Mechanizm oszustwa Amber Gold - komentarz dla "Wydarzeń" Polsatu psychologa biznesu 4GROW, Mateusza Dąbrowskiego

Polsat zaprosił jako eksperta naszego psychologa biznesu 4GROW, Mateusza Dąbrowskiego, do skomentowania w ramach głównego wydania Wydarzeń mechanizmów oszustwa Amber Gold.

Psycholog biznesu 4GROW, Mateusz Dąbrowski

Mateusz Dąbrowski powiedział o kilku mechanizmach:

 1. Zadziałał tu mechaznim psychologiczny zwany Efektem Halo. Jest on odpowiedzialny za to, że pozytywne cechy jednego obiektu (lub jego części) są podświadomie przez obserwatora przenoszone na towarzyszący mu obiekt (lub na całość). Przykłady:
  • Jeśli reklamy Amber Gold pojawiają się w najpoczytniejszych gazetach, dla wielu ludzi wiarygodnych, takich jak: GW, Rzeczpospolita, Wprost, Newsweek, Forbes, to ta wiarygodność jest przez nas podświadomie przenoszona na Amber Gold.
  • Jeśli analitycy wiarygodni finansowi mówią nam, że najlepszą inwestycją jest lokata w złoto, to ta wiarygodność jest przez nas podświadomie przenoszona na produkt Amber Gold, który nosi nazwę "Lokata w Złoto".
  • W logo Amber Gold jest krzyż, który wielu ludziom może kojarzyć się np. z prawością - znowu podświadomie przenosimy tedy tą prawość na wizerunek Amber Gold
 2. Kolejny mechanizm, to przekonania, które kształtują postrzeganą przez nas rzeczywistość:
  • Wielu obywatelom wydaje się, że żyją w państwie, w którym są organy sprawiedliwości i ścigania oszustw. Zatem jeśli przez parę miesięcy oglądamy reklamy i bilbordy Amber Gold i nikt nie krzyczy na alarm, to podświadomie zakładam, że wszystko jest w porządku.
  • Amber Gold wykupiło na kampanię reklamową duże powierzchnie reklamowe zarówno w gazetach jak i na bilbordach. Kiedy widzimy duże reklamy, zakładamy, że tylko efektywna finansowo firma jest w stanie sobie pozwolić na takie drogie reklamy. Skoro jest to firma efektywna, to znaczy, że efektywnie inwestuje pieniądze klientów - takiej firmie chcę zatem powierzyć moje oszczędności...

Część wywiadu możesz zobaczyć w reportażu Mikołaja Jankowskiego w ramach Wydarzeń wieczornych Polsat - przewiń do 2 min 10 s.

 

 

Podziel się z przyjaciółmi przez:

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski