Wystąpienia publiczne szkolenie

Zapoznaj się ze szkoleniem z tego tematu oraz opiniami na jego temat:

Co jeść przed wystąpieniem publicznym ?

szkolenie wystąpienia publiczne

 

Jak odpowiednio zadbać o swój głos? Parafrazując przysłowie „W zdrowym ciele zdrowy duch” - można powiedzieć: „W zdrowym ciele, zdrowy głos”! Dieta dla głosu to nie tylko pielęgnacja samych strun głosowych. To także troska o zdrowie fizyczne i mentalne. Piękny głos możemy wydobyć z silnego, odprężonego, witalnego ciała. Od czego zacząć ?

Pij wodę

Dobremu mówcy woda niegazowana powinna towarzyszyć zawsze i wszędzie. Zarówno przed wystąpieniem, w jego trakcie, jak i po jego zakończeniu. Nie pij wody na zapas. Nawadniaj ciało stopniowo, regularnie popijając małe ilości płynu. Nie powinna to być ani woda mrożona, ani zbyt gorąca. Ma to znaczenie dla układu krążenia. Kiedy naczynia krwionośne w obrębie fałd głosowych rozszerzają się – trudniej osiągnąć odpowiednie brzmienie głosu. Ogranicz napoje zawierające kofeinę, które działają wysuszająco i drażniąco na struny oraz błony śluzowe.  Podobne działanie ma alkohol, który dodatkowo spowalnia pracę mięśni, przez co trudniej jest panować nad głosem. Dodatkowym, powodującym dyskomfort objawem wysuszenia błon śluzowych  jest zwiększanie się w gardle ilości śluzu, utrudniającego swobodne operowanie głosem. 

Rzuć palenie

Wielu artystów i dziennikarzy przyznało, że na początku swojej drogi palili papierosy, by obniżyć głos i sprawić, aby był bardziej atrakcyjny. W praktyce jednak chrypa a'la Janis Joplin nie zawsze brzmi sexy. Dodatkowo palenie tytoniu zwiększa ryzyko, że Twój głos nie posłuży Ci na długo.  Dym papierosowy drażni i wysusza śluzówkę przyspieszając rogowacenie nabłonka, co prowadzi do zapalenia krtani. W wyniku procesów chorobowych głos staje się mniej dźwięczny i elastyczny.  Palenie papierosów wpływa także na ograniczenie skali oraz degeneruje układ oddechowy. O wiele trudniej jest więc intonować i ciekawie modulować głos.

Ogranicz nabiał

Co najmniej 2 h przed wystąpieniem powstrzymaj się od jedzenia nabiału. Zrezygnuj szczególnie z białego sera i mleka, które powodują nadprodukcję śliny, utrudniają wyraźne wydobywanie dźwięku. Mleczne produkty fermentowane są bezpieczniejsze. Warto jednak kierować się indywidualnymi obserwacjami. Sama konsystencja tego rodzaju pokarmu ma tendencję do obklejania strun, długotrwałego osadzania się w krtani, co nie służy swobodnemu wydobywaniu głosu. Zwracaj więc uwagę na to, które produkty mleczne powodują wzrost śluzu i unikaj ich przed oraz w trakcie wystąpienia.

Zrezygnuj ze słodyczy

O ile cukier rafinowany z zasady nie jest sprzymierzeńcem człowieka, o tyle przed wystąpieniem jest jego zdecydowanym wrogiem. Cukier wzmaga produkcję śliny, co daje niekorzystny efekt mlaskania przed mikrofonem.  Także cukier przyczynia się do zwiększenia ilości flegmy, przez co odczuwasz potrzebę częstego odchrząkiwania. Jeśli masz ochotę na lody – zaplanuj tę przyjemność po prezentacji. Nagła zmiana temperatury w krtani może skończyć się chrypką. Unikaj także żucia gumy wywołującej nadprodukcję śliny, a dodatkowo zwiększającej ryzyko szczękościsku.

