4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 PL Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

Jak w 10 krokach przygotować się do wystąpień publicznych?

Jakie refleksje przychodzą Ci do głowy, kiedy słyszysz hasło „wystąpienia publiczne”? Jakie emocje budzi w Tobie wizja stania na scenie, kiedy wygłaszasz przemówienie przed oczami odbiorców lub przed kamerą?

Jeśli Twoje pierwsze myśli to: „Nie dam rady”, „Będą się ze mnie śmiać”, „Nienawidzę wystąpień publicznych”, masz dwie możliwości – albo bać się przemawiania i nigdy nie występować publicznie, albo zmienić swoje podejście, odpowiednio się przygotować i wykorzystać szansę, jaką dają wystąpienia publiczne, by zainspirować, przekonać czy zmotywować do działania swoją widownię.

W artykule znajdziesz 10 wskazówek, które pomogą Ci przygotować dobre wystąpienie publiczne. Dowiesz się jak zrobić dobre wrażenie, nawiązać kontakt ze swoją publicznością oraz zwiększyć skuteczność przemówienia. Zaczynamy?!

Jak w 10 krokach przygotować się do wystąpień publicznych

Spis treści:

  1. Określ, co chciałbyś osiągnąć dzięki swojemu wystąpieniu
  2. Podczas wystąpienia publicznego najważniejsza jest... publiczność i kontakt ze słuchaczami
  3. Pokieruj swoim wystąpieniem publicznym tak, by osiągnąć zamierzony efekt
  4. Przygotuj materiały wizualne lub rekwizyty, które mogą wspierać Twoje przemówienie
  5. Stylizacja - jak wygląda profesjonalny mówca?
  6. Swoboda i naturalność - czy sprawdzi się w wystąpieniu publicznym?
  7. Twój głos podczas wystąpienia publicznego ma większe znaczenie i możliwości niż myślisz
  8. Ćwicz przemówienie przed lustrem, kamerą, zaufanym życzliwym odbiorcą
  9. Pomyśl o tym, co może pójść nie tak i opracuj plan B
  10. Odpowiednie przygotowanie przed wystąpieniem publicznym to również zadbanie o siebie i swoją energię

 

 

 

1# Określ, co chciałbyś osiągnąć dzięki swojemu wystąpieniu

Wystąpienia publiczne nie służą jedynie przekazywaniu informacji do grupy docelowej: mają inspirować do zmiany, przekonywać do projektów i pomysłów oraz kierować na nie uwagę publiczności albo wzbudzać zainteresowanie i motywować do określonych działań.

Zanim przejdziesz do dalszych przygotowań, takich jak tworzenie struktury swojej wypowiedzi i przygotowywanie materiałów wizualnych, swoich pomysłów, które będą Cię wspierać, zastanów się:

  • Jaką idee pragniesz zaszczepić w umysłach swojej publiczności?
  • Jakie myśli i emocje mają towarzyszyć odbiorcom po wysłuchaniu Twojego wystąpienia?
  • Jakie działania mają podjąć lub zaprzestać odbiorcy wystąpienia?

 

"Jeśli nie potrafisz przekazać swojej wizji, nie masz szans na jej realizację." - Les Brown

2# Podczas wystąpienia publicznego najważniejsza jest… publiczność i kontakt ze słuchaczami

Kim są ludzie, którzy będą słuchać Twojego wystąpienia? Jakie są potrzeby i oczekiwania uczestników biorących udział w przemówieniu? Jaki jest ich poziom wiedzy w temacie, o którym będziesz mówił? Po co przyszli na Twoje wystąpienie? Im więcej wiesz o swoim audytorium, tym lepiej możesz dopasować swój przekaz i tym lepsza będzie Twoja prezentacja.

Pamiętaj, najważniejsi są ludzie - jesteś na scenie dla swojej widowni - dla uczestników, których masz przed sobą. Dobrego mówcę określa również kontakt z publicznością, który warto nawiązać, jeśli to możliwe, jeszcze przed rozpoczęciem wystąpienia. Przekierowanie uwagi na publiczność pomoże Ci również zmniejszyć poziom odczuwanego stresu – przestaniesz koncentrować się na sobie, swoich obawach i fizjologicznych reakcjach wywołanych tremą.

Włącz publiczność w swoją prezentację – pytaj, odpowiadaj na pytania i komentarze. Dobre przemówienie angażuje w działanie, nawiązuj do tego, co bliskie i znane słuchaczom, nastaw się na wywołanie reakcji i stały kontakt z publicznością. Dobry mówca swoją wypowiedź konstruuje tak, żeby być w stanie utrzymać interakcje przez cały czas trwania wystąpienia.

3# Pokieruj swoim wystąpieniem publicznym tak, by osiągnąć zamierzony efekt

Każde dobre przemówienie przygotowujemy w oparciu i plan i pewną strukturę. Zwróć uwagę na główne punkty, które mają poruszać dany temat i przemyśl, jak przedstawić je w przystępny, a jednocześnie atrakcyjny dla słuchaczy sposób, który będzie wzbudzał ich zainteresowanie.

Postaw na konkretne argumenty, zadbaj o ich omówienie. Opowiadaj historie, niech Twoje wystąpienie będzie jak świetny film lub ciekawa baśń – wciągający początek, zaskakujące rozwinięcie, zwroty akcji, punkt kulminacyjny i mocne zakończenie, które zostanie w pamięci odbiorców na długo.

Sztuka wystąpień publicznych polega między innymi na intrygowaniu słuchaczy, przykuwaniu ich uwagi już od pierwszych wypowiadanych słów. Jeśli nie przemyślisz swojego wystąpienia i będziesz polegać jedynie na improwizacji, może się to nie udać.

Trema związana z wystąpieniem publicznym jest najsilniej odczuwana w pierwszych minutach bycia na scenie, a i wówczas, odpowiednie przygotowanie może sprawić, że z pewnością będziesz ją mniej odczuwać.

4# Przygotuj materiały wizualne lub rekwizyty, które mogą wspierać Twoje przemówienie

Jeśli planujesz korzystać z materiałów wizualnych, takich jak slajdy, upewnij się, że są one czytelne i nawiązują do Twojej prezentacji. Pamiętaj aby zmniejszać ilość tekstu na rzecz zdjęć, grafik i wykresów, które ilustrują Twoje słowa i wspierają uczenie się. Przećwicz omawiany temat włączając prezentację z materiałami wizualnymi, aby być pewnym ich poprawnego działania.

Pomyśl nad rekwizytem i skorzystaj z metafory lub opowieści, by wzbogacić swoje wystąpienie.  W ramach inspiracji, oglądaj wystąpienia najlepszych mówców. Wyjdź poza schemat, zadawaj pytania retoryczne wykorzystując w odpowiedni sposób swój ton głosu, a zostaniesz zapamiętany.

5# Stylizacja – jak wygląda profesjonalny mówca?

Twój wygląd wpływa nie tylko na innych, ale również na Twoje własne samopoczucie. Czy zdarzyło Ci się ubrać niestosownie do okazji? Jak czułeś się w towarzystwie osób, które ubrały się bardziej elegancko niż Ty, lub wręcz przeciwnie, gdy to Ty się wystroiłeś?

Ubierz się wygodnie i adekwatnie do okoliczności. Przygotuj się, dowiedz się jaki dress code obowiązuje w miejscu prezentacji?

Ocenianie ludzi po wyglądzie może być bardzo mylące, a jednocześnie może wesprzeć dobre pierwsze wrażenie.

Twój wygląd jest wskazówką dla odbiorców Twojej prezentacji – zanim wysłuchają tego, co masz do wygłoszenia, pierwsze 30 sekund zajmie każdemu odbiorcy ocena mówcy (to część ludzkiej natury) na podstawie stroju, postawy, mimiki, gestykulacji i porównania do innych mówców.

To naturalna część charakteryzująca wystąpienia publiczne i sztuka prezentacji wymaga również na umiejętności skorzystania z każdej informacji zwrotnej płynącej od słuchaczy.

6# Swoboda i naturalność – czy sprawdzi się w wystąpieniu publicznym?

Odpowiednia postawa, kontakt wzrokowy z publicznością i sposób poruszania się - język ciała prezentowana na scenie mogą wpłynąć na to, jak zostaniesz odebrany.

Wyuczone gesty będą wyglądały sztucznie, mogą zniechęcić widownię i popsuć przedstawienie. Dlatego zamiast koncentrować podczas przemówienia na tym, co zrobić z rękami i nogami, skup się na wyrażeniu swojego zaangażowania w temat, entuzjazmu i pewności siebie.

Autentyczność to jeden z kluczy do sukcesu w trakcie przemówienia, swobodna mowa ciała, naturalny dla Ciebie sposób poruszania się i mówienia z pewnością wpłyną na Twój kontakt z publicznością, a finalnie na końcowy efekt Twojego wystąpienia.

"Niezależnie od tego, czy mówisz przed tłumem czy przed jedną osobą, ważne jest, aby być prawdziwym i autentycznym." - Simon Sinek

7#  Twój głos podczas wystąpienia publicznego ma większe znaczenie i możliwości niż myślisz

Jakość Twojego głosu, tempo mówienia i dykcja również wpływają na pierwsze wrażenie. Na co dzień w komunikacji jeden na jeden większość z nas nie mówi w tak ekspresyjny sposób – gdy stoisz na scenie warto w większym stopniu wykorzystać możliwości swojego głosu i tym samym wzmocnić przemówienie. Niech Twoja przemowa będzie dynamiczna, a mowa ciała niech wspiera wypowiadane przez Ciebie treści.

