.
Na tym etapie jeszcze nie wiesz, czego nie wiesz. Posiadasz kompetencje na pewnym poziomie i to Ci wystarcza, więc nie podejmujesz żadnych działań, by się rozwijać. Nie ryzykujesz potknięciem, ale też niczego nie zyskujesz. Dopiero w momencie, w którym doświadczysz sytuacji lub spotkasz osobę, która uświadomi Ci istniejące możliwości, zyskasz motywację do tego, by wiedzieć więcej, być bieglejszym w danej umiejętności.
Gdy już wiesz, że czegoś nie wiesz, pojawia się wspaniała okazja do rozwoju. To właśnie moment, w którym idziesz na szkolenie, kupujesz specjalistyczne książki, rozmawiasz z ekspertami z dziedziny, która Cię interesuje. Każdy może osiągnąć wyższy poziom danej kompetencji, nie daj sobie wmówić, że Ty „już tak masz”. Oczywiście, posiadamy pewne wrodzone predyspozycje, jednak w mniej niż 50% determinują one to, jacy jesteśmy, reszta zależy od Ciebie! Potraktuj swoją świadomą niekompetencję jako szansę na realizację tkwiącego w Tobie potencjału.
Teraz już wiesz. Na szkoleniu otrzymałeś narzędzia, poznałeś techniki i strategie – posiadasz wiedzę i przećwiczyłeś ją w warunkach warsztatowych. Po zakończonym szkoleniu, gdy zaczynasz wdrażać nowe zachowania i decyzje w dotychczasową rzeczywistość, wciąż znajdujesz się na etapie świadomej kompetencji. Zdobyte umiejętności nie przychodzą Ci jeszcze automatycznie - musisz chwilę się zastanowić, zanim podejmiesz działanie, przez co czasem możesz czuć się nienaturalnie. Ponieważ Twoi współpracownicy, rodzina czy znajomi nie przeszli tej samej ścieżki rozwojowej co Ty, są przyzwyczajeni do starych schematów, dlatego możesz napotkać z ich strony opór lub niezrozumienie - wytłumacz im, z czego wynika Twoje zachowanie, jeśli dostrzegasz taką potrzebę. Ważne, byś konsekwentnie stosował nowe umiejętności - wielokrotna praktyka spowoduje, że będziesz czuł się z nimi coraz swobodniej, a otoczenie dostosuje się do Twojego zachowania. Potknięcia czy pomyłki stanowią naturalną część drogi do sukcesu - wyciągaj z nich wnioski na przyszłość. Doświadczenia nie da się kupić za żadną cenę, dlatego stanowi ono Twoją największą siłę.
Nawet nie wiesz, że to wiesz. Na poziomie nieświadomej kompetencji nie zastanawiasz się już, jaka strategia czy technika będą najlepsze w danej sytuacji - reagujesz automatycznie. Nawet nie potrafisz powiedzieć, kiedy następują pewne procesy, widać przede wszystkim efekt działań skutecznego negocjatora. Ekspercki poziom osiągnąłeś dzięki własnej pracy i wytrwałości – pogratuluj sobie!
Jeśli stale podwyższasz sobie poprzeczkę, za chwilę znów znajdziesz się na etapie nieświadomej niekompetencji – w ten sposób ciągle się rozwijasz!