Program szkolenia

Zawsze dopnie swego! To nie asertywność tylko agresja

 • Mity o nieasertywnych osobach: Jak często osiągasz swoje, tylko ludzie wokół Ciebie nie chcą już mieć z Tobą nic wspólnego albo widzisz, że są urażeni? Jak często zgadzasz się i po fakcie żałujesz? Albo wiesz co chcesz powiedzieć, ale nie zareagujesz? I później masz do siebie pretensje, myślisz "jestem nieasertywna/y"...
 • Zachowania asertywne i nieasertywne oraz ich konsekwencje
  Dowiesz się jak właściwe rozumieć asertywność i będziesz czuć się zainspirowany do samodzielnego treningu asertywności po warsztacie. 

Czemu wybieramy agresję lub uległość zamiast asertywności?

 • Mechanizmy obronne, tylko niestety przed sprawczością i asertywnością...
  Podczas warsztatu zyskasz większą świadomość siebie i mechanizmów, które Tobą kierują. Ćwiczenia i zadania, do których zaproszę Cię podczas tego szkolenia będą niekomfortowe, niewygodne, będą stanowić duże wyzwanie. Wszystko po to, żebyś mógł w bezpiecznych warunkach, pod okiem eksperta, spotkać się ze sobą, lepiej poznać siebie i zmienić to, co nie służy Ci w realizacji Twoich celów.
 • Jak zbudować pewność siebie potrzebną do asertywności
  Znaczna część naszych nieasertywnych zachowań (ekspansywnych, agresywnych – tak, przede wszystkim takich!!!) ma swoje źródło w braku pewności siebie, dlatego podczas warsztatu przyjrzymy się filarom pewności siebie i antyasertywnemu monologowi, który toczy się w Twojej głowie. Dzięki temu wzmocnisz swoją pewność siebie i zamienisz swoje myśli na język proasertywny.

Jak być asertywnym? Jak być odważnym?

 • Odwaga i 7 kroków skutecznego uruchamiania asertywnego zachowania
  Poznasz i przećwiczysz 7 kroków uruchamiania asertywnego zachowania. Jeden z tych kroków to "odważanie się" – nauczysz się włączać w sobie odwagę, kiedy tylko zechcesz, w każdych warunkach.
 • Sposób na szybkie reagowanie
  Nauczysz się sposobu reagowania natychmiast - tak, że z każdej perspektywy czasowej będziesz oceniać swoją reakcję jako optymalną..

Jak stosować techniki asertywności, gdy ktoś:

 • nie akceptuje Twojej odpowiedzi, prośby i forsuje dalej swój cel (technika Zdartej płyty)
 • obraża Cię, poniża, ubliża, ośmiesza - na forum lub w cztery oczy (technika Otwartych drzwi)
 • zarzuca Ci jakiś błąd, zaniechanie w niekonstruktywny sposób, bez żadnej merytoryki, a Ty potrzebujesz dowiedzieć, o co konkretnie chodzi (technika Jujitsu)
 • chce od Ciebie czegoś, na co nie chcesz się zgodzić (technika Zawiszy™)
 • stawia Cię w sytuacji, w której nie wiesz jeszcze, jak chcesz się zachować, co odpowiedzieć (technika odroczenia asertywnego, technika Alternatywy™)
 • manipuluje - czujesz to, choć nie jesteś w stanie nic wprost jemu/jej zarzucić (technika karty na stół)

Dodatkowo od października w rozszerzonym programie do 2 dni, pojawi się:

 • zwraca się do Ciebie w sposób, którego nie akceptujesz; zachowuje się w sposób, który Ci nie odpowiada (technika stawiania i obrony granic)

Jak zbudować pewność siebie potrzebną do asertywności?

 • Twoje zasoby – zobacz swoje mocne strony i uwierz w siebie
  Zyskasz większą świadomość swoich zalet oraz nauczysz się techniki przeramowania – z życzliwością spojrzysz na swoje wady. Pozbędziesz się kompleksów i zaczniesz w pełni wykorzystywać swój potencjał.
 • Trening pewności siebie „na mieście”
  Wyobrażasz sobie, że wchodzisz do sklepu i w ciągu dwóch sekund od przekroczenia kolejki prosisz wszystkich o wpuszczenie Cię do kolejki, ponieważ śpieszy Ci się bardzo? A chcesz mieć do tego łatwość, gotowość - odwagę? Chcesz mieć pewność siebie, która pozwala Ci w takich lub podobnych sytuacjach zrobić mało popularne rzeczy? No to świetnie! Gdy wrócisz z naszym trenerem "z miasta", zobaczysz, że coś się w Tobie zmieniło, że jesteś już dalej, że masz w sobie odwagę i pewność siebie - teraz tylko wystarczy to pielęgnować i dalej rozwijać.
  Jak to zrobimy?
  Zaczniemy budować Twoją pewność siebie i odwagę w komfortowych warunkach - na sali szkoleniowej. A potem zrobimy coś czego dziś się obawiasz i brzmi wariacko, a co po szkoleniu będzie dla Ciebie jednym z najlepszych doświadczeń w życiu - pójdziemy wszyscy "na miasto" i odważnie wdrożymy zachowania asertywne w realnych sytuacjach:
  • prosząc
  • odmawiając
  • wyrażając swoje zdanie
  • mówiąc o uczuciach i potrzebach
  • mówiąc o oczekiwaniach i konsekwencjach
  • wyrażając pochwały
  • reagując na komplementy, pochwały

Zobaczysz, uśmiech z ust długo będzie jeszcze gościł na Twojej twarzy wspominając to doświadczenie:)

Wiele z powyższych technik i wiedzy to nasze autorskie dzieła, których nie znajdziesz w żadnych książkach ani w internecie!

Co jeszcze dostaniesz od nas EXTRA?

Nauczysz się

 • Wyrażać własne zdanie w sytuacjach, w których do tej pory tego się obawiałeś lub których unikałeś lub w których robiłeś to agresywnie (np. spotkania zespołowe, spotkania kadry kierowniczej, dyskusje w kuchni na tematy drażliwe), w taki sposób, który będzie budować autorytet i sprzyjać relacjom interpersonalnym.
 • Egzekwować polecenia, potrzeby i oczekiwania w stosunku do współpracowników jak i podwładnych/przełożonych (np. egzekwować zaangażowanie pracownika w wykonanie zadania) jednocześnie dbając o relację z drugą stroną.
 • Wpływać na zmiany zachowania innych ludzi poprzez stosowanie zasad i technik konstruktywnej krytyki w sposób sprzyjający pogłębianiu się relacji (np. wpływać na zmianę zachowania kolegi, które irytuje nas).
 • Reagować w sytuacjach zaskakujących, konfliktowych przyczyniając się do zrozumienia i chęci do współpracy (np. zareagować tak, aby poczuć się komfortowo, gdy koleżanka oskarża nas o zniszczenie efektów pracy zespołu, ubliżając nam i krzycząc na forum zespołu).
 • Wyznaczać granice chroniące nasz komfort - szczególnie w sytuacji, gdy ktoś nas prosi o pomoc, wsparcie lub wykonanie polecenia (np. szef przeciążony obowiązkami i ciężarem poczucia odpowiedzialności, ponieważ pomaga wszystkim swoim pracownikom, gdy tylko go o to poproszą).
 • Zachowywać się naturalnie dla siebie i czuć się z tym komfortowo.

Trenerzy

Karolina Prusińska - trener, coach, konsultant, psycholog biznesu

Karolina Prusińska

trener, coach, konsultant, psycholog biznesu

Trener z wieloletnim doświadczeniem zawodowym; praktyk biznesu, certyfikowany coach, psycholog biznesu. Posiada szeroką wiedzę z zakresu wspierania rozwoju kompetencji osobistych, projektowania i organizacji działań szkoleniowo-rozwojowych.

Trener z wieloletnim doświadczeniem zawodowym; praktyk biznesu, certyfikowany coach, psycholog biznesu. Posiada szeroką wiedzę z zakresu wspierania rozwoju kompetencji osobistych, projektowania i organizacji działań szkoleniowo-rozwojowych. Pracując jako trener wewnętrzny w międzynarodowej korporacji, opracowała i wdrożyła cykl szkoleń dla menedżerów, wspierający efektywność działania w sytuacji dużych zmian organizacyjnych, zawierający elementy komunikacji w sytuacji zmiany, współpracy z zespołem i prowadzenia efektywnych spotkań. Była jednym z trenerów w wewnętrznych programach rozwojowych: Akademia Rozwoju Menedżerów oraz TOP 15 (warsztaty dla „talentów”).

Mateusz Dąbrowski prezes, psycholog biznesu , trener i coach ICC

Mateusz Dąbrowski

prezes, trener, coach ICC, konsultant, psycholog biznesu

Prezes, trener, coach i konsultant 4GROW. Praktyk biznesu - od 2010 roku zarządza firmą. Psycholog biznesu i metodyk – twórca teorii psychologicznych, technik efektywności oraz programów szkoleń. Certyfikowany coach ICC oraz trener. Prezes Stowarzyszenia Negocjatorów Biznesu. Członek International Coaching Community, psycholog, absolwent UKSW (specjalność: Psychologia Kliniczna i Osobowości) oraz Akademii Leona Koźmińskiego (specjalność: Zarządzanie Ludźmi w Firmie).

Ekspert komentujący w mediach: Polsat, TVP2, TTV, Program 3 Polskiego Radia, Program 4 Polskiego Radia.

Jestem prezesem, trenerem i coachem ICC. Praktykiem biznesu – stworzyłem firmę 4GROW i obecnie nią zarządzam. Jestem prezesem Stowarzyszenia Negocjatorów Biznesu. Wcześniej pracowałem w obszarze HR wspierając menedżerów korporacji w zakresie procesów rekrutacyjnych, szkoleniowych i rozwojowych. Jako ekspert komentuję w mediach: Polsat, TVP2, TTV, Program 3 Polskiego Radia, Program 4 Polskiego Radia. Jestem psychologiem biznesu, metodykiem – tworzę teorie oraz techniki efektywnego działania, m.in. technik konstruktywnej krytyki, asertywności i egzekwowania, które znajdziesz w tym szkoleniu ...

Opinie i referencje

Opinie i referencje

Chcesz wiedzieć jakich efektów możesz się spodziewać? Najlepiej sprawdź co o szkoleniu mówią jego uczestnicy.

[...] Szkolenia były prowadzone warsztatowo, w miłej atmosferze. Uczestnicy dostali dużo konkretnych technik do zastosowania, omówiliśmy trudne sytuacje dla moich pracowników oraz wypracowaliśmy na nie rozwiązania. Ankiety poszkoleniowe oraz opinie, które zebrałem od mojego zespołu, również potwierdzają, że szkolenia zostały ocenione bardzo dobrze. [...]

Maciej Błaszczyk
Kierownik Działu Konstrukcji Mechanicznej
MAN Bus Sp. z o.o.

Niezwykle ciekawe, niesztampowe, pobudzające do wielu refleksji szkolenie. Z żadnego innego szkolenia nie wyniosłam tylu przydatnych treści odnoszących się do różnych dziedzin życia.
Bardzo profesjonalne prowadzenie, znakomita atmosfera przy jednoczesnym podbudowaniu uczestników do pracy i twórczego myślenia. Polecam każdemu bez względu na wiek i zawód.
Monika Zarzycka
Leasing Manager
Klepierre Management Polska Sp. z o.o.

Szkolenie przerosło moje oczekiwania. Sposób jego prowadzenia i podejście do uczestników bardzo indywidualne i pozytywne.
Karolina Adamiak
Audytor
Bank Gospodarstwa Krajowego

Szkolenie daje nie tylko suchą wiedzę, a przede wszystkim uczy i trenuje umiejętności pomocne w egzekwowaniu, asertywności i konstruktywnej krytyce. Szczególnie wartościowe było ćwiczenie umiejętności i nauka na podstawie popełnianych błędów. Świetna, ciepła i bezpośrednia relacja trenera z uczestnikami oraz styl prowadzenia szkolenia pozwalały wynieść z niego jak najwięcej. Podsumowując - bardzo profesjonalne i wyczerpujące szkolenie.
Iwona Drapińska
Specjalista ds. Planowania i Rozliczeń
Bakoma Sp. z o. o.

Najbardziej zaskakującym elementem szkolenia jest jego forma. W bardzo krótkim czasie zostaliśmy „wplątani” w scenki, które tu i teraz kazały nam praktykować , potykać się i podnosić dzięki pomocy trenera. Niesamowite ale wierzę, że uda mi się nauczyć asertywności.
Agnieszka Stanek
Kierownik Badań Klinicznych
Quintiles Poland Sp. z o.o.

Szkolenie to było dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Zamiast uczyć się sztywnych reguł asertywności trener podszedł do zagadnienia od podstaw, czyli psychiki. Pracował z każdym indywidualnie, wskazując każdemu pole do poprawy. Na tak ciekawym „miękkim” szkoleniu jeszcze nie byłem.
Michał Kusiak
Specjalista ds. planowania procesów produkcyjnych
MAN Trucks Sp. z.o.o.

Szkolenie prowadzone w Warszawie przez Mateusza Dąbrowskiego dotyczące zagadnień asertywność egzekwowanie i konstruktywna krytyka zostało przeprowadzone w sposób niekonwencjonalny z niestandardowym podejściem do uczestników. Techniki szkolenia były w pełni dobrane do efektu jaki miało ono osiągnąć . To szkolenie zostanie w mojej pamięci i pomoże zarówno w doskonaleniu życia zawodowego jak i prywatnego.
Jan Sołtan
Kierownik ds. otwarć i modernizacji punktów Sprzedaży
Adidas Poland sp. z o.o.

Metodologia

Stosujemy najefektywniejsze rozwiązania w dziedzinie psychologii procesu nauczania.

Szkolenie z "Asertywność, egzekwowanie i konstruktywna krytyka" projektujemy zgodnie z naszym autorskim modelem uczenia się (opracowanym na bazie badań Kurta Lewina i Davida Kolba), na który składają się etapy:

 1. Postawienie Uczestnika w sytuacji wymagającej uruchomienia kompetencji asertywnościCykl 4GROW na bazie Cyklu Kolba i Kurta Lewina
 2. Analiza i wyciągnięcie wniosków rozwojowych z sytuacji, zdefiniowanie potrzeb i motywatorów Uczestnika do rozwoju w obszarze asertywności
 3. Przekazywanie technik asertywności oraz prowokowanie do tworzenia technik asertywności
 4. Wsparcie Uczestnika w zaadaptowaniu techniki lub narzędzia asertywności do sytuacji, z jakimi spotyka się w życiu
 5. Przećwiczenie z Uczestnikiem techniki lub narzędzia asertywności w realnej sytuacji lub eksperymentalnej (gorące krzesło, scenki, odgrywanie ról)
 6. Wsparcie Uczestnika w wyciągnięciu wniosków z doświadczenia oraz korygowaniu technik lub narzędzi asertywności

Stosujemy w minimum 75% czasu szkolenia formę warsztatową i treningową.

Formy te pozwalają nam docierać do jednego z najgłębszych poziomów funkcjonowania psychicznego człowieka, blokującego zmianę: przekonań. Im zmiana dokonuje się na głębszym poziomie, tym silniej pociąga za sobą zmiany na płytszych poziomach – szczególnie na poziomie wiedzy, umiejętności i zachowań. Ponieważ poziom przekonań jest najgłębszym poziomem, na jaki możemy wpływać szkoleniem, najsilniej warunkujemy rozwój kompetencji asertywności. Im bardziej rozwinięta kompetencja, tym efektywniej wpływamy na środowisko, czyli asertywnie dbamy o własny komfort i skuteczną realizacje celów.

Trener korzysta z różnorodnych metod warsztatowo-treningowych:Poziomy Diltsa zmodyfikowane 4GROW

 • Gorące krzesło
 • Nagranie kamerą
 • Odgrywanie ról i scenek
 • Dyskusja moderowana
 • Instruktaż
 • Przykłady audio i video
 • Ćwiczenia indywidualne, w grupach
 • Trening ze stop-klatką na feedback

Kup voucher, skorzystaj ze szkolenia w dowolnym momencie!

Na voucher możesz wykupić dowolną ilość szkoleń i wykorzystać go na dowolne szkolenia bez konieczności deklarowania terminu i tematu szkolenia. Decyzję możesz podjąć w każdym momencie. Część szkoleń możesz odbyć jeszcze w tym roku, część w kolejnym, lub wszystkie w 2018 roku. Voucher ma ważność do końca 2018 roku - niewykorzystane środki z vouchera zostaną zwrócone na konto płatnika (Twojej firmy bądź Twoje, w zależności kto płacił), a więc nie masz nic do stracenia! Jesteśmy też elastyczni jeśli chodzi o tytuł faktury.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Moniką Dąbrowską: 500 29 40 35.

Asertywność i obrona przed manipulacjami - umiejętności zarezerwowane dla wybranych?

Koleżanka rozmawia w open space tak głośno, że zagłusza Twoje myśli, wspólnik obarcza Cię większością obowiązków, szef poniża Cię w obecności kolegów… Zazwyczaj w takich sytuacjach nie potrafisz zareagować, a nawet gdy to robisz, nie przynosi to oczekiwanego rezultatu? Myślisz: „Gdybym tylko miał podobną odwagę, pewność siebie i asertywność…”? Jesteś przekonany, że jedni mają łatwość w kreowaniu rzeczywistości zgodnej z własnymi oczekiwaniami i potrzebami, a inni niestety muszą się do tej rzeczywistości dostosować?

STOP!

Asertywność i obrona przed manipulacjami to nie cechy osobowości czy temperamentu, to umiejętności, których może nauczyć się każdy. Niektórzy nabyli je wcześniej, chociażby w procesie wychowania, to jednak nie znaczy, że nie możesz rozwinąć ich w równym, a nawet większym stopniu!

Warto zacząć od uświadomienia sobie własnych granic. Prawo innych do „machania pięściami” kończy się w momencie, gdy zostaje naruszony Twój komfort, jednak żeby strzec własnych granic, musisz najpierw je sobie uświadomić, a czasem nawet wyznaczyć na nowo. Dobrym do tego miejscem może być szkolenie z asertywności i obrony przed manipulacjami. Na co dzień rzadko bowiem mamy okazję czy motywację zastanowić się nad tym, na co i komu chcemy pozwolić oraz co nam przeszkadza.

Kolejny krok to identyfikacja i modyfikowanie dotychczasowych reakcji. W sytuacji prośby, groźby czy krzyku wiele osób odruchowo zgadza się, idzie na kompromis, nie mówi tego, co naprawdę myśli… To naturalne reakcje, wynikające ze strachu przed odmową, odrzuceniem, eskalacją problemu, utratą pewnych korzyści, jakie czerpiemy z bycia uległymi lub po prostu z nieznajomości innych strategii działania. W efekcie często czujemy się niekomfortowo, nie realizujemy własnych celów, robimy coś, czego nie chcemy i mamy do siebie żal („Czemu nie zareagowałem inaczej…?”).

Jeśli masz tego dosyć i chcesz coś zmienić, zastanawiasz się pewnie, jak to zrobić?!
Nie da się sprowadzić kompetencji tj. asertywność, egzekwowanie i konstruktywna krytyka do poziomu swobodnego posługiwania się słowem „nie”. Przede wszystkim chodzi o umiejętność zadbania o własny komfort. Ta wymaga odwagi, przełamania często wieloletnich nawyków i oczywiście opanowania nowych, konstruktywnych strategii działania. Asertywność to także coś więcej, niż reakcje na zachowania innych i napotykane okoliczności. To postawa proaktywna – nie czekasz, tworzysz możliwości, wychodzisz z propozycjami, kreujesz rzeczywistość, w sposób który Ci odpowiada.

Zmiana nie przychodzi łatwo. Podczas szkolenia masz okazję skonfrontować się z własnymi ograniczeniami w bezpiecznej przestrzeni pod okiem profesjonalisty. Wypracujesz i przećwiczysz zachowania, zgodne z Twoimi potrzebami, a nie z obowiązującymi schematami. Nowe umiejętności wymagają praktyki, dlatego na szkoleniu jest miejsce na popełnianie błędów i wyciągania wniosków, zanim zaczniesz wdrażać zmiany w codziennym życiu.
 

Z początku osoby z Twojego otoczenia mogą reagować zdziwieniem, Ty sam będziesz potrzebować trochę czasu i kilku potknięć, by poczuć się w pełni swobodnie z nowym sposobem zachowania. Jednak dzięki włożonej pracy i odwadze, osiągniesz swój cel. Będziesz potrafił jasno wyznaczać granice, odmawiać bez poczucia winy, mówić o tym, czego potrzebujesz, egzekwować pożądane zachowania, reagować, gdy „coś jest nie tak”. Będziesz umiał zbudować swój autorytet i zadbać o własny komfort z poszanowaniem granic innych.
 

Wciąż myślisz, że to nie dla Ciebie? że nie masz do tego predyspozycji? Nie daj sobie wmówić, że nie możesz zadbać o siebie i poprawić jakości swojego życia. Możesz! Pytanie brzmi: „Czy się odważysz?”

Tagi
Asertywność
Asertywność szkolenie
Asertywność trening
Kurs asertywności
Kursy asertywności
Szkolenia z asertywności
Szkolenie asertywność
Szkolenie z asertywności
Trening asertywności
Warsztaty asertywności