiejsza i skuteczniejsza.

* Dodatkowo na szkoleniu 3-dniowym:

 • By jeszcze bardziej zwiększyć efektywność pracy z Profilem Rekrutacyjnym, skupimy się na tym, jak wybrać kompetencje kluczowe dla ocenianego stanowiska.
 • Przenalizujemy też najczęściej popełniane błędy w pracy z tym narzędziem, dzięki czemu unikniesz ich w przyszłości!

Model kompetencyjny – dokładna mapa, z którą odniesiesz sukces rekrutacyjny

 • Czym są te magiczne kompetencje? Na szkoleniu pokażemy Ci istotę kompetencji i ich zastosowanie w praktyce rekrutacyjnej. Przekonasz się, o ile skuteczniejszy i tak naprawdę łatwiejszy (bo wiesz, czego konkretnie szukać) stanie się proces rekrutacji!
 • By metody oparte na kompetencjach były efektywne, musisz swobodnie nimi operować – w tym celu poznasz wszystkie wyróżniki kompetencji.
 • Słownik kompetencji w firmie jest niezrozumiały lub niespójny, a może w ogóle nie funkcjonuje? By posługiwać się jednym, jasnym językiem, nauczysz się tworzyć opisy kompetencji.
 • Nie wiesz, jak poznać, czy potencjalny pracownik posiada daną kompetencję i w jakim stopniu? Nauczysz się korzystać z tzw. wskaźników behawioralnych i nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości.
 • Brakuje Ci jednego standardu do oceny kompetencji kandydatów? Z nami nauczysz się korzystać ze skali ocen kompetencji stosowanej w procesach rekrutacji.

* Dodatkowo na szkoleniu 3-dniowym:

 • Potrenujemy tworzenie wskaźników behawioralnych i poziomów ich nasilenia, dzięki czemu będziesz posługiwać się nimi biegle.
 • Poznasz rodzaje kompetencji, dowiesz się, które warto oceniać w procesie selekcyjnym i ile optymalnie powinno ich być.

Wywiad behawioralny rozmowie nierówny – jak przeprowadzić skuteczne interview z kandydatem?

 • Masz wrażenie, że podczas wywiadu marnujesz sporo czasu, na powtarzanie przez kandydata treści zawartych w CV? Pokażemy Ci, na jakie informacje w życiorysie zwrócić uwagę, o co i jak pytać kandydata.
 • Zastanawiasz się, czy podczas wywiadu możesz sprawdzić, czy kandydat posiada istotne dla stanowiska kompetencje? Odpowiedź brzmi: TAK, za pomocą odpowiedniego w tym celu narzędzia - STAR. Podczas szkolenia opanujesz i przećwiczysz tę efektywną metodę wywiadu behawioralnego.
 • Czym jest wywiad sytuacyjny? Dowiesz się, kiedy warto korzystać z tej techniki i o co zadbać, by była skuteczna.
 • Warto uczyć się na cudzych błędach! Omówimy te, które najczęściej popełniają rekruterzy podczas prowadzenia wywiadu i zastanowimy się, jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.
 • Nie daj się zwieść kandydatom! Na szkoleniu poznasz „chwyty” w udzielaniu odpowiedzi podczas wywiadu i sposoby na poradzenie sobie w takich sytuacjach.

*Dodatkowo na szkoleniu 3-dniowym:

 • Przeanalizujemy kolejne etapy rozmów z kandydatami.
 • Dowiesz się, jak zadbać o właściwą strukturę i atmosferę podczas wywiadu – w końcu poziom przeprowadzonego interview to wizytówka firmy!

Wisienka na torcie – ostatnie i równie ważne kroki procesu rekrutacji

 • Jak wybrać tego „właściwego?” – dowiesz się, jak wnikliwie i kompleksowo rozważyć wszystkie zebrane informacje.

* Dodatkowo na szkoleniu 3-dniowym zajmiemy się pozostałymi technikami zwiększającymi trafność wyboru kandydata:

 • Niektórzy rekruterzy sięgają po „oryginalne” metody rekrutacyjne, zadając kandydatom nietuzinkowe zadania… Niestety często nie mają one nic wspólnego z prawdziwymi zadaniami behawioralnymi, które Ty poznasz na szkoleniu. Kiedy korzystanie z nich jest dobrym pomysłem? By móc to ocenić,  poznasz ich możliwości, ograniczenia i wartość diagnostyczną.
 • Zaczniesz samodzielnie budować efektywne zadania behawioralne!
 • Assessment Center? Nie ulegaj modzie, dowiedz się, kiedy rzeczywiście warto sięgnąć po to narzędzie!
 • Testy i kwestionariusze predyspozycji zawodowych mogą stanowić dobre źródło informacji lub być jedynie stratą czasu – pokażemy Ci, które z nich warto stosować i dlaczego.
 • Przeanalizujemy różne rodzaje pytań używanych podczas wywiadu i ich efektywność.
 • Brak dopasowania motywacyjnego może skutkować niskim zaangażowaniem i wydajnością pracownika, a nawet decyzją o zwolnieniu… Dlatego, kiedy już wiesz, co kandydat potrafi robić, warto sprawdzić, co chce robić – a więc badać Dopasowanie Motywacyjne Kandydata! Nauczysz się tego na szkoleniu.
 • Mniej lub bardziej świadomie każdy z nas podlega psychologicznym pułapkom, jednak w przypadku rekrutera mogą one znacząco wpłynąć na procesu oceny kandydata. Po szkoleniu będziesz na nie przygotowan(a)y!

Do zobaczenia!

Co jeszcze dostaniesz EXTRA do szkolenia?

Jak nasze szkolenia z rekrutacji oceniają Uczestnicy i Zamawiający

Co mówią o szkoleniu uczestnicy i sponsorzy?

Po szkoleniu Rekrutacja i Selekcja mam tylko pozytywne wrażenia. To bardzo profesjonalnie przygotowane szkolenie dało mi świetną możliwość zapoznać się z najnowszymi trendami rekrutacyjnymi oraz wymienić się doświadczeniem z innymi specjalistami i początkującymi w tej branży. Metody prowadzenia tego szkolenia są według mnie jak najbardziej skuteczne: ustalenie indywidualnych potrzeb przed szkoleniem, liczne gry, dyskusje, wspólne ćwiczenia, nawet trudniejsze tematy zostały w taki sposób lepiej zrozumiane.[...]
Dziękuje bardzo 4GROW!
Natalya Gusseva-Fouchet,
Recruitment Manager

Kameralne spotkanie. Atmosfera otwartości i nastawienia na potrzeby uczestników. Ciekawe informacje na temat działań podejmowanych przez inne firmy - standardy.
Agnieszka Kmita
Kierownik Sekcji Rekrutacji i Rozwoju Pracowników
Ceramika Paradyż Sp. z o.o.

Szkolenie na najwyższym poziomie. Trener reprezentuje wysokie umiejętności trenerskie poparte również praktyką. Wiele elementów do praktycznego wykorzystania w procesie rekrutacji, solidne podejście do oczekiwań. Dlatego wychodząc ze szkolenia ma się poczucie, że warto było...
Joanna Kurant
Kierownik ds. szkoleń
Gedeon Richter Marketing Polska Sp.z o.o.

Uczestnictwo w warsztatach, które przyniesie realne efekty dla mnie, jako rekrutera, było czystą przyjemnością. Szkolenie było prowadzone przez kompetentnego trenera, który posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną - jakże cenną dla mnie, jako uczestnika warsztatów. Dziękuję za wkład wniesiony w mój rozwój w postaci wiedzy i jej wykorzystania. Pozdrawiam, Renata
Renata Turek
CEMEX Polska sp. z o.o.