W ramach ćwiczeń pobaw się swoim głosem – zmieniaj tempo, głośność, akcentuj, moduluj, stosuj pauzę. Nagrywaj swój głos i testuj swoje możliwości. Przed występem zrób sobie krótką rozgrzewkę głosową.

Jeśli prezentacja wymaga korzystania z mikrofonu – zapoznaj się z nim i naucz obsługiwać. Dobrze ustaw mikrofon, zachowaj odpowiednią odległość – mów klarownie i wyraźnie. Jeśli masz taką możliwość, poćwicz mówienie w ramach oswajania się z mikrofonem.

8# Ćwicz przemówienie przed lustrem, kamerą, zaufanym życzliwym odbiorcą

Praktyka jest kluczowa. Ćwicz swoje wystąpienie wielokrotnie, a najlepiej przed rodziną lub zaufanymi osobami, aby mogli udzielić Ci informacji zwrotnej. Próbowanie pozwala oswoić strach związany z występem przed publicznością i jednocześnie dobrze się przygotować, zabezpieczyć ewentualne ryzyka.

Nagraj i obejrzyj swoje wystąpienie – zyskasz większą samoświadomość i łatwiej będzie Ci wyeliminować niepotrzebne zachowania, gesty lub zmienić sposób wypowiadania się w trakcie prezentacji.

Ćwiczenie pozwoli Ci zwiększyć pewność siebie i zminimalizować stres.

9# Pomyśl o tym, co może pójść nie tak i opracuj plan B

Nawet najlepiej przygotowane wystąpienie może wymagać improwizacji. Bądź gotów na niespodziewane pytania lub sytuacje od słuchaczy. Ćwicz umiejętność improwizacji, aby zachować spokój i pewność siebie w trudnych momentach.

Ucz się dystansu i śmiej się z samego siebie. Traktuj błędy, czy potknięcia jak wskazówki, dzięki którym możesz się uczyć, rozwijać i doskonalić. Wyjdź z myślenia o nich jak o porażce, wtedy będą wspierały Twój rozwój i budowały doświadczenie.

Każdy mówca kiedyś miał swoje pierwsze wystąpienie – nie porównuj się z weteranami wystąpień publicznych. Zauważaj swój postęp. Z każdym kolejnym wystąpieniem będziesz stawał się coraz lepszym mówcą. A przed każdym przemówieniem przypomnij i zwizualizuj sobie swoje mocne strony.

10# Odpowiednie przygotowanie przed wystąpieniem publicznym to również zadbanie o siebie i swoją energię

Co zrobić, by zadbać o swoją energię i być w dobrej formie w czasie wystąpienia publicznego:

  • Wyśpij się – odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla koncentracji podczas wystąpienia. Unikaj nocnego gorączkowego przygotowywania się i staraj się zrelaksować na dzień przed wystąpieniem.
  • Wykorzystaj ruch jako sposób na rozluźnienie ciała i umysłu. Może to być krótka sesja ćwiczeń, ulubiony sport, spacer lub joga. Ruch pomoże Ci uwolnić endorfiny i poprawi nastrój.
  • Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i zdrowej diecie. Picie wody pomaga utrzymać koncentrację i zapobiega uczuciu zmęczenia, a zdrowy lekki posiłek dostarczy energii, ale nie obciąży żołądka.
  • Zachowaj trochę czasu przed wystąpieniem, aby po prostu odpocząć. Może to być krótka chwila w ciszy, słuchanie ulubionej muzyki lub spacer na świeżym powietrzu. Pozwoli to złapać oddech i skupić oraz wyciszyć się przed wejściem na scenę.

Podsumowując

Każdy moment, podczas którego angażujesz się w doskonalenie swojego wystąpienia, przekłada się na chwile zainspirowania innych. To chwile, w których Twoi słuchacze nie tylko słyszą, ale naprawdę rozumieją i wierzą w Twoje przesłanie. To chwile, w których Twoje słowa wpływają na ich życie i decyzje.

Zainwestowany w przygotowanie wystąpienia czas przekłada się na efekt końcowy – Twoja przekaz inspiruje, a słuchacze nie tylko bija brawo, ale także mają w sobie energię i gotowość by działać.

Zapraszamy!

Jeśli czujesz, że te 10 kroków to zaledwie wstęp do doskonałości, to zapraszamy Cię na nasze szkolenie ze sztuki wystąpień publicznych. Tam nie tylko poznasz autorskie narzędzia, które uczynią Twoje wystąpienia jeszcze bardziej przekonującymi, ale także otrzymasz profesjonalny feedback od naszych ekspertów od wystąpień publicznych. Wspólnie doprowadzimy Twoje wystąpienia do perfekcji, by Twoje przesłanie zawsze docierało tam, gdzie powinno.

 

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.