4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 PL Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

Od stresu nie uciekniesz, ale znając odpowiednie narzędzia, możesz „stresować się lepiej”, tzn. przekuć stres i niepokój w mobilizację do szukania rozwiązań i działania.

Algorytm radzenia sobie ze stresem, to 5 kroków, które pomogą Ci zmniejszyć napięcie i skupić się na Twoich celach:

Krok 1 - Zauważ stres – skieruj swoją uwagę na ciało i zauważ, czy jest napięte czy rozluźnione. W stresie napinają się wszystkie nasze mięśnie – to naturalna mobilizacja organizmu do walki lub ucieczki, a dla Ciebie to sygnał, by zastanowić się nad źródłem stresu.  

Krok 2 - Czym się stresujesz? – ustal, jaka sytuacja wywołała Twoją reakcję stresową? Przed Tobą trudne negocjacje z kontrahentem, pierwsze wystąpienie na konferencji, a może rozmowa oceniająca Twoją pracę, itp. Czasami odkrycie źródła stresu nie jest takie oczywiste, może składać się na to kilka czynników z obszaru zawodowego i obszaru prywatnego. Daj sobie czas, żeby przyjrzeć się dokładnie swojej sytuacji i przejdź do kroku trzeciego.

Krok 3 - Czego się obawiasz? – za stresem kryje się lęk, dlatego zastanów się, czego się obawiasz? Jakie czarne scenariusze tworzysz w swojej głowie? Co najgorszego może się stać?

Przykład:

trudne negocjacje z kontrahentem – obawa przed utratą klienta, jeżeli nie dojdziemy do porozumienia

pierwsze wystąpienie na konferencji – obawa przed kompromitacją, lęk przed oceną innych

rozmowa oceniająca Twoją pracę – obawa przed negatywną oceną, lęk przed utratą pracy

Krok 4 - O co ważnego chcesz zadbać? – Twoje największe obawy wskazują na ważną dla Ciebie wartość – to jest mądrość kryjąca się pod stresem! Odkryta przez Ciebie wartość sygnalizuje, by o nią zadbać? Pomyśl, co jest tą wartością w Twoim przypadku. Odpowiedz sobie na pytania: Jak chcesz, żeby było? Co chcesz osiągnąć?

Przykład:

trudne negocjacje z kontrahentem – zadbanie o relację z klientem i dalszą współpracę, negocjacje nastawione na znalezienie porozumienia

pierwsze wystąpienie na konferencji – zadbanie o swój wizerunek, dobre zdanie innych

rozmowa oceniająca Twoją pracę – zadbanie o swoje bezpieczeństwo finansowe, stabilność, dobra ocena przełożonego

Krok 5 - Czy masz na to wpływ? – gdy odkryjesz na czym Ci zależy, sprawdź czy znajduje się to w Twojej strefie wpływu:

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, masz wpływ - pomyśl o konkretnych działaniach, które możesz podjąć, żeby zadbać o ważną dla Ciebie wartość (Co mogę zrobić, żeby zadbać o to?)

Przykład:

trudne negocjacje z kontrahentem – solidne przygotowanie się do spotkania, poszukanie BATNY, skonsultowanie z szefem lub bardziej doświadczonym pracownikiem strategii

pierwsze wystąpienie na konferencji – zaprojektowanie wystąpienia i przygotowanie się do niego, przećwiczenie prezentacji przed życzliwymi osobami i zebranie feedbacku

rozmowa oceniająca Twoją pracę – przygotowanie się do rozmowy, spisanie swoich sukcesów i argumentów, świadczących o dobrym wykonywaniu swoich obowiązków; zaktualizowanie CV i przegląd ogłoszeń o pracę

Jeśli odpowiedź brzmi „nie” – nie masz na to wpływu - w takim przypadku zastanów się, o co możesz zadbać, by poczuć się bardziej komfortowo w danej sytuacji. Co konkretnie możesz zrobić, żeby zadbać o siebie w tej sytuacji?

Zawsze możesz coś zrobić! Nawet jeśli sytuacja wydaje się beznadziejna i nie masz na nią wpływu, możesz skierować swoją uwagę na konkretne działania, które pomogą Tobie poczuć się lepiej – to może być chwila relaksu, pójście na siłownię, dobra komedia w kinie, coś co sprawi Ci przyjemność i pomoże odetchnąć i nabrać sił.

Tych pięć kroków sprawi, że niezależnie od tego w jakiej sytuacji jesteś, dojdziesz do konstruktywnego rozwiązania, które zminimalizuje odczuwany stres i pomoże Ci spojrzeć na stojące przed Tobą wyzwanie z innej perspektywy. Korzystaj z nich, gdy tylko zauważysz pojawiające się napięcie!