Nauczysz się na szkoleniu z rekrutacji

Nauczysz się zaawansowanych technik rekrutacyjnych oraz profesjonalnego ich stosowania połączonego z dogłębnym zrozumieniem. Na szkoleniu kładziemy największy nacisk na definiowanie pożądanych zachowań i kompetencji oraz na wnioskowanie o nich na podstawie wskaźników behawioralnych tak, aby Uczestnik nigdy więcej nie miał wątpliwości po interview, czy to jest odpowiedni kandydat, a jesli ma poczucie, że tak - żeby wiedział i potrafił uzasadnić dlaczego.

Trenerzy prowadzący szkolenie z rekrutacji

 Sabina Dąbrowska-Olbryś psycholog-biznesu-warszawa

Sabina Dąbrowska-Olbryś

menedżer ds. rozwoju biznesu, trener, coach ICC, psycholog biznesu

Menedżer z ponad 14-letnim doświadczeniem w obszarze Human Resources. Psycholog, trener, mediator i coach certyfikowany przez International Coaching Community. Posiada bogate doświadczenie zarówno w obszarze zarządzania zespołami, jak i projektami. Ekspert z obszaru pozyskiwania talentów, rekrutacji, rozwoju pracowników oraz zarządzania efektywnością organizacyjną i zespołową.

Przez wiele lat osobiście prowadziła procesy rekrutacyjne na wszystkie możliwe poziomy stanowisk dla różnorodnych organizacji - zarówno po stronie agencji rekrutacyjnej, jak i po stronie wewnętrznego Działu HR dużej organizacji. Przez kilka lat zarządzała wszystkimi procesami rekrutacyjnymi prowadzonymi przez menedżerów oraz podległy jej Zespół Rekrutacji i Employer Brandingu. Jak HR Manager Zarządzała także strategicznie całą polityką personalną w firmie będącej liderem na rynku usług internetowych w branży HR  - w Grupie Pracuj.

W przygotowywanych i prowadzonych przez nią szkoleniach łączy doświadczenie biznesowe ze współczesną wiedzą psychologiczną i neurolingwistyką. Wykorzystując bogate doświadczenie zdobyte w korporacjach o wysokich standardach rozwiązań HRM, skupia się na przekazywaniu Uczestnikom rozwiązań praktycznych, przydatnych w ich obecnej bądź przyszłej pracy.

Mateusz Dąbrowski psycholog biznesu warszawa

Mateusz Dąbrowski

prezes, trener, coach ICC, konsultant, psycholog biznesu

Prezes, trener, coach i konsultant 4GROW. Prezes Stowarzyszenia Negocjatorów Biznesu. Praktyk biznesu - od 2010 roku zarządza firmą. Psycholog biznesu i metodyk - twórca teorii psychologicznych, technik efektywności oraz programów szkoleń. Certyfikowany coach ICC oraz trener. Wykładowca studiów podyplomowych w temacie Charyzma i Zarządzanie konfliktem na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Ekspert komentujący w mediach: Polsat, TVP2, TTV, Program 3 Polskiego Radia, Program 4 Polskiego Radia.

Prezes, trener i coach 4GROW. Certyfikowany coach ICC oraz trener AKN. Praktyk biznesu – stworzył firmę 4GROW i obecnie nią zarządza. Wcześniej pracował w obszarze HR wspierając menedżerów korporacji w zakresie procesów rekrutacyjnych, szkoleniowych i rozwojowych. Ekspert komentujący w mediach: Polsat, TVP2, TTV, Program 3 Polskiego Radia, Program 4 Polskiego Radia. Psycholog biznesu, metodyk – twórca teorii oraz technik efektywnego działania, m.in. technik i narzędzi rekrutacyjnych.

Wszystkie terminy szkolenia

 • 10-12 września 2018 (3 dni) Warszawa
 • 12-13 listopada 2018 (2 dni) Warszawa
 • 17-19 grudnia 2018 (3 dni) Warszawa

Szkolenia prowadziliśmy dla: