4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 Mo-Fri 08:00-17:00 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

3 rzeczy, których lepiej nie mylić z budowaniem autorytetu

ludzie z autorytetem

 

Kiedy o nich myślisz, być może nie do końca rozumiesz, co sprawiło, że to właśnie oni mieli tak duży wpływ na Twoje życie. Dlaczego podejmując decyzje, zależało Ci na ich zdaniu? Przecież nie nalegali, nie forsowali na siłę swoich racji…Ludzie, których traktowałeś jako autorytet. Dowiedz się, w czym tkwi tajemnica wywierania wpływu i jak ją odróżnić od nieetycznych postaw ukrytych pod płaszczykiem troski i wsparcia.
 

To może być Twój nauczyciel, przełożony, współpracownik, kolega zza biurka. Znajomy, przyjaciel, ktoś z rodziny. Osoba, którą lubisz, szanujesz, doceniasz, a być może nawet też podziwiasz. Ufasz jej, wiesz, że możesz na nią liczyć. Akceptuje Cię takiego, jakim jesteś.  Choć sama ma już dorobek, pozycję, doświadczenie, to nie wywyższa się. Jest pokorna, potrafi przyznać się do własnych błędów. Widzisz w niej dużo autentyczności, ludzkiej naturalności. To wszystko sprawia, że obdarzasz ją autorytetem i zależy Ci, by poznać jej punkt widzenia.
 

A kiedy wywieranie wpływu na ludzi przestaje być w porządku i nie ma nic wspólnego z budowaniem autorytetu? Co utrudnia tworzenie relacji?

Oto 3 rzeczy, których lepiej unikać:

1. Dominacja

 

szkolenie z budowania autorytetu

 

Autorytetu nie buduje się na przewadze oraz okazywaniu siły i wyższości. Obniżanie czyjegoś poczucia własnej wartości, wytykanie braków po to, by zyskać wpływ, zagłuszyć rozmówcę i wzbudzić w nim poczucie słabości i uległości – taka postawa i działania niosą za sobą wiele negatywnych aspektów. Autorytet zyskują ci, którzy potrafią powiedzieć: „przepraszam” i „dziękuję”. Nie boją się przyznać do własnych błędów, pokazać, że pracują nad sobą, sami stale się uczą. Traktują innych na równi, stosują sprawiedliwe zasady. To budzi autentyczny szacunek. Styl autorytarny może doprowadzić do podporządkowania się danej osoby, ale wyłącznie dlatego, że odczuwa ona lęk lub brak wiary w siebie.

2. Ocenianie

 

Ocenianie w wywieraniu wpływu

 

 

Jeśli udzielamy wskazówek i wyrażamy swoje zdanie wtedy, gdy ktoś nas o to poprosił – to mamy większe szanse zbudować porozumienie niż w sytuacji, kiedy narzucamy swój punkt widzenia, zwłaszcza w mocny, agresywny sposób. Jeśli oceniamy kogoś, komentujemy jego wybory, wyrażamy dosadną krytykę – to efekt również będzie odwrotny do zamierzonego. W budowaniu autorytetu ważna jest empatia i świadomość, że każdy jest inny, ma inne cechy osobowościowe, inną historię i doświadczenia życiowe. Dostrzeżenie i zaakceptowanie różnic pozwoli na wzajemne zrozumienie.

3. Manipulacja

 

Manipulacja w wywieraniu wpływu

 

 

„Kropla drąży skałę” - tak też się dzieje w przypadku manipulacji. Ciągła krytyka i pokazywanie „jedynego i słusznego” rozwiązania, nieustanne namawianie do zmiany zdania, jak też subtelne wbijanie szpilek, delikatne kłamstwa, wzbudzanie poczucia winy, robienie z siebie pokrzywdzonego – to wszystko może doprowadzić do tego, że będziemy tkwić w toksycznym układzie i działać wbrew sobie, tylko dlatego, że zostaliśmy zmanipulowani, a nie że faktycznie tego chcemy i jesteśmy wdzięczni.

Poznaj reguły społeczne

To, czy ulegamy czyimś wpływom, czy jesteśmy na nie mniej lub bardziej podatni, zależy od wielu czynników. Robert Cialdini, autor książki „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka”, wskazuje kilka zasad wpływu społecznego:

  • wzajemność – jeśli ktoś nam wyświadczył przysługę, to się odwdzięczamy
  • lubienie – jeśli kogoś lubimy, to łatwiej i chętniej ulegamy wpływom
  • społeczny dowód słuszności – wpływ na nasze wybory mają decyzje podjęte przez innych ludzi, grupy itd.
  • autorytet – uwzględniamy zdanie osób, które uważamy za autorytet
  • niedostępność – wpływ wynika z tego, że coś jest dla nas trudniejsze do zdobycia, w ograniczonym zasięgu, dlatego chcemy to zdobyć
  • konsekwencja – podtrzymujemy podjęte już decyzje i trwamy przy wyrażonym wcześniej zdaniu, by zachować wiarygodność i konsekwencję.

Szkolenie wywieranie wpływu w biznesie

Warto znać reguły wpływu społecznego, gdyż dzięki temu można przede wszystkim w bardziej świadomy sposób dobierać przekaz do odbiorców, ale też być bardziej wyczulonym, czy czasem ktoś nie próbuje nami manipulować, dążyć do osiągnięcia wyłącznie własnych korzyści. Jak zawsze sama teoria nie wystarczy, żeby zbudować swój autorytet. Rozwijanie siły perswazji i umiejętności argumentacji najlepiej jest przećwiczyć w praktyce, w warunkach „bezpiecznych”, gdzie można popełniać błędy bez konsekwencji i obawy o swoją reputację. Jeśli więc nie chcesz zamęczyć domowników, to warto rozważyć szkolenie z wywierania wpływu. Dodatkowym atutem szkolenia z perswazji jest ćwiczenie na przykładach biznesowych i wyjście ze strefy komfortu. W zaciszu domowym jest to trudne do osiągnięcia. Podczas warsztatu poznasz różne techniki wywierania wpływu, a Twój trening będzie się odbywać pod okiem wyspecjalizowanego trenera. Po takim spotkaniu łatwiej będzie Ci zbudować wizerunek profesjonalisty i przede wszystkim zwiększysz swoją sprawczość.

 

Sprawdź, co jeszcze -  oprócz 10 praktycznych narzędzi 4GROW - otrzymasz podczas szkolenia z wywierania wpływu. Ćwicz sztukę argumentacji i ciesz się autorytetem w zespole!

 

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.