4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 Mo-Fri 08:00-17:00 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

Jak zrobić prezentację w Power Point – praktyczne porady

Szkolenie Power PointDobra prezentacja w Power Point jest z jednej strony atrakcyjna, z drugiej – efektywna. Biorąc pod uwagę fakt, że nasz odbiorca zapamiętuje średnio ok. 20%  naszego przekazu – co zrobić, żeby to były te informacje, na których najbardziej nam zależy?

Koronną zasadą w tworzeniu prezentacji jest „prostota rozumiana, jako osiągniecie najlepszego efektu minimalnymi środkami” (za: Koichi Kawana). Nikt nie lubi oglądać slajdów przeładowanych treścią i zdjęciami. Staraj się zatem trzymać zasady 1 slajd = 1 idea. To pozwoli Ci nie tylko usystematyzować merytorykę, ale również ułatwi samo poprowadzenie prezentacji.

Jak długą prezentację zrobić?

Długość prezentacji uzależniona jest od tego, w jaki sposób zaprojektujesz swoje slajdy (ilość informacji na slajdzie, animacje etc. ) oraz oczywiście od czasu, jakim dysponujesz. Zgodnie z podstawową zasadą efektywności – nie planuj swojej prezentacji na 100% danego Ci czasu, zostaw jakąś rezerwę. Jeśli chodzi o treść, najlepiej dzielić ją na mniejsze, łatwiej przyswajalne dla odbiorcy porcje:

  • 5-6 słów w wierszu

  • 5-6 punktów na jednym slajdzie

Unikaj tabel, ponieważ są trudne do analizowania informacji.  Jeśli chcesz porównywać jakieś dane, wykorzystaj odpowiednie wykresy, podkreślając (animacją, kolorem) to, co z Twojego punktu widzenia jest najbardziej istotne. Żeby prezentacja nie nudziła słuchaczy, warto zapisywać wszystko hasłowo, a nie opisowo.

Nic tak nie psuje prezentacji, jak czytanie ze slajdów wszystkiego, co jest na nich napisane. Slajdy są jedynie wsparciem prezentera i mają za zadanie wzmocnić siłę jego przekazu. Słuchacza od czasu do czasu trzeba zaskoczyć, pobudzić jego wyobraźnię i zmysły. Inaczej moglibyśmy wydrukować prezentację i wręczyć ją słuchaczom bez prezentowania. Nie kombinuj jednak za bardzo z animacjami i efektami specjalnymi. Zaskocz swoich odbiorców treścią i nie przesadzaj z formą!

Jak powinna wyglądać prezentacja?

Oprócz tego, że prezentacja powinna być krótka i treściwa, powinna także mieć prostą formę, bez udziwnień, nadmiernej liczby kolorów czcionki, czy wyjątkowych i widocznych z odległości kilometra punktorów. Od strony technicznej – pamiętaj, aby każdy slajd był zbudowany na tym samym wzorcu, który można skonfigurować domyślnie. Jednakowa czcionka, proste wypunktowania i formatowanie. Ramki najlepiej, aby miały te same kolory. Ponieważ ustaliliśmy, że jeden slajd to jedno zagadnienie – nie zapomnij nazwać danego slajdu konkretnym i krótkim tytułem, żeby każdy na sali wiedział, o czym w danej chwili mówisz. Poniżej również 3 ważne wskazówki dotyczące czcionki:

 

  • Rodzaj i wysokość czcionki: bezszeryfowa Calibri, Arial, Tahoma, Verdana min. 20 pkt.

  • Liczba czcionek na slajdzie nie może przekraczać 3 rodzajów

  • Wskazane rodzaje wyróżnień: wytłuszczenia, kolor, podkreślenia, rozmiar czcionki

 

Jak przygotować dobrą prezentację w PowerPoint? Najlepiej w prosty, przejrzysty sposób. To jednak nie koniec. Naucz się jak przygotowywać profesjonalne prezentacje biznesowe razem z nami i zapisz się na szkolenie MS PowerPoint w prezentacjach biznesowych.

 

Szkolenie PowerPoint

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.