Swojego trenera nie znacie, cudzego chwalicie - a może odwrotnie?

Firma szkoleniowa czy trener wewnętrzny? Co wybrać?

Cała polska gospodarka podlega nieustannym zmianom. Od przedsiębiorstw oczekuje się nieustannego podnoszenia umiejętności i kwalifikacji zawodowych personelu. Dlatego inwestują one w szkolenia, które mają realizować określone cele i odpowiadać na istniejące potrzeby pracowników. Przy tej okazji zawsze pojawia się pytanie, która opcja będzie korzystniejsza - trener wewnętrzny czy firma szkoleniowa. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Trener wewnętrzny z racji doświadczenia w danej firmie i branży oraz tego, że jest częścią zespołu, posiada szeroką wiedzę na firma-szkoleniowajej temat, zna usługi, produkty, specyfikę pracy i konkurencję. Dzięki temu też na bieżąco wie, które aspekty wymagają poprawy, jakie działania trzeba usprawnić. Pełni on jednocześnie wiele ról - określa potrzeby szkoleniowe, organizuje i przeprowadza szkolenia doskonalące i podstawowe, wdraża nowych pracowników, sporządza raporty oraz analizy jakościowe i ilościowe. Najczęściej uczy tego, co sam robił lub robi i w czym jest wyspecjalizowany, wdraża pożądane w firmie standardy i procedury działań. Inną jego zadaniem jest pośredniczenie pomiędzy personelem a kadrą zarządzającą, dba on o spójność treści szkoleń z polityką firmy. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko, ale też narażone na ryzyko szybkiego wypalenia zawodowego ze względu na monotonność tematyki szkoleń, poruszanie się w obrębie tej samej branży i zagadnień. Nie da się jednak ukryć, że tylko duże firmy mogą pozwolić sobie za zatrudnienie trenera wewnętrznego, pozostałym przychodzi z pomocą firma szkoleniowa wraz ze swoją kadrą tzw. trenerów zewnętrznych.

Podstawową zaletą trenera zewnętrznego jest bezstronność i obiektywizm. Jest neutralny i niezaangażowany w sprawy firmy, więc pracownikom łatwiej jest mówić o istniejących problemach i potrzebach. Ponadto firma szkoleniowa może zaoferować przedsiębiorcy kadrę specjalistów doświadczonych i realizujących projekty szkoleniowe w różnych branżach, środowiskach biznesowych i kulturach organizacyjnych. Trenerzy ci dzięki szerszej perspektywie mogą dopasować najefektywniejsze rozwiązania dla danej firmy. Aby sprostać wszystkim oczekiwaniom Klientów i być na bieżąco z najnowszymi trendami w biznesie, każda firma szkoleniowa musi zapewnić swoim trenerom ciągłe podnoszenie kwalifikacji. W ten sposób  może zagwarantować swoim usługobiorcom najwyższy standard szkoleń i utrzymać się na bardzo konkurencyjnym rynku.

Te dwie opcje mogą się wzajemnie uzupełniać. Każdy z trenerów wnosi coś innego, co daje możliwość porównania doświadczenia i uzupełnienia wiedzy, dlatego idealnym rozwiązaniem dla firmy jest ich współpraca.
Wybierając formę prowadzenia szkolenia należy kierować się tym, które rozwiązanie przyniesie maksimum korzyści jej uczestnikom.

Powodzenia!

Podziel się z przyjaciółmi przez:

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski