Bez technologii ani rusz: podczas szkolenia prezentacje są (nie)zbędne?

Jeśli chcesz przekazać istotne treści innej osobie lub grupie osób, możesz po prostu to powiedzieć.
Możesz też wspomóc się elektroniczną formą wykorzystywaną m.in. podczas każdego szkolenia. Prezentacje multimedialne, dzięki wszechstronnym możliwościom, są dostosowane do potrzeb większości słuchaczy. Ludzki mózg bowiem przyswaja informacje na różne sposoby: wzrokowy, słuchowy, dotykowy i kinestetyczny. Zazwyczaj jeden z nich jest dominujący. Każda jednostka posiada więc preferencje, co do sposobu odbierania informacji z otoczenia. Tak zwani wzrokowcy uczą się patrząc i obserwując demonstracje, pokazy. Dotykowcy najlepiej uczą się poprzez bezpośrednie zaangażowanie i doświadczenie. Osoby z reprezentacją słuchową preferują przysłuchiwanie się, myślenie na głos. Oczywiście nie zawsze możemy odpowiedzieć na potrzeby wszystkich. Warto jednak korzystać z jak największej liczby kanałów dotarcia, co jest możliwe nawet wtedy, gdy nie posługujemy się prezentacją multimedialną. Zwiększamy w ten sposób stopień zapamiętywania treści.
Podczas spotkania czy
szkolenia, prezentacje multimedialne dają prowadzącemu dodatkową możliwość wzmocnienia przekazu werbalnego przez rysunki, dźwięk, filmy czy wykresy. Treści są wówczas przyswajane o wiele łatwiej. Przygotowując szkolenia, prezentacje należy jednak pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zasadach.szkolenia prezentacje

Na każdym slajdzie nie powinno być więcej niż 5-6 linijek tekstu. Przedstaw go w formie haseł, które łatwo zapadają w pamięć. Czcionka musi być widoczna i czytelna nawet z większej odległości, wybierz więc raczej prostą, bez ozdobników, które zmniejszają czytelność. W przypadku osób słabo widzących powinniśmy dodatkowo zastosować kontrast. Animacje, obrazy wykorzystywane w prezentacji mają objaśniać zjawisko, o którym jest mowa, a kolory wspomagać przekaz.

Nie przesadź z efektami! To prezentacja multimedialna jest dodatkiem do Twojej osoby – przekazu, wypowiedzi, a nie odwrotnie!

Pamiętaj, że najłatwiej uczymy się poprzez aktywne uczestnictwo, dlatego istotne jest, aby znalazł się czas na ćwiczenia praktyczne, zwłaszcza podczas warsztatu czy szkolenia. Prezentacje można również wydrukować i rozdać w formie konspektów, na których zebrani będą robić własne notatki.

Podczas każdego szkolenia prezentacje multimedialne mogą być jednym z bardzo atrakcyjnych elementów, jeśli tworzymy je i wykorzystujemy w sposób przemyślany.

Powodzenia!

Podziel się z przyjaciółmi przez:

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski