Skąd ten płacz?

komunikacja-szkolenieZnaczenie, jakie dla przyszłych rodziców ma komunikacja – szkolenie z rozmów z maluszkiem.


Czas oczekiwania na pojawienie się dziecka jest dla większości par pełen radości. Poszukiwanie akcesoriów niezbędnych do codziennej pielęgnacji, zakup wózka, wybór łóżeczka, baby shower, wybór imienia i radość rodziny... W natłoku spraw do załatwienia i zaplanowania dziewięć miesięcy mija zaskakująco szybko. Jednak kiedy zbliża się czas przyjścia na świat maleństwa, pojawia się szereg obaw. Przyszli rodzice często zastanawiają się, czy sobie poradzą. Skąd będą wiedzieć, czego maluch potrzebuje? Co mu jest? Dlaczego płacze? Jak z takim maluszkiem odbywa się komunikacja? Szkolenie dla kobiet w ciąży i ojców w szkole rodzenia często nie wystarcza, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.
komunikacja-szkolenieNa szczęście można znaleźć wiele pozycji w księgarniach opisujących na czym polega dobra z maluszkiem
komunikacja. Szkolenie z rozpoznawania płaczu (bo istnieją różne rodzaje płaczu i oznaczają odczuwany głód, chłód, dyskomfort czy potrzebę bliskości), które funduje nam nowy członek rodziny, może zająć nawet kilka tygodni. Ważne jest, aby wsłuchiwać się w dźwięki wydawane przez niemowlaka i starać się odgadnąć, co mogą one oznaczać, a także dostrzec zależność między naszym zachowanie, zmianami w otoczeniu a reakcjami dziecka.
Popełnianie błędów jest normalne, jednak należy być wytrwałym w uczeniu się odczytywania wysyłanych komu
nikatów. Jeśli rodzic, za każdym razem, kiedy dziecko marudzi, będzie odpowiadał w ten sam sposób, np. proponując karmienie, istnieje zagrożenie, że nie nauczy się ono różnicować płaczu. Pogłębi to jeszcze bardziej problem ze zrozumieniem potrzeb malca. Ponadto frustrację i zmęczenie tak u rodzica, jak i dziecka może wywoływać taka zaburzona komunikacja. Szkolenie, które dają nam najbliżsi (na pewno w dobrej wierze) i bezcenne rady płynące z każdej strony: „oj, biedactwo, chyba boli go brzuszek”, „daj mu pić” „na kolkę najlepsze jest …” mogą wprowadzić młodego rodzica w jeszcze większe zagubienie. A tak naprawdę to, o czym powinien pamiętać jest bardzo proste. Dziecko rodzi  się wyposażone przez naturę w pewne odruchy i umiejętności, które mają mu zagwarantować przetrwanie - jednym z nich jest niewerbalna komunikacja. Szkolenie, które przechodzi każda mama i każdy tata w pierwszych tygodniach życia potomka nie zastąpi nic. Płacz niemowlęcia wywołuje w dorosłym naturalną potrzebę zaspokojenia jego potrzeb, należy jedynie uzbroić się w cierpliwość i dać sobie czas na dotarcie z malcem. Kierowanie się intuicją i okazywanie miłości doprowadzi do tego, że, z początku lekko zagubiony, rodzic stanie się ekspertem w rozumieniu niewerbalnych komunikatów wysyłanych przez swoją pociechę.

 

Podziel się z przyjaciółmi przez:

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski