Z mentorem bliżej do sukcesu: rozmowa z Barbarą Bator, coachem ICC, mentorką, wiceprezeską Europejskiego Stowarzyszenia Mentorek - Mentoring bez granic.

Z mentorem bliżej do sukcesu

Czym jest właściwie mentoring i czemu służy?

Barbara Bator: Mentoring to partnerska  relacja między kimś doświadczonym i kimś, kto chce z tego doświadczenia  skorzystać. Mentor to inaczej mistrz, nauczyciel, autorytet. Podstawą mentoringu jest relacja oparta na empatii, zaufaniu i dobrowolności. W procesie mentoringu mentor dzieli się nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale i postawami, wartościami, kapitałem społecznym. Wzmacnia nas w drodze, którą chcemy podążać, pomaga w przechodzeniu przez kluczowe, zwrotne punkty rozwoju.

Mentoring jest długotrwałym procesem. Kto może korzystać z usług mentora?

BB:  Każdy, kto uzna, że na danym etapie życia przydałby mu się mądry przewodnik. Potrzebujemy mentora, kiedy wybieramy szkołę i wchodzimy w dorosłość, kiedy myślimy o ścieżce  kariery zawodowej, kiedy zakładamy biznes, kiedy chcemy rozwijać się w organizacji.  Dobrze mieć mistrza, który wesprze nasz kreatywny sposób myślenia, gdy przechodzimy przez kluczowe momenty życia. 

Zalety mentoringu zaczynają być powoli dostrzegane w polskich firmach – przygotowani do dzielenia się wiedzą, doświadczeni pracownicy mogą być cennym zasobem organizacji. Znają nie tylko specyfikę branży,  ale i kulturę firmy. Dla startujących w zawodzie spotkania z mentorem  potrafią być bezcennym katalizatorem rozwoju. Mentorzy wspierają wzrastanie liderów w organizacji, zwiększają prawdopodobieństwo efektywnego osiągnięcia celów biznesowych.

Czego więc powinna oczekiwać osoba, która poszukuje mentora?

BB: Warto poszukać człowieka wiarygodnego, który odniósł sukcesy w interesującej nas dziedzinie, ma doświadczenie życiowe, lubi i umie dzielić się wiedzą. Kogoś, kto pomoże nam spojrzeć na naszą sytuację z szerszej perspektywy. Jest dla nas autorytetem. Jak w każdej relacji, tak i w tej, przydaje się oczywiście chemia między partnerami.

Jak w praktyce wygląda współpraca z mentorem?

BB: Mentorzy mają różne osobowości, różne style pracy. Zawsze jednak najważniejsza jest rozmowa z podopiecznym w atmosferze zaufania i szacunku. Mentor przede wszystkim słucha, stawia pytania, niczego nie nakazuje, pomaga uchwycić różne perspektywy sytuacji, wspiera i motywuje. Czasem podsuwa lekturę, opowiada budujące historie, które mogą służyć podopiecznemu w  rozwijaniu  samoświadomości. Relacja partnerska między mentorem a podopiecznym  (zwanym też mentee) opiera się na inspirowaniu i stymulowaniu. Mentor nie hoduje przecież swojego klona lecz pomaga podopiecznemu w odkryciu własnej historii.

Czy każdy może  zostać mistrzem, wspierającym rozwój innych ludzi?

BB:  Jedni z nas mają większe predyspozycje do pracy z ludźmi, dzielenia się swoimi doświadczeniami, inni mniejsze. Nawet osobom, które mają sporą wiedzę i doświadczenie w jakiejś dziedzinie, przydają się  szkolenia z technik niezbędnych w pracy mentora oraz doskonalenie inteligencji emocjonalnej. Warto poznać np. technikę zadawania mocnych pytań, wiedzieć, co to moment mentoringowy, poznać sposoby wspierania  kreatywnego myślenia oraz zasady etyczne, którymi kieruje się mentor. Warto pamiętać, że praca mentora to ciągła praca nad samorozwojem, doskonaleniem, ćwiczeniem z tolerancji. Kontakt z podopiecznymi  zmusza do refleksji nad własnym życiem, do weryfikacji  przekonań. Trzeba być na to przygotowanym.

 Jakie cechy  osobowości powinien  mieć  mentor?

BB: Lista jest długa. Życzliwy, dojrzały emocjonalnie i  społecznie, dobrze komunikujący się, tolerancyjny. Ważne, aby znajdował satysfakcję w rozwijaniu innych ludzi. Przydaje się poczucie humoru i nawyk ciągłego samodoskonalenia. Najlepiej, kiedy korzysta ze wsparcia swojego mentora.

 Dlaczego warto szukać takiej osoby jak mentor?

BB: W czasach permanentnych zmian i konieczności ciągłego dostrajania się do świata relacja z kimś szczególnym, przy kim można bezpiecznie wzrastać, dojrzewać, rozwijać się  to prawdziwy dar. Łatwiej wówczas odnaleźć własną drogę i nadać sens naszemu życiu.

Rozmowa z Barbarą Bator, coachem ICC, mentorką, wiceprezeską Europejskiego Stowarzyszenia Mentorek Mentoring bez granic.

Podziel się z przyjaciółmi przez:

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski