4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 PL Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

 

Carl Gustav Jung, szwajcarski psycholog, w książce zatytułowanej „Typy osobowości” opisał typy postaw oraz podstawowe funkcje naszej świadomości, związane z przyjmowaniem i przetwarzaniem informacji napływających do nas ze świata zewnętrznego.

Jung wyróżnił dwa typy nastawienia i reagowania na doświadczenia zewnętrzne i wewnętrzne – są to ekstrawersja i introwersja.

  • Ekstrawersja – energia psychiczna skierowana jest na zewnątrz. Ekstrawertycy są rozmowni, ekspresyjni, towarzyscy, skłonni do działania i współuczestniczenia.
  • Introwersja – energia psychiczna skierowana jest na wewnątrz. Introwertycy są powściągliwi i rozważni, chronią swoją prywatność, raczej cisi i obserwujący, skłonni do refleksji.  

Opisał funkcje racjonalne, związane z procesem oceny i wartościowania:

  • Myślenie – osoby o dominującej funkcji Myślenia, kierują się przy ocenie obiektywnymi kryteriami, oceniają docierające bodźce przez kryterium „prawda – fałsz”.
  • Uczucia – osoby o dominującej funkcji Uczuć, kierują się subiektywnymi, wewnętrznymi kryteriami, wartościują z punktu widzenia „chęć – niechęć”.

Funkcjonowanie każdego z nas zależy między innymi od kombinacji naszej dominującej postawy i funkcji racjonalnej:

Introwersja + Myślenie (energia niebieska)

Osoba o dominującej introwersji i funkcji myślenia przywiązuje dużą wagę do faktów, poszukuje danych liczbowych, szczegółowych informacji, przesłanek. Jej działanie jest analityczne, metodyczne i uporządkowane. Zwykle podchodzi do problemu w sposób usystematyzowany, jest dobrze zorganizowana we wszystkim co robi. Czasami może być postrzegana przez innych jako zbyt ostrożna, zbytnio ustrukturalizowana i działająca wg. "wiedzy książkowej". Analizuje dane odnoszące się do przeszłości, rozważa sytuację obecną i na podstawie tego planuje dalsze działania.

 

Introwersja + Uczucia (energia zielona)

Osoba o dominującej introwersji i funkcji uczuć przywiązuje dużą wagę do relacji międzyludzkich, jest zainteresowana wzajemnymi oddziaływaniami ludzi, ich uczuciami i jednoczeniem się z innymi. Często opisywana jako osoba ciepła, wrażliwa na uczucia innych, spostrzegawcza, potrafiąca ocenić sytuacje w kategoriach zaangażowanych w nie emocji ludzkich. Jest uważana za lojalnego i pomocnego przyjaciela, choć czasami może być postrzegana jako zbyt emocjonalna i ulegająca zbytnio wpływom innych.

 

Ekstrawersja + Uczucia (energia żółta)

Osoba o dominującej postawie ekstrawertywnej i dominującej funkcji uczuć przywiązuje dużą wagę do koncepcji, idei, teorii. Jest często zorientowana na przyszłość. Postrzegana przez innych jako innowacyjna, twórcza i posiadająca wyobraźnię. Widzi świat pełen możliwości. Zadaję pytania, poddaje w wątpliwość uznane prawdy, nie uważa rzeczy za przesądzone. Wielu ludzi nazywa ją wizjonerem czy idealistą. Czasami inni mają o nim zdanie, że jest abstrakcyjny, niepraktyczny, że „buduje zamki na lodzie”.

 

Ekstrawersja + Myślenie (energia czerwona)

Osoba o dominującej ekstrawersji i funkcji myślenia kładzie nacisk na działanie i jego rezultaty, wyniki. Jest postrzegana przez innych jako podejmująca szybkie decyzje (decyzyjna), kierunkująca i praktyczna. Jest zorientowana na "tu i teraz". Lubi działanie, tworzenie, konkrety. Przekształca idee w działania, jest dynamiczna. Można ją „oskarżyć” o to, że poszukuje tylko krótkotrwałych rezultatów, nie myśląc o ich długoterminowych implikacjach. Ta tendencja często wystawia go na krytykę ze strony tych, którzy postrzegają go jako osobę zbyt prostą i impulsywną, która najpierw działa potem myśli.

 

Szukając porozumienia z drugim człowiekiem, przyjrzyj się jego preferowanemu stylowi funkcjonowania i pomyśl, jak w komunikacji z nim zadbać nie tylko o siebie, ale również o jego potrzeby.