4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 Mo-Fri 08:00-17:00 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

3 mapy myśli dobrego mówcy. Rewelacyjna metoda Tony'ego Buzana

wystąpienia z mapą myśli 4growWystępujesz publicznie? Ta metoda może znacznie usprawnić Twoje przygotowania do wystąpienia! Tony Buzan w latach 60-tych ubiegłego stulecia stworzył techniki mapowania myśli, które od tego czasu pomagają również światowym gigantom lepiej wykorzystać potencjał umysłu, w zarządzaniu myślą i praktyką biznesową.

 

W tym artykule dowiesz się, od czego zacząć przygodę z mapami myśli oraz poznasz 3 mapy myśli, które możesz wykorzystać, by zapanować nad wszystkimi detalami Twojego wystąpienia!

Jak działają mapy myśli?

Używając map myśli angażujesz obie półkule swojego mózgu do aktywności. Dzięki temu jesteś w stanie zapamiętać i przetwarzać informacje oraz łączyć fakty znacznie szybciej. Jak to możliwe? Prawa półkula jest odpowiedzialna za postrzeganie czegoś w kategoriach całości, lewa natomiast pozwoli Ci wgryźć się w szczegóły. W prawej są obszary odpowiedzialne za wyobraźnię, twórczość, formy, rytm, metafory czy analogie, natomiast lewa ma w swych zasługach werbalizację, logiczne myślenie, i struktury. Jak widzisz obie półkule są bardzo aktywne podczas przygotowań do wystąpienia i w czasie jego trwania, dlatego warto usprawniać ich pracę.

Mapy myśli w trakcie pracy nad wystąpieniem

Dobre wystąpienie wymaga wielu przygotowań. Jeśli użyjesz tego sposobu zwiększysz efektywność i ograniczysz nakłady energii potrzebnej do zarządzania złożonym projektem, jakim jest wystąpienie przed publicznością. Pomocne mogą okazać się aż 3 różne mapy myśli, które możesz przygotować już teraz -  nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi. Wszystko, czego potrzebujesz to chęci, karta i pisaki. :)

Zanim opiszemy krok po kroku, jak prawidłowo tworzyć mapy myśli, poznasz te z nich, które przydadzą Ci się już w początkowym etapie przygotowań do wystąpienia. Przedstawiamy pierwszą z nich:

 

1. Mapa “projekt: wystąpienie”

Warto stworzyć mapę myśli, w której główne gałęzie reprezentują różne ogólne obszary przygotowań – dzięki temu będziesz mieć obraz całości procesu i panować nad przebiegiem prac. Twoja prezentacja to złożony projekt, na który składają się np. analiza odbiorców, wybranie tytułu, przegląd materiałów, potrzebne narzędzia, wybór zdjęć, przygotowanie slajdów, stworzenie scenariusza prezentacji i jeszcze wiele innych. Wypisz wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły, które potrzebujesz wykonać, aby uchronić siebie przed stresującymi niespodziankami, gdy pozostanie już niewiele czasu.

Fragment przykładowej mapy "projekt: wystąpienie"

Mapa myśli w prezentacjach - fragment

 

2. Mapa “scenariusz wystąpienia”

Gdy już masz zebrane wszystkie materiały i wiesz już, co chcesz przekazać słuchaczom - czas stworzyć scenariusz Twojego wystąpienia. Narysuj mapę, której poszczególne gałęzie będą stanowiły wyodrębnione części prezentacji: np. początek, zasadnicze pytania stawiane przed słuchaczami, rozwinięcie myśli, konkluzje, zakończenie. Do każdej gałęzi dopisz najważniejsze słowa/hasła, stanowiące esencję poszczególnych akapitów. Wyznacz ile czasu przewidujesz na omówienie każdej części. Mając obraz całości sprawdź, czy główne myśli Twojej prezentacji są spójne, oraz czy prezentacja odpowiada na postawione na przez Ciebie pytania. 
Ta mapa będzie Twoim drogowskazem podczas prezentacji. Gdy coś niepostrzeżenie wybije Cię z rytmu prezentacji i stracisz kontrolę nad scenariuszem, wystarczy jedno spojrzenie na kartkę, a słuchacze nawet nie dostrzegą Twojego zawahania. Tą mapą możesz również podzielić się ze słuchaczami po prezentacji, dzięki czemu z łatwością przypomną sobie jej treść.

 

3. Mapa “strachów”

Jeśli masz tendencję do zamartwiania się i wybiegania myślami przed zdarzenie, stwórz mapę, w której wypiszesz wszystkie obawy związane z wystąpieniem, czarne scenariusze i projekcje Twojego umysłu. Kiedy już je zapiszesz, pomyśl co możesz zrobić, aby zabezpieczyć ryzyko wystąpienia danej przeciwności losu, a jeśli nie jest to w Twoim obszarze wpływu - jaka będzie Twoja najlepsza reakcja na taką okoliczność.
 
W czym pomoże Ci mapa “strachów”:

  • Twój umysł zwolni pamięć podręczną, która była zajęta przez powracające myśli o tym, co może jeszcze pójść nie tak
  • trzymając wszystkie strachy w jednym miejscu zyskasz większe poczucie kontroli i pobudzisz swój mózg do znalezienia rozwiązania dla czarnych scenariuszy
  • odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i skupisz się na rozwiązaniach, a nie problemach

Fragment przykładowej mapy strachów

mapa strachów 4grow

Jak narysować mapę myśli?

  1. Przygotuj kartkę oraz kolorowe pisaki. Ułóż kartkę poziomo
  2. W centralnym punkcie kartki, punkcie umieść główny temat/ cel. 
  3. Od centralnego punktu wyznacz główne kategorie w postaci gałęzi. Niech będą one wygięte jak gałęzie drzewa. Każda główna gałąź  będzie reprezentowana przez inny kolor
  4. Bardziej szczegółowe zagadnienia umieszczaj w rozgałęzieniach wychodzących z głównej gałęzi
  5. Na gałęziach umieszczaj słowa klucze - które najlepiej wyrażają istotę tego zagadnienia
  6. Staraj się zapisać wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, daj swoim myślom płynąć
  7. Gdy wyczerpiesz swoje pomysły, przepisz mapę jeszcze raz, starannie planując przestrzeń potrzebną dla każdej gałęzi głównej i bocznych gałązek. Przepisanie pomoże Ci szybciej zapamiętać oraz pobudzi Twój umysł do kolejnych pomysłów.
  8. Opatrz poszczególne zagadnienia rysunkami, ponieważ ułatwią tworzenie skojarzeń (najprostsze też są super! ;) )
  9. Możesz dodatkowo ponumerować gałęzie w kolejności wykonywania czynności lub dodać szacowaną ilość czasu jaką potrzebujesz na wykonanie tego zadania/ omówienie tej części prezentacji itp.
  10. Pamiętaj,że mapa myśli ma służyć Tobie i maksymalizacji Twoich efektów, więc twórz takie mapy myśli, które są dla Ciebie zrozumiałe, przejrzyste i na które patrzysz z przyjemnością :)

 

Zrób mały krok i narysuj swoją pierwszą mapę i koniecznie daj nam znać, czy to narzędzie przypadło Ci do gustu. Trzymamy kciuki za Twoje sukcesy! :)


Pamiętaj, że jakość Twojego wystąpienia to wizytówka Twojej marki osobistej i obietnica owocnej współpracy z Tobą!
Chcesz popracować nad efektem “wow” Twojego wystąpienia? Spotkajmy się na szkoleniach:

 

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.