Kapelusze de Bono, czyli efektywne zarządzanie potencjałem zespołu

Korzyści ze stosowanie techniki 6 kapeluszy de Bono

Dzięki kapeluszom de Bono Twój zespół stworzy lepsze rozwiązania w krótszym czasie i milszej atmosferze. Technikę tą szczególnie polecamy, gdy:

  • chcesz pobudzić w członkach zespołu proaktywną postawę,
  • chcesz wywoływać konstruktywne konflikty w zespole, oczyszczające atmosferę i przynoszące pomysły,
  • chcesz ćwiczyć elastyczność intelektualną w członkach zespołu,
  • chcesz pokazać, że każda opinia jest ważna, minimalizując ryzyko, że 20% pomysłów uważanych w pierwszym momencie za absurdalne, a okazujących się genialnymi, przepadnie niewypowiedzianymi.

Jak zastosować technikę kapeluszy de Bono?

Technika 6 kapeluszy de Bono polega na przyjęciu 6 ról przez członków zespołu, dzięki czemu każdy może bezpiecznie mówić to, co myśli, "bo taka jest jego rola". Rolę przyjmuje się przez założenie kapelusza o danym kolorze. Role można zmieniać w trakcie spotkania. Role można przypisywać losowo jak i według najsilniejszej naturalnej tendencji, np do krytykowania. Warto stosować i jedną metodę i drugą przypisywania ról w celach rozwojowych.

Jakie role towarzyszą kapeluszom?

Kapelusze de Bono niebieskiNiebieski - kontrola procesu

Niebieski jest odpowiedzialny za dbanie o to, by dyskusja nie przerodziła się w chaotyczną wymianę zdań. Z meta poziomu obserwuje przebieg dyskusji i prosi o zabranie głosu taką, rolę, która w danym momencie pobudzi dyskusję i doda zespołowi motywacji do jej kontynuowania. Niebieski wyznacza temat dyskusji oraz podsumowuje jej efekty tworząc wnioski i rekomendacje do działań. Niebieski jest bezstronny i obiektywny. Cennym uzupełnieniem techniki de Bono jest strategia Disney'a, ponieważ zawiera ona z góry narzucony porządek, który sprzyja kreatywnemu wypracowywaniu rozwiązań oraz minimalizuje ryzyko zawieszenia się dyskusji.

 

Kapelusze de Bono czerwonyCzerwony - emocje

Czerwony jest odpowiedzialny za wyrażanie emocji - to niezwykle cenne szczególnie w korporacjach, gdzie przeważnie panuje kultura uznawania ekspresji emocji, uczuć za "nieprofesjonalne". A w emocjach tkwi wielki potencjał - mogą one silnie wspierać realizację celów - przypomnij sobie trenera sportowego z jakiegoś filmu amerykańskiego - jednym z głownych narzędzi wzbudzania energii w sportowcu lub wywoływania postawy u niego są właśnie emocje. Emocje też są drogowskazem pozwalającym uniknąć zejścia na złą drogę, szczególnie gdy zysk i wzrost przesłania oczy niektórym managerom.

 

Kapelusze de Bono bialyBiały - fakty

Biały jest strażnikiem faktów - oddzielia to, co się na prawdę wydarzyło, od interpretacji i przekonań. Jego rola jest największa na początku dyskusji, ponieważ żeby dokądkolwiek zajść, musimy wiedzieć gdzie jesteśmy. Zatem biały pokazuje stan obecny, np. poprzez zestawienia, analizy, statystyki, obiektywny opis. Po każdym pomyśle, biały odnosi się, w jaki sposób obecna sytuacja, umożliwia zrealizowanie pomysłu.

 

Kapelusze de Bono zoltyŻółty - korzyści, szanse

Żółty to niepoprawny optymista. Przepełniony jest nadzieją i wiarą w sukces. Dostrzega to, co zyskamy dzięki proponowanym rozwiązaniom. Pokazuje, jakie korzyści możemy osiągnąć z danego rozwiązania i jakie daje szanse.

 

Kapelusze de Bono czarnyCzarny - ryzyka, zagrożenia

Czarny krytykuje - ważne, by krytykował konstruktywnie, czyli zadając pytania: "Jak sobie poradzimy z ....", "Co zrobimy gdy....", ewentualnie poprzedzając sformułowaniem: "Widzę ryzyko, że ..." . Krytyka konstruktywna pozawala uniknąć zagrożeń i niepowodzeń - to bardzo ważna rola, bardzo często nie doceniana, właśnie przez błedy w komunikacji. Z ryzykami nie dyskutujemy - jeżeli chociaż jedna osoba dostrzega ryzyko, to znaczy, że ono istnieje, kwestia tylko jego prawdopodobieństwa. Ryzyko to koszt, jeżeli uważamy, że jest małe jego prawdopodobieństwo, możemy je po prostu kupić i wtedy dyskusja idzie dalej. Ważne by czarny nie krytykował osób i pomysłów, mówiąc np. to głupie, mi sięto nie podoba - takie informacje nie niosą ze sobą żadnej wartości merytorycznej.

 

Kapelusze de Bono zielonyZielony - pomysły, kreatywność

Zielony zgłasza pomysły, rozwiązania, bez względu na to, czy racjonalne, czy nie. Pomysły mogą być zarówno ogólne jak i konkretne. W burzy mózgów wszyscy zamieniamy się w właśnie w zielony kapelusz - wymyślamy pomysły niczym nie skrępowane bez odnoszenia się do nich.

Powodzenia w tworzeniu nowych rozwiązań!

Jeżeli chcesz poznać więcej narzędzi i technik zarządzania zespołem, zapraszamy Cię na nasze szkolenie: Zarządzanie zespołem i motywowanie pracowników.

Autor: Mateusz Dąbrowski - psycholog biznesu, coach, trener, prezes 4GROW.

Podziel się z przyjaciółmi przez:

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski