Jak gadać, żeby się dogadać, czyli skuteczna komunikacja interpersonalna

Wakacje to był czas nawiązywania nowych znajomości, przebywania wśród różnych ludzi, a więc okazja, żeby zastanowić się nad dotychczasowym sposobem komunikacji z otoczeniem. Od umiejętności interpersonalnych zależy bardzo dużo. Dlatego dobrze jest sprawdzić, jakich błędów unikać, żeby budować lepsze relacje ze współpracownikami, klientami, znajomymi itp.
Nawyki, które potrafią skutecznie utrudniać rozmowę, nawiązywanie relacji i budowanie porozumienia, to m.in.:
- Obrona przez atak – to, co słyszysz od rozmówcy, od razu przyjmujesz jako zarzut, który trzeba natychmiast odrzucić. Jak? Odwracając uwagę od sprawy i wytykając drugiej osobie błędy. Taka taktyka jest niestety nieefektywna i często krzywdząca.
- Ostentacyjne milczenie – zamiast wyjaśnień: następne piętrzące się niedomówienia i nieporozumienia. Obrażanie się i unikanie rozmów nie sprawią, że problem się rozwiąże, wręcz odwrotnie!
- Uprzedzenia i zbyt oficjalny ton – czy nie jest tak, że szybko się do kogoś uprzedzasz, tworzysz w głowie oceny, a później powstaje mur zbudowany z wyniosłości i zbyt oficjalnego tonu? A może sam poczułeś się kiedyś tak potraktowany – z wyższością, dużym dystansem, co sprawiało przykrość, zakłopotanie itp.?
- W zaparte – forsowanie swoich racji, udowadnianie czegoś na siłę, mimo że w głębi duszy wiesz, że nie jest to najlepszym rozwiązaniem, ale nie potrafisz się przyznać do pomyłki. Warto zadać sobie pytanie – dokąd prowadzi mnie taka postawa?
- Krok w tył – nie umiesz zareagować w sytuacji, gdy ktoś narusza Twoje granice, więc szybko się wycofujesz. Zamiast przedstawić argumenty – w końcu ulegasz, zamykasz się w swoich emocjach i trzymasz w sobie żal, rozgoryczenie i złość, również na samego siebie, że nie umiałeś powiedzieć „nie”. Dobrym rozwiązaniem będzie trening asertywności.
- Pozory i szybkie oceny – zastanów się, czy często zdarza Ci się oceniać współpracowników, klientów, rozmówców id. na podstawie schematów, stereotypów i pozorów, które przecież potrafią być nieprawdziwe.
- Spirala emocjonalna – jak reagujesz, gdy pojawia się sporna kwestia? Co, jeśli słyszysz krytyczne uwagi pod Twoim adresem? Potrafisz poprowadzić dialog, czy od razu nakręcasz w sobie spiralę emocji i przestajesz być otwarty na konstruktywną wymianę zdań?
Dodaj komentarz