4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 Mo-Fri 08:00-17:00 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie
  • Obniż poprzeczkę!

    Stres pojawia się, gdy wymagania sytuacji przewyższają nasze możliwości. My sami często definiujemy te wymagania, stosując wobec siebie surowe kryteria. Aby obniżyć poziom stresu, należy obniżyć poziom oczekiwań wobec siebie samego w kontekście: oczekiwania poradzenia sobie w jakiejś sytuacji, bądź zaspokojenia czyichś oczekiwań. Krótko mówiąc, bądź wobec siebie co najmniej równie wyrozumiały, jak wobec innych. Daj sobie przyzwolenie na niewiedzę, gdy temat jest dla Ciebie nowy, traktuj błędy jako naturalną ścieżkę uczenia się nowych kompetencji.

 

  • Przekonaj się!

    Nie ma sytuacji obiektywnie stresującej, to Twoje przekonania determinują sposób postrzegania napływających bodźców. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego każdy reaguje inaczej na tę samą sytuację? Wynik w rankingu organizacji może wzbudzać w jednych złość i frustrację, a dla kogoś innego nie ma istotnego znaczenia – powodem są właśnie przekonania każdej z tych osób. W toku rozwoju nabywamy przekonania poprzez doświadczenia (np. zdarzyło mi się, że gdy miałem wynik niższy od kolegów z zespołu, szef pominął mnie w podwyżce) oraz uzyskiwaną wiedzę (np. od wielu osób słyszałem, że sukces liczy się tylko w kontekście osiągnięć innych osób) i tymi samymi drogami możemy je modyfikować.  Jeśli zmienisz swoje przekonanie na temat danej sytuacji, (np. „Wynik w rankingu nie świadczy o moim sukcesie, znaczenie ma dla mnie włożony wysiłek i realizacja celu”) automatycznie wzbudzi ona w Tobie inne, zapewne bardziej wspierające emocje. Jak to zrobić? Możesz przypomnieć sobie sytuacje z własnego życia lub spytać o doświadczenia innych osób, które potwierdzą, że nie zawsze sukces wiązał się z zewnętrznym uznaniem. Być może wolisz zaprojektować „eksperyment” i wyznaczyć sobie indywidualny cel (np. chodzenie na siłownię), po czym sprawdzić, czy żeby jego realizacja była dla Ciebie sukcesem musisz odnieść się do osiągnięć innych osób (np. kolegów z biura, którzy też chodzą na siłownię). Praca na własnych przekonaniach jest łatwiejsza niż Ci się zdaje, a przede wszystkim skuteczna!

 

  • Spójrz na stres inaczej

    Większość z nas kojarzy stres wyłącznie z negatywnymi emocjami, a przecież stres ma również pozytywny wymiar – mobilizuje nasze zasoby, zwiększa efektywność – oczywiście tylko wtedy, gdy nie doświadczamy go w nadmiarze. Zmiana sposobu, w jaki postrzegamy stres, może zmodyfikować jego działanie. Pomyśl o stresie, jako naturalnej reakcji Twojego organizmu, dzięki której możesz wykorzystać więcej posiadanych zasobów.

 

  • Zachowuj się!

    Stres wiąże się z automatyczną reakcją Twojego organizmu, tj. zastygnięcie, szybsze bicie serca, przyspieszony oddech. Poprzez opanowanie fizycznych objawów możesz przywrócić równowagę umysłu. Co robić?
    - głębokie i spokojne oddechy, dzięki którym nie tylko ciało, ale i myśli się uspokoją
    - relaksacja, stosowana regularnie pomaga zachować dystans i kontrolować emocje
    - wysiłek fizyczny, pomaga rozładować napięcie  i zastąpić je pozytywną energią