Jedz produkty lekkostrawne

Wystąpienie publiczne wymaga Twojej energii, dlatego tuż przed prezentacją nie obciążaj organizmu ciężkim, tłustym ani ostro przyprawionym jedzeniem. Przygotuj danie na bazie rozgrzewającej kaszy jaglanej czy komosy ryżowej. Zjedz sałatkę ze świeżych warzyw takich jak ziemniaki, dynia, bakłażan, cukinia, pomidor, czy idealnie nawilżające śluzówki - awokado z dodatkiem oleju kokosowego bądź lnianego. Dodawaj delikatne przyprawy takie jak czarnuszka, tymianek, majeranek lub szczególnie wspierająca głos - szałwia. Warzywa możesz zjeść także w formie gotowanej lub duszonej. Z owoców wskazane są maliny, jeżyny, brzoskwinie i jabłka. Śmiało sięgaj także po świeżo wyciskane soki (z wyjątkiem cytrusowych) bez cukru.

Co zjeść, by język mógł powiedzieć, co pomyśli głowa? Na szczęście istnieje kilka smacznych patentów! Oprócz wyżej wspomnianych wskazówek warto trzymać się zasady jedzenia ostatniego posiłku na 2 godziny przed prezentacją. Głodny kolejnych porad? Zapraszamy Cię na warsztaty, których tematem przewodnim są wystąpienia publiczne. Szkolenie jest okazją do poznania najskuteczniejszych narzędzi operowania głosem... i nie tylko!

Szkolenie Wystąpienia publiczne

Jak rozgrzać głos przed prezentacją?

Szkolenie wystąpienia publiczneGłos to ważne narzędzie każdego mówcy. Rozgrzewanie głosu, podobnie jak w sporcie, ma za zadanie przygotować nasze mięśnie do efektywnej pracy. Warto codziennie poświęcić kilka minut na ćwiczenia w zaciszu domowym, szczególnie tuż przed terminem Twojego szkolenia. Wystąpienia publiczne stają się znacznie mniejszym wyzwaniem, jeśli odczuwamy kontrolę nad swoim brzmieniem, dykcją, intonacją - niezależnie od stopnia wewnętrznego napięcia. Regularna rozgrzewka pomoże Ci także uniknąć nadwyrężania głosu, o co bardzo łatwo w zawodzie prezentera.

 

Ćwiczenia fizyczne

Ciało jest dla Twojego głosu rodzajem pudła rezonansowego. Dlatego trzeba je odpowiednio przygotować, eliminując niepotrzebne napięcia mięśni karku, ramion, pleców, klatki piersiowej.

Stań w lekkim rozkroku i poczuj ciężar ciała spływający do stóp. Poczuj jego stabilność, wyobraź sobie, że jesteś drzewem, które wypuszcza korzenie do ziemi. Zrób kilka ćwiczeń rozciągających. Wykonaj krążenie tułowia, szyi, barków. Unieś ręce do góry i spróbuj wytrzymać w tej pozie ok. 2 minuty. W ten sposób pozbędziesz się uczucia ciężaru na barkach.

Rozgrzewanie aparatu mowy

Przygryź kilka razy delikatnie wargi. Rozmasuj szyję, brodę, okolice żuchwy, kąciki ust, a następnie zacznij robić okrążenia językiem wokół zębów przy zamkniętych ustach. Przeczesz delikatnie zębami język. Wyciągnij go na brodę, do nosa oraz na boki. Ćwiczenia powtarzaj kilka razy – aż do osiągnięcia uczucia lekkiego bólu. Zacznij parskać, głośno, intensywnie ziewać, naśladować dźwięk idącego konia „nklo – nkla” itd. Kolejnym przydatnym ćwiczeniem jest praca na spółgłoskach – np. wymawianie kolejno po sobie w szybkim tempie głosek: K – CZ – P – Ć – T.

Ćwiczenia dykcyjne

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na szybką poprawę dykcji jest ćwiczenie z korkiem od wina. Umieść korek między przednie zęby i czytaj swój tekst przez kilka minut. Na początku może to być dosyć nieprzyjemne. Staraj się mówić możliwie najwyraźniej jak potrafisz, a już po kilku minutach poczujesz większą swobodę w wymawianiu trudnych wyrazów. Następnie przeczytaj ten sam tekst bez użycia korka. Jeżeli czujesz, że język i usta wymagają jeszcze dodatkowego „rozćwiczenia” - powtórz czytanie tekstu z korkiem.

Ćwiczenia oddechowe

Aby uaktywnić oddychanie przeponowe połóż rękę na przeponie i wykonaj serię wdechów na literce „s”. Weź jeden wdech i na jednym wydechu powtarzaj wybrane zdanie. Chodzi o to, by praktykować umiejętność wypowiadania jak najdłuższych zdań podczas jednego wydechu. Możesz także przeplatać zdania, mówiąc 1 zdanie szeptem i donośniejszym głosem. Staraj się, żeby wszystkie wyrazy były wyraźne. Zaczynaj od krótkich zdań sukcesywnie je rozbudowując.

Następnie wykonaj wdech nosem przez 4 sekundy i zatrzymaj powietrze na 2 sekundy. Wypuść powietrze na głosce „a” przez kolejne 4 sekundy swobodnie rozluźniając żuchwę. Ćwiczenie powtórz kilkukrotnie zmieniając czas wdechu i wydechu.

Co jeszcze pomaga w uzyskaniu mocnego, dźwięcznego głosu tuż przed wystąpieniem? Wycisz emocje, uporządkuj chaos w swojej głowie. Weź kilka głębokich oddechów. Pomóż sobie automasażem, ciepłą herbatą z miodem i cytryną. Możesz też zadbać o odpowiednie nawilżanie śluzówek, używając roztworu soli morskiej.

Świadomość głosu, który wychodzi z całego ciała, a nie tylko z gardła, pomoże Ci doprowadzić do perfekcji Twoje wystąpienia publiczne. Szkolenia 4GROW to okazja, by gruntownie przepracować kwestie dykcji, intonacji, modulacji, głośności oraz szybkości i zbudować wizerunek profesjonalnego mówcy. Jeśli Twoje obecne prezentacje Cię nie satysfakcjonują, nie czekaj aż coś samo się zmieni – podejmij działanie i zapisz się na najbliższe szkolenie!

Szkolenie Wystąpienia publiczne

 

Na pewno słyszałeś to hasło: Pierwsze wrażenie robi się tylko raz! Ale czy wiesz, jak je zrobić dobrze? O co zadbać w pierwszych sekundach wystąpienia, by zbudować pozytywny wizerunek i zachęcić audytorium do wysłuchania prezentacji?

Jesteś w dobrym miejscu, bo...

Dostaniesz od nas 16 technik, dzięki którym zbudujesz profesjonalny wizerunek pewnego siebie mówcy!

Najprawdopodobniej to jest...  najlepiej oceniane Szkolenie z Autoprezentacji.

Tak, śmiała teza. I mamy na nią dowody - spójrz niżej!

Opinie ze szkolenia

Chcesz aby Twoje wystąpienia publiczne były profesjonalne i skuteczne? Czy Twoje ciało i głos zdradzają tremę i stres? Twoim celem jest przekonać odbiorców i skłonić do działania?

Jesteś w dobrym miejscu, bo...

Dostaniesz od nas 36 technik, dzięki którym zbudujesz autorytet a Twoje wystąpienia publiczne zostaną zapamiętane jako najciekawsze i najskuteczniejsze!

 

Prawdopodobnie to jest...  najlepiej oceniane Szkolenie z Wystąpień Publicznych i Prezentacji.

Tak, śmiała teza. I mamy na nią dowody - spójrz niżej!

Opinie ze szkolenia

Zaintrygować odbiorcę. To już wiele.

Teraz jeszcze pobudzić go do uśmiechu i refleksji. Sprawić, by Twoje wystąpienie publiczne zapisało mu w pamięci to, co przekazujesz. I żeby przypomniał sobie o nim za jakiś i zaczął działać zgodnie z naszą intencją.
To już bardzo wiele.

A Ty, jak wiele chcesz osiągnąć?

Poznaj od podszewki sztukę prezentacji i wystąpienia publicznego na szkoleniu!

Opinie ze szkolenia

Charyzmatyczny prowadzący, oferujący wiedzę i konkretne narzędzia wraz z ich utrwaleniem za pomocą sporej ilości ćwiczeń praktycznych. Konkretnie i rzetelnie, bez zbędnego lania wody. Polecam.

Najlepsze szkolenie, na którym byłam! Oprócz wiedzy merytorycznej i gotowych narzędzi, które pomogą mi przygotować się do prezentacji, dostałam możliwość przełamania barier, spojrzenia na wystąpienia z innej perspektywy i przede wszystkim od dziś STRES będzie dla mnie czymś pozytywnym, MEGA ENERGIĄ, którą wiem jak wykorzystać.