Coach, psycholog, czy trener
- do kogo wybrać się w Warszawie?

Teraz jeszcze bogatszy wybór

Gdy dzieje się coś nie tak w życiu, być może pomyślisz o psychologu, psychoterapeucie lub psychiatrze. A tymczasem specjalistów od poprawiania jakości życia, rozwiązywania różnych problemów psychologicznych, jest więcej - sprawdź poniżej, który jest dla Ciebie optymalnym wyborem - ze względu na specjalizację.

Nie masz czasu? Umów się na bezpłatną konsultację z naszym coachem, psychologiem w Warszawie - doradzi Ci, do którego specjalisty kwalifikuje się Twój temat.

Dokonaj optymalnego wyboru ze względu na specjalizację:

 • Psycholog - specjalista od psychiki człowieka.

  Specjalności psychologicznych jest mnóstwo (np psychologia reklamy, osobowości, motywacji, itp), natomiast ci, których spotykasz w gabinteach i przychodniach, to psychologowie o specjalności lub specjalizacji klinicznej - czyli specjaliści od procesów psychologicznych prowadzących do zaburzeń takich, jak: nerwice, zaburzenia osobowości, choroby psychiczne.

  Kiedy warto wybrać się do psychologa?
  Gdy dostrzegasz w swoim życiu zaburzenia Twojego dotychczasowego funkcjonowania, np. zaczynasz przeżywać silne i trudne dla Ciebie emocje lub wprost przeciwnie - nic już nie czujesz, albo gdy masz myśli, które napawają Cię lękiem lub niepokojem, lub gdy widzisz po reakcjach Twojego otoczenia, że zaczynają dziwnie na Ciebie patrzeć - psycholog wtedy udzieli Ci pierwszego wsparcia i pokieruje Cię dalej do odpowiednich specjalistów. Czasami parę konsultacji z psychologiem wystarczy do poradzenia sobie z problemem samodzielnie.
   
 • Coach - specjalista od podnoszenia jakości życia w kierunku subiektywnie odczuwanym jako poczucie szczęścia i samorealizacji. 

  Coach wzbudza procesy rozwojowe w człowieku, prowadzące do rozwiązywania problemów, identyfikacji najgłębszych pragnień i wypracowywania indywidualnej strategii skuteczności. Warto zadbać o to, by wybrany przez Ciebie coach posiadał certyfikat renomowanej instytucji potwierdzającej kompetencje i poświadczającej stosowanie sprawdzonej i skutecznej metodologii, bowiem osób tytułujących się tym określeniem zrobiło się mnóstwo tak, jak i firm i szkół udzielających certyfikatów. Do najstarszych i najbardziej renomowanych instytucji certyfikujących należą: ICC (International Coaching Community), ICF (International Coaching Federation), Norman Benett.

  Kiedy warto wybrać się do coacha?
  Gdy masz :
  • ogólny temat, w którym chcesz zmian, np. chcesz by coś zmieniło się w Twojej pracy, ale nie wiesz co, itp.
  • problem, z którym nie potrafisz sobie samodzielnie poradzić, albo nie  chcesz tracić czasu na samodzielne (dłuższe) radzenie sobie z problemem, np. zmagasz się z nieśmiałością w towarzystwie, albo masz problemy w małżeństwie/związku - kłócicie się, oddalacie od siebie, albo gdy czujesz, że wszystko wali Ci się na głowę, a Ty nie masz czasu, energii.
  • cel - chcesz schudnąć, rzucić palenie, nauczyć się angielskiego, ułożyć sobie świetne relacje w pracy, z szefem, zbudować dom, kupić samochód... ale - nie wiesz jak, albo nie udaje Ci się, albo nie masz motywacji albo w ogóle nie wierzysz w to, że to dla Ciebie możliwe.
 • Trener rozwoju osobistego - specjalista w dziedzinie szkolenia indywidualnego, często nazywanego treningiem osobowości. 

  Są to przeważnie osoby posiadające bogatą wiedzę z zakresu trenerskiego (czyli przekazywania wiedzy i wdrażania jej w życie przy pomocy odpowiednich ćwiczeń, zadań) w kontekście rozwoju kompetencji, np. asertywności czy komunikacji międzyludzkiej. Rzadko są to psychologowie, bardzo często osoby o różnym wykształceniu, które z pasji zajęły się przekazywaniem innym swoich bogatych praktyk i wiedzy.

  Kiedy warto wybrać się do trenera osobowości?
  Gdy wiesz, że brakuje Ci konkretnej wiedzy lub konkretnych umiejętności, np. nie umiesz odmawiać prośbom lub chcesz wiedzieć jak się komunikować ze swoim szefem. Taki sam cel mają szkolenia grupowe - dostarczać wiedzy i podnosić poziom umiejętności, tyle że na szkolenie robi się pod "średnią" grupy, co oznacza, że jeśli Twoja sytuacja jest w jakiś sposób szczególna (nietypowy szef, nietypowe prośby), to szkolenie może mieć małą wartość praktyczną dla Ciebie. Na treningu osobowości zaś, trener dopasowuje program w 100% do Ciebie.
   
 • Psychoterapeuta - specjalista od podnoszenia jakości życia w kierunku subiektywnie odczuwanym jako stan normalny 

  (czyli są problemy, są radości, ale nie jest źle). Psychoterapeuta wzbudza w człowieku procesy terapeutyczne i rozwojowe, prowadzące do wygaszania wzorców negatywnych i do stosowania konstruktywnych: w myśleniu, odczuwaniu i zachowaniu. Tu również warto zadbać, by wybrany przez Ciebie terapeuta posiadał certyfikat - niektórzy mianują się psychoterapeutą będąc jeszcze w trakcie kursu i przed certyfikacją.

  Kiedy warto wybrać się do psychoterapeuty?
  Podobnie jak w przypadku psychologa, którego zresztą można by przyrównać do internisty, zaś psychoterapeutę do specjalisty - czasami wiesz, który specjalista zajmuje się twoim problemem, a czasami potrzebujesz konsultacji z internistą. Nurtów w psychoterapii jest wiele (np. behawioralna, psychodynamiczna, humanistyczna, itp.) i niektóre z nich są lepsze do pewnych problemów, inne niekoniecznie. Jest też psychoterapia grupowa bądź indywidualna. Jak widzisz - możliwości jest wiele, więc warto być odpowiednio pokierowanym przez psychologa.
   
 • Psychiatra - lekarz medycyny, specjalista od leczenia psychicznych objawów chorób i zaburzeń,

  np. podanie odpowiednich leków przy depresji powoduje podniesienie się i ustabilizowanie nastroju.

  Kiedy warto wybrać się do psychiatry?
  Gdy wiadomo (to stwierdza psycholog lub psychoterapeuta), że psychoterapia jest niewystarczającym narzędziem do przywrócenia pacjenta do normalnego funkcjonowania psychicznego. Na przykład, przy schizofrenii wiadomo, że nie zastosowanie leczenia farmakologicznego umożliwi chorobie destrukcję psychiczną i społeczną pacjenta.

AKTUALNOŚCI

Charyzmatycznym nie trzeba "być", wystarczy takim "bywać"...

 

Mateusz Dąbrowski: Niech inni zobaczą Twoją siłę!
Starając się zrobić na innych wrażenie, często osiągamy odwrotny efekt... Dowiedz się, co działa na ludzi, jak magnes!

... [czytaj dalej]
© copyright 4GROW 2010-2014
Oferta  Kontakt  O firmie  Zespół  Opinie  |  Tel. +48 505 574 723 | Adres: ul. Panieńska 9 lok. 16, 03-704 Warszawa
design: LUK | powered by YASNE | development: Mateusz Dąbrowski