Polacy się nie kłócą

Warsztaty z komunikacji, czyli sekret efektywnego porozumiewania się

Polacy cenią sobie spokój. Według ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez CBOS w 2008 roku aż 89% rodaków unika warsztaty-z-komunikacjikłótni w związkach. Brak konfliktów i święty spokój jest dla nas tak istotny, że dla jego utrzymania jesteśmy w stanie podporządkować się i zrezygnować z zaspokajania własnych potrzeb i pragnień. I mimo tego, że dziewięciu na dziesięciu Polaków deklaruje, że najlepszym sposobem rozwiązywania konfliktów jest rozmowa, to zdecydowana większość podczas sytuacji kryzysowej w związku ustępuje partnerowi i udaje, że nic się nie stało. A właśnie, że się stało! Konflikt w związku dwojga ludzi jest informacją, że coś jest nie tak. Nie da się go uniknąć ze względu na odmienność drugiej osoby i jej potrzeb, ale nie można też go ignorować i zamiatać problemów pod dywan. W związku potrzebna jest komunikacja, dzięki której obie strony mogą otwarcie rozmawiać o trudnościach i wspólnie szukać sposobów ich rozwiązania, w przeciwnym razie, dochodzi do zwiększenia poczucia porażki lub frustracji, co generuje kolejne komplikacje w relacji. Zatem gdzie szukać pomocy? Czy można nauczyć efektywnej komunikacji partnera, który w sytuacji kłótni udaje, że nie widzi problemu, wstaje i wychodzi, obraża się lub wręcz przeciwnie - tak zaciekle broni swojej racji, że tylko zaognia konflikt?
Oczywiście,
warsztaty z komunikacji są do tego odpowiednim miejscem. Badania potwierdzają, że Polacy w sytuacji trudnej chętnie skorzystaliby z pomocy ekspertów, ale wstydzą się i nie wiedzą, gdzie i jak szukać tych specjalistów. Nie ma powodu do wstydu, warsztaty z komunikacji dedykowane są dla wszystkich, którzy pragną udoskonalić umiejętności efektywnego porozumiewania się. Ich celem jest uświadomienie, że komunikacja jest wielowarstwowa. Każdy komunikat ma treść, przesłanie, jest wyrazem jakiejś intencji i relacji, problem pojawia się wtedy, gdy nie są one spójne np. podczas wspólnej kolacji partner mówi swojej partnerce, że świetnie się z nią bawi jednocześnie ziewając. W takiej sytuacji pominięcie formy, czyli ziewnięcia i odniesienie się tylko do treści, czyli oficjalnego komunikatu, nieuchronnie doprowadzi do konfliktu. Tak więc istotne jest, aby być spójnym w komunikacji, ale też wiedzieć, jak odczytywać napływające do nas informacje.
Warsztaty z komunikacji pozwalają zrozumieć wpływ mowy ciała, mimiki i wyrażanych emocji na skuteczność przekazu. Tylko w świecie zwierząt komunikaty są przekazywane wprost, u ludzi wszystko zależy od tonu, kontekstu, a słowa nie zawsze niosą za sobą to, co rzeczywiście chcemy wyrazić. Umiejętność efektywnego porozumiewania się nie jest umiejętnością wrodzoną - każdy moment jest dobry, żeby się jej nauczyć, a warsztaty z komunikacji są do tego celu idealnym miejscem.
Jeśli chcesz świadomie wpływać na jakość swoich kontaktów oraz poznać mechanizmy i techniki umożliwiające porozumiewanie się bez barier – zapraszamy!

 

Podziel się z przyjaciółmi przez:

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski