Co najlepiej motywuje zespół do pracy?
Widzisz to oczami wyobraźni? Otwierasz drzwi do firmy, a tam ludzie, od których bije pozytywna energia. Już sam ten widok nakręca Cię do działania. Czujesz z ich strony wdzięczność, docenienie i szacunek. Obserwujesz jak się wzajemnie wspierają - są jak drużyna, która gra do wspólnej bramki. Wiesz, że możesz im ufać. Jak podtrzymać ten stan i wzmacniać swoich ludzi w zespołowej skuteczności?
Dostosuj zadania
Zespół to grupa barwnych osobowości. Każda z nich ma swoje słabe i mocne strony. Mają różne priorytety, motywują ich różne rzeczy. Zbadanie ich wartości, wierzeń i upodobań pozwala wydobyć z nich to, co najlepsze. Ukierunkuj ich na te zadania, w których potrafią być najbardziej efektywni. Kiedy pracownik pracuje z pasją i większym zaangażowaniem - czuje mniejsze zmęczenie. Potrafi przewidywać zagrożenia i skutecznie im zapobiegać. Myśli bardziej kreatywnie i perspektywicznie, przynosząc tym więcej wartości dla całego zespołu.
Informuj i inspiruj
Bądź w kontakcie ze swoimi podopiecznymi. Wyjaśniaj dokąd zmierzacie, do jakich procesów potrzebna jest praca każdej osoby. Jaki końcowy rezultat zamierzyłeś? Komunikuj jasno swoją wizję. Eliminuj możliwość odmiennej interpretacji swoich celów poprzez rozmowę. Pytaj pracowników o zdanie. Wsłuchuj się w ich opinie i potrzeby. Odnoś się do zgłaszanych przez nich pomysłów. Roztaczaj atmosferę twórczej pasji, opowiadaj o ciekawych, atrakcyjnych rezultatach wspólnej pracy. Staraj się inspirować. Odwołuj się do wspólnych w Twojej grupie wartości.
Doceniaj postępy
Słynne powiedzenie: „Nawet świnka chwalona - potrafi wejść na drzewo” kryje w sobie życiową moc. Realizowanie kolejnych zadań w grupie doceniających, szanujących się wzajemnie osób sprawia, że zamiast tracić czas na wojny z wewnętrznym krytykiem - pracownicy skupiają się na pozytywach i szybciej osiągają zamierzone efekty. Zamiast nacisków, wywieraniu presji propaguj więc kulturę dawania komplementów i ich asertywnego przyjmowania. Świętuj z zespołem drobne sukcesy. Atmosfera wdzięczności, praca w zgodzie ze swoimi wartościami pozwoli osiągać coraz bardziej oczekiwane rezultaty.
Nie ograniczaj
Choć swoboda działania kojarzy się z chaosem, badania wskazują, że przynosi ona więcej korzyści niż praca w atmosferze ciągłej kontroli. Spróbuj więc zaufać - wskaż podstawowe zasady i pozwól podopiecznym realizować zadania w wybrany przez nich sposób. Im lepsza atmosfera w zespole, tym większa jest wewnętrzna motywacja pracowników. Czując odpowiedzialność, napędza ich także chęć rozwoju lub perspektywa awansu. Dodatkowo, pracowników z większym stażem pracy warto nagradzać, dając większą elastyczność np. w godzinach pracy. W ten sposób pozostałe osoby z zespołu mają klarowną sytuację i wiedzą w jaki sposób mogą osiągnąć większą wolność.
Nowoczesne metody motywowania pracowników polskim właścicielom firm kojarzą się czasem z niepewnym w skutkach eksperymentem. Tymczasem jest to program, który łatwo mogą wdrożyć zarówno wielkie, jak i mniejsze organizacje.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak budować motywację w zespole krok po kroku - zapraszamy na szkolenie. Zarządzanie zespołem to sztuka którą warto posiąść jeszcze w pierwszych fazach rozwoju firmy. Przygotuj się na dawkę solidnej wiedzy, autorskich metod, ćwiczeń i praktycznych wskazówek!
Dodaj komentarz