4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 Mo-Fri 08:00-17:00 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

Nie zarządzaj czasem, zarządzaj energią

Od kilku lat prowadzę warsztat z zarządzania czasem i jak mantrę powtarzam wszystkim, że same narzędzia i techniki nie wystarczą. Szukamy prostych rozwiązań, narzędzi „z zewnątrz”, które zmienią nasze życie i pomogą osiągać więcej. Tylko, że to tak nie działa.
Dobra wiadomość jest taka, że rozwiązanie jest bliżej niż myślisz.

Korzystaj ze swoich zasobów wewnętrznych

Bardzo często wpadamy w pułapkę umieszczenia źródła swojej energii na zewnątrz, uzależniając jej przypływ od sukcesów, realizacji celów, zakupów,zarządzanie czasem podwyżki etc. Pandemia pokazała, jak wiele rzeczy i sytuacji jest poza naszą kontrolą.
A co jest w strefie naszej kontroli? My sami i nasze zasoby wewnętrzne, które w przeciwieństwie do czasu – są odnawialne.

Mamy 4 baterie zasilające energię życiową:

 • fizyczna
 • emocjonalna
 • umysłowa
 • duchowa

Ilość energii na tych wszystkich 4 poziomach wpływa m.in. na nasz well-being, czyli dobrostan, motywację, skuteczność we wdrażaniu nowych nawyków, myślenie długofalowe - co bezpośrednio przekłada się na naszą efektywność.

Energia fizyczna

Wszystko to, co jest związane z naszym ciałem, czyli:

 • styl odżywiania się
 • poziom nawodnienia
 • ilość i jakość snu
 • aktywność fizyczna
 • sposób oddychania

Jak poruszam ten temat na warsztacie, to wydaje się to taką oczywistą oczywistością. Z drugiej strony, jeśli zaniedbujemy którykolwiek z tych elementów, to ciężko mówić o efektywności, wdrażaniu zmian, poszukiwaniu nowych rozwiązań etc. Do tego potrzebujemy dużo energii.

Energia emocjonalna

Jest to szczególny rodzaj energii, który czerpiemy z naszego pozytywnego nastawienia, stanu emocjonalnego, umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Biologia zaprogramowała nas na wyczuwanie zagrożenia, w związku z tym, dużo trudniej jest nam dostrzegać te sytuacje, które są pozytywne.
Jeśli jesteśmy w stresie lub mamy obniżony nastrój, to dużo trudniej będzie nam się skupić na zadaniach, widzieć szerszą perspektywę i długofalowe konsekwencje swoich działań lub ich braku. Trudniej jest trzymać się priorytetów, zmieniać nawyki, podejmować ryzyko, czy wyzwania. W takich momentach jesteśmy bardziej w „przetrwaniu” i w reakcji walcz/uciekaj.
zarządzanie czasem

Energia umysłowa

Jest to energia związana z poziomem naszej koncentracji. Dla wielu osób wielozadaniowość jest jedynym sposobem na radzenie sobie z natłokiem zadań. Jeśli do tego dorzucimy FOMO (fear of missing out”, czyli lęk, że „coś ważnego mnie ominie”) i podatność na dystraktory – to mamy gwarantowane poczucie chaosu, stres związany z tym, że nie ogarniam, poczucie przytłoczenia.

Energii duchowa

Niewyczerpywalnym źródłem naszej energii i motywacji na głębokim poziomie są nasze cele i system wartości.
Co jest dla mnie ważne, jakim chcę być człowiekiem, co kocham robić? Jeśli to, co robimy na co dzień będzie spójne z nami, daje nam poczucie sensu, pozwala nam realizować się - to dużo łatwiej jest nam angażować się, znaleźć motywację wewnętrzną i energię, żeby działać.

A o tym, jak zwiększyć poziom wszystkich 4 energii porozmawiajmy na warsztacie Zarządzanie czasem i sobą w czasie

 

 

Dodaj komentarz

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.