4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 Mo-Fri 08:00-17:00 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

Wystąpienia publiczne – 9 ŹRÓDEŁ inspiracji i pomysłów!

Wystąpienia publiczne – 9 ŹRÓDEŁ inspiracji i pomysłówWystąpienia publiczne są nieodłączną częścią życia wielu osób, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej: prezentacje przed klientami, współpracownikami, przemówienia na konferencjach, wykłady na uczelniach, wywiady w mediach czy nawet wystąpienia na rodzinnych uroczystościach.

Niezależnie od okazji i tematu wystąpienia, by publiczność chciała Cię wysłuchać, potrzebujesz przykuć uwagę odbiorców już od pierwszych słów i utrzymać ją do końca. Służą temu tzw. “haki uwagi”, czyli takie elementy twojego przekazu, które będą intrygować, zaskakiwać, wzbudzać niepewność, zapraszać do interakcji lub skłaniać do refleksji. Dzięki odpowiednio dobranym “hakom”, publiczność “będzie z Tobą” przez cały czas wystąpienia.

Gdzie znaleźć źródła inspiracji, które sprawią, że Twoje wystąpienie wzbudzi emocje i zainteresowanie oraz zostanie w pamięci na długo?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować wyjątkową prezentację:

 

1# Poszukaj najnowszych raportów, badań, faktów

Przejrzyj literaturę, zapoznaj się z najnowszymi raportami, badaniami. Sprawdź najświeższe fakty związane z tematem Twojego wystąpienia. Dobrze przedstawione liczby robią wrażenie. Pamiętaj, by były wiarygodne. Zapisz źródła, by w razie pytań lub wątpliwości, móc się do nich odwołać.

Solidna porcja wiedzy i danych, ciekawostki z badań i raportów przedstawione w intrygującej formie – przykują uwagę i zbudują Twoją pozycję eksperta.

2# Wplataj w swoje wystąpienia publiczne opowieści, historie z życia, przykłady

Storytelling to potężne narzędzie w wystąpieniach publicznych. Dobre opowieści mogą przyciągać uwagę, wzbudzić emocje i pomóc publiczności lepiej zrozumieć Twój przekaz. Jeśli możesz, ilustruj swoje tezy przykładami, anegdotami lub historiami z życia lub pracy.

Zastanów się, jaka jest główna wiadomość, którą chcesz przekazać publiczności za pomocą opowieści. Zaskocz słuchaczy, wzbudź empatię, wywołaj uśmiech.

3# Niech zainspiruje Cię życie  

Inspiracje możesz znaleźć również w codziennych sytuacjach. Zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie i w Twoim otoczeniu. Może to być aktualny temat w mediach, zjawisko społeczne lub nawet osobiste doświadczenie. Nawiązuj do aktualnych wydarzeń (firmowych, branżowych lub globalnych), do tego, co jest żywe również dla Twoich słuchaczy.

4# Oglądaj wystąpienia publiczne doświadczonych mówców

Ucz się od najlepszych, szukaj inspiracji oglądając wystąpienia doświadczonych mówców: jakie mają pomysły na przedstawienie swojego tematu, jak budują narrację, w jaki sposób angażują publiczność.

Na platformie TED dostępnych jest wiele inspirujących wystąpień – może to być dla Ciebie cenne źródło wiedzy i pomysłów. Jeśli szukasz inspiracji ze świata biznesu, warto obejrzeć wystąpienia Steve’a Jobs’a – jego prezentacje nowych produktów firmy Apple miały zawsze dobrze przemyślaną strukturę i były pełne przyciągających uwagę “haków”. 

5# W budowaniu planu swojego wystąpienia korzystaj z kreatywnych technik i narzędzi 

Jeśli nie masz pomysłu – poszukaj go w grupie. Organizuj sesje brainstormingu z przyjaciółmi, kolegami z pracy lub innymi ekspertami w dziedzinie, aby wymieniać pomysły i punkty widzenia. Twórz analogie lub metafory, aby wyjaśnić skomplikowane koncepcje w sposób prostszy i bardziej przystępny dla publiczności. Wykorzystaj różne kreatywne techniki, takie jak mind mapping, aby zorganizować swoje myśli i pomysły.

Szukaj mniej sztampowych narzędzi do wizualizowania swoich wystąpień (znasz Prezi?) lub używaj standardowych narzędzi w niestandardowy sposób. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, dołącz do naszego na szkolenia MS Power Point w prezentacjach biznesowych – nasi trenerzy nauczą Cię projektować efektywne i atrakcyjne wizualnie slajdy.

6# Czytaj książki, słuchaj podcastów, oglądaj filmy, „interesuj się” 😉

Czytaj książki, słuchaj wartościowych podcastów, oglądaj filmy o różnej tematyce. Może trafisz na inspirujący cytat lub historię, która świetnie będzie pasować do tematu Twojego wystąpienia.

Słuchając podcastów możesz być na bieżąco w interesującej Cię tematyce, zyskać nową wiedzę i skorzystać z niej projektując swoje wystąpienie.

By zaskoczyć swoją widownie, warto wyjść krok naprzód – wiedzieć, zanim inni się dowiedzą 😉

7# Czerp z własnych pasji

Twoja autentyczna pasja może być źródłem inspiracji i energii, które przekażesz swojej publiczności.  Najłatwiej jest mówić o tym, w czym jest się ekspertem i co robi się z sercem. Przebiegłeś maraton - może przygotowanie się do niego będzie dobrą analogią do realizacji jakiegoś długoterminowego projektu w pracy. Lubisz wędkować - może opowiesz o tym, jak “złowić” nowych klientów. Podziel się sobą. Odważ się być autentyczny.

8# Odłóż plan swojego wystąpienia publicznego i zajmij się czymś innym

Nasz umysł jest złożony i skomplikowany, a myślenie kreatywne nie jest procesem liniowym, dlatego często najlepsze pomysły i rozwiązania przychodzą nam do głowy „nagle”, gdy zajmujemy się czymś zupełnie innym.

Daj odpocząć swojej głowie. Zajęcia, które nas relaksują, takie jak spacery, jazda na rowerze lub nawet prysznic, często pozwalają na swobodne myślenie.

 

Wymienione wskazówki pomogą znaleźć Ci mnóstwo pomysłów i inspiracji. Kolejny krok to zaprojektowanie całości swojego wystąpienia i przećwiczenie go kilka, kilkanaście razy. Nawet najlepiej opracowane wystąpienie nie pójdzie dobrze, jeśli Ty jako mówca nie będziesz równie dobrze przygotowany. Twoja pewność siebie i umiejętności związane z autoprezentacją będą istotne, by całokształt wywołał efekt „wow”.

#9 Ucz się od profesjonalistów i inspiruj się w praktyce!

A jeśli powyższe kroki już wyczerpiesz i/lub nadal będziesz potrzebować inspiracji lub będziesz szukać dalszego rozwoju - na naszym szkoleniu z wystąpień publicznych i prezentacji dostaniesz mnóstwo wskazówek od trenera, Twoja prezentacja przejdzie przez "audyt" trenera i innych uczestników wraz z informacją zwrotną od wszystkich, nagraną dla Ciebie! Dodatkowo oglądając wystąpienia i prezentacje innych uczestników szkolenia dostaniesz mnóstwo przykładów i inspiracji. Uczestnicy naszego szkolenia Wystąpienia publiczne i prezentacje wychodzą uskrzydleni, zainspirowani, bawiąc się wystąpieniami, które od teraz wywołują pozytywną dawkę energii zamiast stresu!

Wystąpienia publiczne są nieodłączną częścią życia wielu osób, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej: prezentacje przed klientami, współpracownikami, przemówienia na konferencjach, wykłady na uczelniach, wywiady w mediach czy nawet wystąpienia na rodzinnych uroczystościach.

Niezależnie od okazji i tematu wystąpienia, by publiczność chciała Cię wysłuchać, potrzebujesz przykuć uwagę odbiorców już od pierwszych słów i utrzymać ją do końca. Służą temu tzw. “haki uwagi”, czyli takie elementy twojego przekazu, które będą intrygować, zaskakiwać, wzbudzać niepewność, zapraszać do interakcji lub skłaniać do refleksji. Dzięki odpowiednio dobranym “hakom”, publiczność “będzie z Tobą” przez cały czas wystąpienia.

Gdzie znaleźć źródła inspiracji, które sprawią, że Twoje wystąpienie wzbudzi emocje i zainteresowanie oraz zostanie w pamięci na długo?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować wyjątkową prezentację:

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.