4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 Mo-Fri 08:00-17:00 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

Jak w 10 krokach przygotować się do wystąpień publicznych?

Jak w 10 krokach przygotować się do wystąpień publicznychJakie refleksje przychodzą Ci do głowy, kiedy słyszysz hasło „wystąpienie publiczne”? Jakie emocje budzi w Tobie wizja stania na scenie, w obliczu publiczności lub przed kamerą?

Jeśli Twoje pierwsze myśli to: „Nie dam rady”, „Będą się ze mnie śmiać”, „Nienawidzę wystąpień publicznych”, masz dwie możliwości – albo bać się i nigdy nie występować publicznie, albo zmienić swoje podejście, odpowiednio się przygotować i wykorzystać szansę, jaką dają wystąpienia publiczne, by zainspirować, przekonać czy zmotywować do działania swoją widownię.

W artykule znajdziesz 10 wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do wystąpienia publicznego. Dowiesz się, jak zwiększyć swoją pewność siebie i skuteczność przekazu. Zaczynamy?!

1# Określ, co chciałbyś osiągnąć dzięki swojemu wystąpieniu

Wystąpienia publiczne nie służą jedynie przekazywaniu informacji: mają inspirować do zmiany, przekonywać do projektów i pomysłów albo motywować do określonych działań.

Zanim przejdziesz do dalszych przygotowań, takich jak tworzenie struktury swojej wypowiedzi i przygotowywanie materiałów wizualnych, które będą Cię wspierać, zastanów się:

  • Jaką idee pragniesz zaszczepić w umysłach swojej widowni?
  • Jakie myśli i emocje maja towarzyszyć odbiorcom po wysłuchaniu Twojej prelekcji?
  • Jakie działania mają podjąć lub zaprzestać?

 

"Jeśli nie potrafisz przekazać swojej wizji, nie masz szans na jej realizację." - Les Brown

2# Podczas wystąpienia publicznego najważniejsza jest… publiczność

Kim są ludzie, którzy będą słuchać Twojego wystąpienia? Jakie są ich potrzeby i oczekiwania? Jaki jest ich poziom wiedzy w temacie, o którym będziesz mówił? Po co przyszli na Twoje wystąpienie? Im więcej wiesz o swoim audytorium, tym lepiej możesz dopasować swój przekaz.

Pamiętaj, że jesteś na scenie dla swojej widowni - skup się na ludziach, których masz przed sobą. Nawiąż z nimi kontakt – jeśli to możliwe, jeszcze przed rozpoczęciem wystąpienia. Przekierowanie uwagi na słuchaczy pomoże Ci również zmniejszyć poziom odczuwanego stresu – przestaniesz koncentrować się na sobie, swoich obawach i fizjologicznych reakcjach wywołanych tremą.

Włącz publiczność w swoją prezentację – pytaj i odpowiadaj na pytania i komentarze. Zaangażuj w działanie, nawiązuj do tego, co bliskie i znane słuchaczom. Utrzymuj interakcje przez cały czas trwania wystąpienia.

3# Zaplanuj swoje wystąpienie publiczne tak, by osiągnąć zamierzony rezultat

Sformułuj główne punkty i przemyśl, jak przedstawić je w przystępny, a jednocześnie atrakcyjny dla słuchaczy sposób. Niech Twoje wystąpienie będzie jak świetny film lub ciekawa baśń – z wciągającym początkiem, zaskakującymi zwrotami akcji, punktem kulminacyjnym i mocnym zakończeniem, które zostanie w pamięci na długo.

Twoim zadaniem jest zaintrygować i przykuć uwagę już od pierwszych wypowiadanych słów. Jeśli tego nie przemyślisz i będziesz polegać jedynie na improwizacji, może to się nie udać. Trema związana z wystąpieniem publicznym jest najsilniej odczuwana w pierwszych minutach bycia na scenie.

4# Przygotuj materiały wizualne lub rekwizyty, by wspierały Twój przekaz

Jeśli planujesz korzystać z materiałów wizualnych, takich jak slajdy, upewnij się, że są one czytelne i wspierają Twoją prezentację. Ogranicz ilość tekstu, użyj zdjęć, grafik i wykresów, które ilustrują Twoje słowa. Ćwicz prezentację z materiałami wizualnymi, aby być pewnym ich poprawnego działania.

Pomyśl nad rekwizytem i skorzystaj z metafory lub opowieści, by wzbogacić swoje wystąpienie.  W ramach inspiracji, oglądaj wystąpienia najlepszych mówców. Wyjdź poza schemat, a zostaniesz zapamiętany.

5# Stylizacja – jak wygląda profesjonalny mówca?

Twój wygląd wpływa nie tylko na innych, ale również na Twoje własne samopoczucie. Czy zdarzyło Ci się ubrać niestosownie do okazji? Jak czułeś się w towarzystwie osób, które ubrały się bardziej elegancko niż Ty, lub wręcz przeciwnie, gdy to Ty się wystroiłeś?

Ubierz się wygodnie i stosownie do okazji. Dowiedz się, jaki dress code obowiązuje w miejscu, w którym będziesz prezentował?

Ocenianie ludzi po wyglądzie może być bardzo mylące, ale warto zadbać o dobre pierwsze wrażenie.

Twój wygląd jest wskazówką dla słuchaczy – zanim wysłuchają tego, co masz do powiedzenia, ocenią Cię (to część ludzkiej natury) na podstawie stroju, postawy, mimiki, gestykulacji.

6# Swoboda i naturalność – czy sprawdzi się w wystąpieniu publicznym?

Odpowiednia postawa, kontakt wzrokowy z publicznością i sposób poruszania się na scenie mogą wpłynąć na to, jak zostaniesz odebrany.

Wyuczone gesty będą wyglądały sztucznie i mogą zniechęcić widownię. Dlatego zamiast koncentrować się na tym, co zrobić z rękami i nogami, skup się na wyrażeniu swojego zaangażowania w temat, entuzjazmu i pewności siebie.

Bądź autentyczny, poruszaj się swobodnie i w naturalny dla Ciebie sposób. Dzięki temu przyciągniesz uwagę i zyskasz sympatię publiczności.

"Niezależnie od tego, czy mówisz przed tłumem czy przed jedną osobą, ważne jest, aby być prawdziwym i autentycznym." - Simon Sinek

7#  Twój głos podczas wystąpienia publicznego ma większe znaczenie i możliwości niż myślisz

Jakość Twojego głosu, tempo mówienia i dykcja również wpływają na pierwsze wrażenie. Na co dzień w komunikacji jeden na jeden większość z nas nie mówi w tak ekspresyjny sposób – gdy stoisz na scenie warto w większym stopniu wykorzystać możliwości swojego głosu. Niech Twój przekaz będzie dynamiczny. W ramach ćwiczeń pobaw się swoim głosem – zmieniaj tempo, głośność, akcentuj, moduluj, stosuj pauzę. Nagrywaj swój głos i testuj swoje możliwości.

Przed występem zrób sobie krótką rozgrzewkę głosową.

Jeśli podczas wystąpienia będziesz korzystać z mikrofonu – zapoznaj się z nim i naucz obsługiwać. Dobrze ustaw mikrofon, zachowaj odpowiednią odległość – mów klarownie i wyraźnie. Jeśli masz taką możliwość, poćwicz mówienie i kontrolę nad mikrofonem.

8# Ćwicz wystąpienie publiczne przed lustrem, kamerą, zaufanym życzliwym odbiorcą

Praktyka jest kluczowa. Ćwicz swoje wystąpienie wielokrotnie, a najlepiej przed rodziną lub zaufanymi współpracownikami, aby otrzymać konstruktywny feedback.

Nagraj i obejrzyj swoje wystąpienie – zyskasz większą samoświadomość i łatwiej będzie Ci wyeliminować niepotrzebne zachowania, gesty lub zmienić sposób wypowiadania się.

Ćwiczenie pozwoli Ci także zwiększyć pewność siebie i zminimalizować stres.

9# Pomyśl o tym, co może pójść nie tak i opracuj plan B

Nawet najlepiej przygotowane wystąpienie może wymagać improwizacji. Bądź gotów na niespodziewane pytania lub sytuacje. Ćwicz umiejętność improwizacji, aby zachować spokój i pewność siebie w trudnych momentach.

Ucz się dystansu i śmiej się z samego siebie. Nie traktuj błędów, czy potknięć jako porażek, ale jako sposobności do tego, by się uczyć, rozwijać i doskonalić.

Każdy mówca kiedyś miał swoje pierwsze wystąpienie – nie porównuj się z weteranami wystąpień publicznych. Patrz na swój postęp. Z każdym kolejnym wystąpieniem będziesz stawał się lepszym mówcą.

10# Przed wystąpieniem publicznym zadbaj o swoją energię

Co zrobić, by zadbać o swoją energię i być w dobrej formie w czasie wystąpienia publicznego:

  • Wyśpij się – odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla koncentracji podczas wystąpienia. Unikaj nocnego gorączkowego przygotowywania się i staraj się zrelaksować na dzień przed wystąpieniem.
  • Wykorzystaj ruch jako sposób na rozluźnienie ciała i umysłu. Może to być krótka sesja ćwiczeń, ulubiony sport, spacer lub joga. Ruch pomoże ci uwolnić endorfiny i poprawi nastrój.
  • Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i zdrowej diecie. Picie wody pomaga utrzymać koncentrację i zapobiega uczuciu zmęczenia, a zdrowy lekki posiłek dostarczy energii, ale nie obciąży żołądka.
  • Zachowaj trochę czasu przed wystąpieniem, aby po prostu odpocząć. Może to być krótka chwila w ciszy, słuchanie ulubionej muzyki lub spacer na świeżym powietrzu. Pozwoli to złapać oddech i skupić się przed wejściem na scenę.

Każdy moment, który poświęcasz na doskonalenie swojego wystąpienia, przekłada się na chwile zainspirowania innych. To chwile, w których Twoi słuchacze nie tylko słyszą, ale naprawdę rozumieją i wierzą w Twoje przesłanie. To chwile, w których Twoje słowa wpływają na ich życie i decyzje.

Poświęcony na przygotowanie wystąpienia czas przekłada się na efekt końcowy – Twoja mowa inspiruje, a słuchacze nie tylko klaszczą, ale także chcą działać.

Jeśli czujesz, że te 10 kroków to zaledwie wstęp do doskonałości, to zapraszamy Cię na nasze szkolenie ze sztuki wystąpień publicznych. Tam nie tylko poznasz autorskie narzędzia, które uczynią Twoje wystąpienia jeszcze bardziej przekonującymi, ale także otrzymasz profesjonalny feedback od naszych ekspertów od wystąpień publicznych. Wspólnie doprowadzimy Twoje wystąpienia do perfekcji, by Twoje przesłanie zawsze docierało tam, gdzie powinno.

 

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.