Wciąż gdzieś biegniemy, nie nadążamy, próbujemy jeszcze intensywniej wykorzystać dostępny czas. Poradników, które mają nam w tym pomóc, nie brakuje na rynku, jednak „Spiesz się powoli” nie jest jednym z nich.
Niezależnie od podziału wprowadzonego przez autora, książka „Spiesz się powoli” stanowi wg mnie dwie samodzielne części, wzbudzające odmienne odczucia. Pierwsza z nich (zajmująca sześćdziesiąt kilka stron) to właściwie narzędzie autodiagnozy. Dowiemy się z niej więcej o chorobie zwanej pośpiechem, ale przede wszystkim możemy zdefiniować, jakim typem jesteśmy – lewomózgowcem czy prawomózgowcem, typem monochronicznym czy polichronicznym, dywergentnym czy konwergentnym. Fajnie, że autor zwrócił uwagę na to, że najpopularniejsze narzędzia zarządzania czasem nie są jedynym rozwiązaniem, ani też najlepszą opcją dla wielu osób, będących typem dywergentnym. Jednak jak dla mnie podziałów tych trochę za dużo, a obraz zbyt czarno-biały. Momentami można odnieść wrażenie, że jest to poradnik zarządzania czasem dla „prawomózgowców”. Ponieważ jestem raczej lewomózgowcem, książkę zamierzałam porzucić…
Jak dobrze, że do tego nie doszło! Pozostała jej część, to niezwykły – cenny i zaskakujący materiał. Pod warunkiem jednak, że nie szukacie kolejnego poradnika z szybkimi (i przeważnie nieskutecznymi) technikami na zwiększenie własnej efektywności. Lothar Seiwert pokazuje, że zarządzanie czasem to tak naprawdę zarządzanie własnym życiem. Tworzy przestrzeń do tego, byś zastanowił się nad własnymi celami, wizją swojego życia, pełnionymi rolami. Zawarte w książce ćwiczenia, formularze czy testy pozwalają od razu inicjować zmianę. Autor „zmusza” do refleksji: „po co?” chcemy mieć więcej czasu / pracować szybciej i więcej. Gdy znamy już odpowiedź, pokazuje, jak w praktyce planować każdy dzień czy tydzień pracy, tak by zbliżał do realizacji nadrzędnego celu, i był źródłem satysfakcji. Ciekawe case’y i cytaty działają inspirująco i motywują.
Dzięki tej książce, zamiast wykonywać jeszcze szybciej i więcej, możesz „od-spieszyć” swoją codzienność, by stać się wydajniejszym i podnieść standard swojego życia.
Autor: Agata Jüngst