Domowy obóz przetrwania

warsztaty-z-komunikacjiNie taki gimnazjalista straszny, jak go malują? Warsztaty z komunikacji dla rodziców i nauczycieli.


Pedagodzy i rodzice zgodnie twierdzą, że najtrudniejszy moment na przestrzeni całego etapu szkolnictwa to okres gimnazjalny, który jest  jednocześnie czasem wkraczania w okres adolescencji przez nastolatków. Dość powszechnie obserwowane w tym czasie gorsze wyniki gimnazjalistów i ich niechęć do nauki, często wiążą się ze zmianą aktywności dzieci, które oprócz zabawy mają od tej pory coraz więcej obowiązków szkolnych i nauki. Zmianie ulega również charakter kontaktów społecznych - rozluźniają się więzi z rodzicami, a znaczenia nabierają przyjaźnie z rówieśnikami, które w tym okresie stanowią największą wartość dla młodego człowieka i są źródłem tak istotnego w tym wieku poczucia przynależności i aprobaty społecznej. To również grupa rówieśnicza ma największy wpływ na kształtowanie wzorców zachowań młodzieży w tym okresie.

Te charakterystyczne zmiany w obszarze emocjonalności czy w sferze społecznej dziecka - gwałtowność  oraz intensywność warsztaty-z-komunikacjiprzeżywanych uczuć - bywają trudne, nie tylko dla nastoletniej osoby, ale też dla jej otoczenia. Młody człowiek w okresie adolescencji doświadczając silnych emocji, często wyraża je krzykiem, płaczem lub wręcz przeciwnie - milczeniem i wycofaniem. Jak rozmawiać z takim nastolatkiem? Dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy doświadczają nadmiernej reaktywności ze strony pociech i poszukują skutecznych metod wychowawczych są warsztaty z komunikacji rodzic-dziecko. Podczas ich trwania, rodzice dowiadują się, jak przebiegają zmiany biologiczne i hormonalne zachodzące w organizmie ich dziecka w okresie adolescencji. Dzięki temu są w stanie lepiej zrozumieć przyczyny wzmożonej emocjonalności, która jest naturalną reakcją u nastolatków w tym okresie. Duża chwiejność emocjonalna, wysoki poziom napięcia, oscylacja pomiędzy skrajnymi uczuciami od entuzjazmu po rozpacz czy bezprzedmiotowość przeżyć to efekt oddziaływania burzy hormonów na układ nerwowy.

Warsztaty z komunikacji to również źródło wiedzy na temat efektywnych sposobów komunikowania się z dzieckiem, pozwalających na nawiązanie i utrzymanie zdrowej więzi z dorastającym nastolatkiem. W okresie dojrzewania, gdy rówieśnicy znajdują się na pierwszym miejscu, rodzice mogą mieć poczucie osamotnienia i opuszczenia przez własne dzieci. Często bywa to przyczyną eskalacji konfliktów. Warsztaty z komunikacji mają z jednej strony pomóc rodzicom uporać się ze wzmożoną reaktywnością dorastających pociech,a z drugiej strony uczą, jak pracować nad własnymi emocjami. Wybór rówieśników, pierwsze próby odłączenia się, samodzielnego radzenia sobie z trudnościami, to nic innego, jak stopniowa próba emocjonalnego uniezależnienia się od rodziców i nawiązywania głębszych związków interpersonalnych w przyszłości.

Czas intensywnych zmian w wyglądzie, organizmie i psychice nastolatków, skomplikowane przeżycia emocjonalne, ich intensywność i gwałtowność - to wszystko powoduje, że okres adolescencji jest niezwykle trudnym etapem w życiu każdego nastolatka i dlatego tak istotne jest zrozumienie i wsparcie ze strony otoczenia. Warsztaty z komunikacji dostarczą niezbędnej wiedzy, jak przebrnąć wraz z nastolatkiem przez ten trudny okres oraz jak zbudować dojrzałą relację z młodym dorosłym, w której obie strony współpracują, darzą się szacunkiem, zaufaniem oraz współpracują. Warto, bo współpraca ta owocuje również przez długie lata w przyszłości.

 

Podziel się z przyjaciółmi przez:

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski