"Nie...bo nie!" Czy tak wygląda trening asertywności również w Twoim domu?

Trudno nam odmawiać, zwłaszcza gdy prośba wychodzi od bliskiej nam osoby, a co dopiero, gdy granicę trzeba postawić trening asertywnoscidziecku? Jak być stanowczym i konsekwentnym, jeśli dziecko prosi tylko o malutkiego lizaka robiąc przy tym słodką minkę lub wręcz przeciwnie - awanturuje się na środku zatłoczonego sklepu i nie ustępuje, dopóki nie dostanie tego, czego chce. To niezły trening asertywności i cierpliwości dla każdego rodzica. Albo zmierzysz się z humorami dziecka, co łatwe nie jest, albo zmiękniesz i bedziesz mieć spokój, okupiony brakiem konsekwencji w wychowaniu. Wymówek może być wiele: „bo to przecież tylko nic nieznaczący lizak…”, „bo nie umiem powiedzieć nie, gdy tak ładnie prosi…”, „bo, co ludzie powiedzą, gdy nie będę reagować na histerię dziecka?”, „bo nie chcę wyjść na złego rodzica…”.
Brzmi znajomo? Czy bycie konsekwentnym i asertywnym rodzicem jest w ogóle możliwe? Jak radzić sobie z wybrykami małego manipulatora i odmawiać bez poczucia winy?

Taki trening asertywności i podobne do niego sytuacje przytrafiają się rodzicom nieustannie - na każdym etapie rozwoju dziecka, podczas rutynowych czynności dnia codziennego i na odświętnym rodzinnym spotkaniu. Dzieci już od najmłodszych lat próbują manifestować swoje odmienne zdanie, stawiają opór czy nie przestrzegają reguł, sprawdzają granice rodziców, wystawiając na próbę ich cierpliwość. To zupełnie naturalne. Jest to związane z rosnącą potrzebą autonomii, chęci decydowania o sobie, a na dalszym etapie rozwoju odseparowania się od opiekunów. Dlatego warto pozwolić dzieciom na trochę samodzielności, w zależności od wieku i etapu rozwojowego zaakceptować potrzebę eksploatowania otaczającego go świata. Należy jednak jasno i rozsądnie wyznaczać granice, co dziecko może, a czego nie.

Trening asertywności służy obu stronom, zarówno rodzicom jak i ich pociechom. Uczy, jak otwarcie i stanowczo wyrażać swoje uczucia, postawy i pragnienia, tak by nie ranić innych. Podpowiada rodzicom, jak radzić sobie z presją i naciskami, jak postępować w konfrontacji z roszczeniową postawą dziecka, rozładowywać i łagodzić sytuacje konfliktowe oraz brać odpowiedzialność za swoje czyny. To dobry przykład i najskuteczniejszy trening. Asertywności i pewności siebie dziecko uczy się głównie w domu. Dlatego warto być konsekwentnym i spójnym w komunikacji rodzicem, bo to procentuje w przyszłości.

Podziel się z przyjaciółmi przez:

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski