4GROW Mateusz Dąbrowski 4GROW https://4grow.pl mailto:[email protected] 531314431 Mo-Fri 08:00-17:00 4GROW to butikowa, rodzinna firma szkoleniowa oferująca szkolenia najwyższej jakości z obszaru kompetencji miękkich, osobistych i menedżerskich 4grow.pl https://4grow.pl https://www.facebook.com/4GROW/ 4GROW
Panieńska 9 lok. 25 03-704 Warszawa
4GROW firma szkoleniowa szkolenia z kompetencji miękkich szkolenia menadżerskie

Co jeść przed wystąpieniem publicznym ?

szkolenie wystąpienia publiczne

 

Jak odpowiednio zadbać o swój głos? Parafrazując przysłowie „W zdrowym ciele zdrowy duch” - można powiedzieć: „W zdrowym ciele, zdrowy głos”! Dieta dla głosu to nie tylko pielęgnacja samych strun głosowych. To także troska o zdrowie fizyczne i mentalne. Piękny głos możemy wydobyć z silnego, odprężonego, witalnego ciała. Od czego zacząć ?

Pij wodę

Dobremu mówcy woda niegazowana powinna towarzyszyć zawsze i wszędzie. Zarówno przed wystąpieniem, w jego trakcie, jak i po jego zakończeniu. Nie pij wody na zapas. Nawadniaj ciało stopniowo, regularnie popijając małe ilości płynu. Nie powinna to być ani woda mrożona, ani zbyt gorąca. Ma to znaczenie dla układu krążenia. Kiedy naczynia krwionośne w obrębie fałd głosowych rozszerzają się – trudniej osiągnąć odpowiednie brzmienie głosu. Ogranicz napoje zawierające kofeinę, które działają wysuszająco i drażniąco na struny oraz błony śluzowe.  Podobne działanie ma alkohol, który dodatkowo spowalnia pracę mięśni, przez co trudniej jest panować nad głosem. Dodatkowym, powodującym dyskomfort objawem wysuszenia błon śluzowych  jest zwiększanie się w gardle ilości śluzu, utrudniającego swobodne operowanie głosem. 

Rzuć palenie

Wielu artystów i dziennikarzy przyznało, że na początku swojej drogi palili papierosy, by obniżyć głos i sprawić, aby był bardziej atrakcyjny. W praktyce jednak chrypa a'la Janis Joplin nie zawsze brzmi sexy. Dodatkowo palenie tytoniu zwiększa ryzyko, że Twój głos nie posłuży Ci na długo.  Dym papierosowy drażni i wysusza śluzówkę przyspieszając rogowacenie nabłonka, co prowadzi do zapalenia krtani. W wyniku procesów chorobowych głos staje się mniej dźwięczny i elastyczny.  Palenie papierosów wpływa także na ograniczenie skali oraz degeneruje układ oddechowy. O wiele trudniej jest więc intonować i ciekawie modulować głos.

Ogranicz nabiał

Co najmniej 2 h przed wystąpieniem powstrzymaj się od jedzenia nabiału. Zrezygnuj szczególnie z białego sera i mleka, które powodują nadprodukcję śliny, utrudniają wyraźne wydobywanie dźwięku. Mleczne produkty fermentowane są bezpieczniejsze. Warto jednak kierować się indywidualnymi obserwacjami. Sama konsystencja tego rodzaju pokarmu ma tendencję do obklejania strun, długotrwałego osadzania się w krtani, co nie służy swobodnemu wydobywaniu głosu. Zwracaj więc uwagę na to, które produkty mleczne powodują wzrost śluzu i unikaj ich przed oraz w trakcie wystąpienia.

Zrezygnuj ze słodyczy

O ile cukier rafinowany z zasady nie jest sprzymierzeńcem człowieka, o tyle przed wystąpieniem jest jego zdecydowanym wrogiem. Cukier wzmaga produkcję śliny, co daje niekorzystny efekt mlaskania przed mikrofonem.  Także cukier przyczynia się do zwiększenia ilości flegmy, przez co odczuwasz potrzebę częstego odchrząkiwania. Jeśli masz ochotę na lody – zaplanuj tę przyjemność po prezentacji. Nagła zmiana temperatury w krtani może skończyć się chrypką. Unikaj także żucia gumy wywołującej nadprodukcję śliny, a dodatkowo zwiększającej ryzyko szczękościsku.

Jedz produkty lekkostrawne

Wystąpienie publiczne wymaga Twojej energii, dlatego tuż przed prezentacją nie obciążaj organizmu ciężkim, tłustym ani ostro przyprawionym jedzeniem. Przygotuj danie na bazie rozgrzewającej kaszy jaglanej czy komosy ryżowej. Zjedz sałatkę ze świeżych warzyw takich jak ziemniaki, dynia, bakłażan, cukinia, pomidor, czy idealnie nawilżające śluzówki - awokado z dodatkiem oleju kokosowego bądź lnianego. Dodawaj delikatne przyprawy takie jak czarnuszka, tymianek, majeranek lub szczególnie wspierająca głos - szałwia. Warzywa możesz zjeść także w formie gotowanej lub duszonej. Z owoców wskazane są maliny, jeżyny, brzoskwinie i jabłka. Śmiało sięgaj także po świeżo wyciskane soki (z wyjątkiem cytrusowych) bez cukru.

Co zjeść, by język mógł powiedzieć, co pomyśli głowa? Na szczęście istnieje kilka smacznych patentów! Oprócz wyżej wspomnianych wskazówek warto trzymać się zasady jedzenia ostatniego posiłku na 2 godziny przed prezentacją. Głodny kolejnych porad? Zapraszamy Cię na warsztaty, których tematem przewodnim są wystąpienia publiczne. Szkolenie jest okazją do poznania najskuteczniejszych narzędzi operowania głosem... i nie tylko!

Szkolenie Wystąpienia publiczne

 

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.