Jak zwiększyć wewnętrzną motywację w trudnej sytuacji?
Trudna zmiana zaskakuje, niepokoi wywołując negatywne myśli, złości, ale też mobilizuje do działania.
Warto więc szukać w sobie motywacji do działania, żeby łatwiej było oswoić zmianę.
Spis treści:
Pozwól sobie na... chwilowy brak motywacji
Znajdź przyczyny i wypracuj plan działania
Jakie jest faktyczne źródło spadku motywacji?
Jak się zmotywować do działania i osiągnięcia celu
Zdobywaj kompetencje i miej świadomość tego, co chcesz osiągnąć
Motywacja wewnętrzna a trening wdzięczności
Korzystaj ze wsparcia grupy
Podsumowanie
1. Pozwól sobie na...chwilowy brak motywacji
Kiedyś wszystko szło płynniej, bez potknięć, bez zastoju. A teraz rozprężenie, problemy z koncentracją i wrażenie, jakby uszło całe motywacyjne powietrze. Znasz to?
Może się zdarzyć, że będziesz czuć obniżony nastrój i mniej energii do działania - to naturalne i bardzo ludzkie. Trudno cały czas utrzymywać najwyższą produktywność.
Brak chęci do dalszego działania, problemy rodzinne, kłopoty ze zdrowiem – to wszystko rzutuje również na nasz zapał do pracy i jest widoczne nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale też w codziennych wyzwaniach zawodowych.
Co zrobić? Przede wszystkim zaakceptuj to, że nie zawsze Twoja forma będzie na sto procent, że zdarzają się trudności - czasem Ty również potrzebujesz wsparcia i chwili wytchnienia dla Twojego umysłu.
2. Znajdź przyczyny i wypracuj plan działania
Zwracaj uwagę na to, czego dowiedziałeś się o samym sobie w sytuacji kryzysowej.
Co „powiedział” Ci kryzys?
Czy Twój „wewnętrzny krytyk” hamuje Cię przed podjęciem wyzwań i podszeptuje, że to nie dla Ciebie i nie podołasz?
W sytuacji kryzysu czy trudności zwróć uwagę na to, co się z Tobą dzieje - jak 'wygląda' Twoja motywacja wewnętrzna, a co z kolei z motywacją zewnętrzną? Co zaprząta Twoje myśli i jaki ma to na Ciebie wpływ. Warto zadać sobie powyższe pytania, które pozwalają "obejrzeć siebie" w sytuacjach, z którymi się zmagamy. Diagnoza swojego stanu zwiększa prawdopodobieństwo poszukiwania rozwiązań zgodnych z Twoimi potrzebami, a to z kolei pozwala ponownie znaleźć motywację.
Jakie jest faktyczne źródło spadku motywacji?
- Jeśli jest nim strach przed tym, co nowe, zastanów się i zanotuj, co konkretnie wywołuje w Tobie obawy. Zanotuj również to, jak możesz poradzić sobie z tymi trudnościami, po jakie rozwiązania możesz sięgnąć, co będziesz robić by przezwyciężyć wyzwania.
- Musiałeś zmienić tryb pracy na home office? Domowe rozpraszacze uwagi i różnorodne bodźce mogą osłabić twoją motywację, zwłaszcza jeśli brakuje Ci wiedzy i narzędzi na temat efektywnego zarządzania czasem w pracy zdalnej.
Zapytaj siebie, czy problemem nie jest na przykład Twój nadmierny perfekcjonizm. To dobrze, że starasz się doskonale wywiązywać ze wszystkich zadań, pod warunkiem, że stawiasz sobie realne cele, ale też pozwalasz sobie celebrować osiągnięty cel. To daje poczucie sukcesu, a także poczucie sensu, które jest jednym z fundamentów motywacji wewnętrznej.
- A może wyzwanie z utrzymaniem motywacji wynika z tego, że Twój organizm – zmęczony, zaniedbany, wciąż pospieszany – zaczyna się buntować i nie wytrzymuje tempa, które sobie narzuciłeś i wysyła Ci sygnał 'nie dam rady' już więcej!
Czy dbasz o relaks ciała i wyciszenie umysłu? Czy wykonując kolejne zadanie w pracy pamiętasz o swoich podstawowych potrzebach? Czy na Twojej długiej liście zadań jest miejsce choćby godzinę relaksu, czas na aktywność fizyczną i takie punkty jak: „wyspać się”, „zjeść pożywne śniadanie”, „pić dużo wody”, „być z bliskimi”, "mieć dla siebie trochę wolnego czasu", „zrobić coś, co sprawia mi radość w życiu”?
- Jest jeszcze inny scenariusz. Motywacja spadła Ci już znacznie wcześniej, przed kryzysem. Miał_ś poczucie bezsensu tego, co robisz. Pojawiały się myśli o zmianie pracy, ale zawsze coś innego wypadało, nie wiedział_ś, jak się do tego zabrać, nie chciał_ś zauważyć pewnych rzeczy - strefę komfortu niełatwo było opuścić.
A może wcale nie chcesz zmieniać pracy, lubisz to, co robisz, ale potrzebujesz nowych możliwości rozwoju, bardziej ambitnych celów, oczekujesz zmian np. co do sposobu komunikacji w firmie? Być może zależy Ci na tym, żeby firma zainwestowała w Twój rozwój osobisty?
Jak się zmotywować do działania?
Jeśli ten opis pasuje do Twojej sytuacji, to być może teraz jest dobra pora, by się zatrzymać, pomyśleć o tym, co chcesz osiągnąć jednocześnie nastawiając swój umysł na osiągnięcie celu. Kryzys potrafi "ustawić" w widocznym miejscu to, co do tej pory kulało, było zaniedbywane, odkładane na później.
Zatem chcąc odbudować swoją dotychczasową motywację, zacznij od drobnych kroków, szukaj inspiracji, odpowiedz sobie na pytania: Jak chcesz się zająć swoimi potrzebami? Czego Ci brakuje? Czego pragniesz? W jakim jesteś miejscu?
WAŻNE! Postaw na self-coaching i zanim zaczniesz działać, poświęć chwilę na refleksje – zapisz, co możesz zrobić, żeby zmobilizować się do aktywności, a co powoduje, że pojawia się motywacja negatywna i psuje nastrój. To dobry punkt wyjścia do wykonania kolejnego kroku w stronę większej motywacji.
3. Jak się zmotywować do działania i osiągnięcia celu?
W kryzysie warto pielęgnować motywację wewnętrzną. O spadającą motywację możesz zawalczyć za pomocą swoich mocnych stron.
- Wypisz korzyści z posiadanych kompetencji. Zanotuj, co i dlaczego potrafisz robić. W czym jesteś dobry? Co Cię wyróżnia? Jakie masz talenty? Co udało Ci się do tej pory osiągnąć? Co Cię cieszy w życiu? Z czego jesteś najbardziej dumny?
- Na co masz wpływ? Co możesz zmienić? Z jakich szans i okazji skorzystać? Jak będziesz działać, jakie decyzje możesz podjąć tutaj i teraz? Odpowiedzi na tego typu pytania wzmocnią Twoje poczucie skuteczności i sprawczości, a w efekcie wpłyną na poziom motywacji.
- A może właśnie w sytuacji kryzysowej dobrze byłoby wrócić do dawnych pasji, nieużywanych talentów i zapomnianych marzeń tak, by stały się Twoją siłą napędową?
Twoje kompetencje, kwalifikacje i doświadczenia to cenne zasoby, ale nie zapominaj też swojej sile wewnętrznej, cechach charakteru, poczuciu własnej wartości i wierze w swoje możliwości. To, że masz nadzieję i odwagę, pozwoli Ci zmierzyć się z nową, niełatwą sytuacją.
Więcej przydatnych informacji na temat motywowania dostarczą Ci nasze szkolenia motywowanie pracowników.
4. Zdobywaj kompetencje i miej świadomość tego, co chcesz osiągnąć
Wbrew pozorom kryzys może być ważnym etapem Twojego rozwoju zawodowego. Aby wzmocnić swoją motywację, pamiętaj o poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu swojego potencjału. Twoja elastyczność i chęć nauki odgrywają niebagatelną rolę.
Chcąc poznać zakres działania oraz efekty silniejszych narzędzi wspierających motywację pozwól sobie wziąć udział w webinarach, treningach i szkoleniach online. Zadbaj o swoje potrzeby, zdobywaj kompetencje, na przykład rozwiązując testy kompetencji, osobowości itd. My rekomendujemy bezpłatne i anonimowe testy 4GROW.
5. Motywacja wewnętrzna a trening wdzięczności
Pesymistyczne myśli i powtarzane niczym mantra hasła w stylu: „na pewno się nie uda”, „po co w ogóle próbować” sprawiają, że spada motywacja nie tylko na Ciebie, ale też wśród Twoich współpracowników i w zespole. Rozwijaj w sobie optymizm - bądź pozytywnie nastawiony. Nie oznacza to, że masz sobie wmawiać, że wszystko się szybko i łatwo ułoży, nawet jeśli Twoje plany są nierealne i kryzys uniemożliwia ich osiągnięcie.
- Motywacja pozytywna daję energię! Ćwicz realistyczne nastawienie, wyznacz sobie ambitne, ale realne i możliwe do osiągnięcia cele, a następnie określ działania i ustal zadania do realizacji. Zrób wizualizację efektu swojej pracy.
- W tym wszystkim ważne są więc cierpliwość i wytrwałość. Przydają się też narzędzia i techniki związane choćby z planowaniem i organizacją czasu, wyznaczaniem celów (np. analiza SWOT, metoda SMART, zasada Pareto, krzywa REFA).
- Pracuj nad swoim nastawieniem. W zwiększeniu motywacji ważną rolą odgrywa otwartość na zmianę i chęć wyzbycia się nawyków i przyzwyczajeń, które utrudniają działanie i wpływają na Ciebie niekorzystnie.
- Skoncentruj się na pozytywnych doświadczeniach - wizualizuj osiągnięty cel.
Odkrycia neuropsychologii pokazują, że możemy zmieniać i „programować” swój mózg tak, by funkcjonował on inaczej. Eksperci przekonują, że poprzez swoje doświadczenia możemy kształtować plastyczny mózg, dlatego warto skupiać się na pozytywnych aspektach w życiu i doświadczeniach.
Rick Hanson, autor książki „Szczęśliwy mózg”, wyjaśnia, że jeśli będziemy się koncentrować na dobrych wydarzeniach, to będziemy rozwijać w sobie siłę i odporność, pozytywny nastrój i poczucie własnej wartości. To, co nowe i trudne, wywołuje niepokój. Może oznaczać konieczność zmiany granic Twojej strefy komfortu. Niepewna sytuacja drażni, bo jest nieprzewidywalna, niesie ze sobą wiele znaków zapytania, co z kolei zmniejsza poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.
Czujność i wyostrzony wzrok na to, co negatywne i zagrażające, również są psychologicznie silnie uargumentowane. Ale nawet wtedy, gdy słyszysz o tragicznych wydarzeniach w kraju i na świecie, a Twoja codzienność zmieniła się o trzysta sześćdziesiąt stopni, warto szukać dookoła tego, co radosne, motywujące, wspierające. Bo przecież pozytywne elementy rzeczywistości nie zniknęły, one nadal są, tylko przysłonił je lęk, niepokój i spadek motywacji.
Co Cię dzisiaj ucieszyło – ot, tak po prostu? Co wywołało uśmiech na Twojej twarzy? Za co jesteś wdzięczny? Kogo i dlaczego doceniasz? Nie musisz czekać, żeby zadać sobie te pytania.
6. Korzystaj ze wsparcia grupy
Czerp energię od ludzi, którzy zarażają swoim optymizmem i siłą psychiczną, dają realną nadzieję i okazują życzliwość. Dostrzegaj radość kogoś bliskiego. Kryzys to czas, kiedy wspólne działania mają szczególne znaczenie. Warto dzielić się tym, co w nas najlepsze – to napędza spiralę motywacji i pozwala podnieść się tym, którzy przeżywają trudne emocje i mają wrażenie, że nie dadzą rady.
W obliczu kryzysu każdy – w mniejszym lub większym stopniu – odczuwa ciężar myśli i emocji. Empatia jest więc tutaj doskonałym lekarstwem.
Podsumowanie
Być może powtarzające się potknięcia i błędy, spadek wydajności i motywacji podwładnego czy współpracownika wynikają właśnie z tego, że przechodzi on kryzys psychiczny, ma trudność w poradzeniu sobie z emocjami, np. lękiem, a tempo wokół jest zbyt duże. Warto wtedy zrobić tzw. "stop klatkę" i zwyczajnie, po ludzku pogadać o tym, co się dzieje i zaplanować jak to zmienić.
Dodaj komentarz